Πρόβλημα με νέο δίσκο σε OpenSuse 10.2

kav | Δευ, 07/05/2010 - 12:49 | 2' | 26

Καλημέρα σε όλους!

 

Είμαι νέος χρήστης γενικά με το opensuse. Εχω ένα PC όπου έχω εγκαταστήσει win7 με opensuse και Grub Loader (σε 2 STA δίσκους). Όλα τρέχουν άψογα. Έχω έναν ξεχασμένο δίσκο IDE 40GB και θέλω να δω αν έχε δεδομένα μέσα για να τα πάρω. Χθές άνοιξα το κουτί και έβαλα τον δίσκο στο καλώδιο IDE ως slave ώστε μέσα από win7 ή suse να δω τα περιεχόμενά του. στο BIOS τον αναγνωρίζει κανονικά αλλά όταν ξεκινάει ο Grub Loader μου λέει " Grub Loading 1.5.....Error 22 ". Μόλις απομακρύνω τον έξτρα δίσκο πάλι όλα τρέχουν κανονικά. Δοκίμασα να τον βάλω και ως master πάνω στο IDE καλώδιο αλλά τα ίδια. Ο δίσκος αυτός πιθανόν να έχει λειτουργικό, αλλά δεν θυμάμαι. Επίσης δοκίμασα και όλες τις επιλογές από το BIOS για boot sequence κτλ. αλλά τίποτε...τα ίδια και τα ίδια...Σε κανονική κατάσταση πάνω στο IDE καλώδιο έχω δύο DVD drives (master και slave) κανένα πρόβλημα.

Πώς μπορώ να το ξεπεράσω αυτό το πρόβλημα???

Δεν είναι τόσο εύκολο να βάλω έναν οποιονδήποτε HDD όποτε θέλω ώς slave στο σύστημα απλά να δώ τί περιέχει?

 

Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε βοήθεια!!!!!

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μάλλον κατάλαβα τι γίνεται. Ο grub, ονοματίζει τον νέο δίσκο όπως του κατέβει, οπότε και αλλάζουν και όλοι οι υπόλοιποι. Υποθετική κατάσταση: Αν πριν φορτωνόταν ο grub απο τον δίσκο (0,0) (εδώ παίζει το bios) μπούταρες απο τον (0,0) και ήταν κομπλέ. Τώρα, το bios οδηγεί στην φόρτωση του grub απο τον σωστό δίσκο, ενώ πλέον ο (0,0) είναι ο νέος δίσκος. Η προσωρινή λύση που μου έρχεται, στην οθόνη που επιλέγεις λειτουργικά, πατάς esc, και παίζεις με τους αριθμούς των σκληρών πχ το (0,0) το κάνεις (1,0)

Η επεξεργασία γίνεται με "e" για να επεξεργαστείς κάποια γραμμή, enter για να πάρει την αλλαγή, "b" για να μπουτάρεις. Ότι αλλαγή κάνεις, δοκιμάζεις άφοβα, δεν αποθηκεύεται τίποτα. Ίσως να σου κάνει η διαγραφή του root (0,0) (κάπως έτσι είναι). Δοκίμασε και πες μας.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!!!

Εννοείς ότι πατάω esc στην οθόνη του grub loader? Έτσι δεν είναι?

Θα το δοκιμάσω το απόγευμα και θα ενημερώσω!!

Ευχαριστώ και πάλι!

kav]

Εννοείς ότι πατάω esc στην οθόνη του grub loader? Έτσι δεν είναι?
 

Ναι. (και νομίζω οτι θα σε ρωτήσει αν είσαι σίγουρος.)

 

Μερικά πράγματα ακόμα:

Αν πας σε ένα λειτουργικό θα δεις 3 γραμμές κάπως έτσι:

root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/disk/by-id/ata-ST31... resume=/dev/disk/by-id/ata-ST31... splash=silent quiet showopts vga=0x375
initrd /boot/initrd

Εσύ θα παίξεις με τα (hdx,x). Το πρώτο νουμεράκι είναι το νούμερο του δίσκου, το δεύτερο είναι το partition. Το (hd0,1) σημαίνει πρώτος δίσκος, δεύτερο partition. Αν είσαι σε αυτή την περίπτωση, δοκίμασε να το κάνεις (hd1,1) 

 

Καλησπέρα παιδιά!!

Καλά όλα αυτά αλλά εμένα όταν βγάζει το error 22 δεν πάει καθόλου σε γραμμή εντολών (ούτε αν πατήσω esc). Mένει εκέι κολλημένο. Για να μπορέσω να πειράξω κάτι από αυτά θα πρέπει να βγάλω των εξτρα δίσκο και να αφήσω τους δύο κανονικούς και αρα δεν έχει νόημα. Έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος?

 

Ευχαριστώ.....

Έγινε αυτό που φοβόμουνα.. Aπο το bios τι επιλογές έχεις?

Δώσε μας μια τα περιεχόμενα του /boot/grub/menu.lst (πρέπει να το ανοίξεις σαν root, οπότε δοκίμασε για παράδειγμα την εντολή sudo kate /boot/grub/menu.lst )

Το δύσκολο της υπόθεσης είναι οτι οι IDE δίσκοι δεν υποστηρίζουν hotplug, δηλαδή δεν μπορείς να τους συνδέσεις αργότερα, αφού μπουτάρεις (σωστά δεν τα λέω βρε παιδιά??).

Άλλες ιδέες υπάρχουν?

 

Α, κάτι τελευταίο... Αναφερόμαστε στο 11.2 ή το 10.2?

Λοιπόν για το BIOS (Award Software) έχουμε:

Στο tab " Standard CMOS Features" είναι μόνο πληροφορίες και δεν μπορώ να αλλάξω κάτι:

IDE Channel 0 Master:    [none]

IDE Channel 0 Slave:      [none]

IDE Channel 2 Master:    [none]

IDE Channel 2 Slave:      [none]

IDE Channel 3 Master:    [ST380811AS]

IDE Channel 3 Slave:      [ST3160812AS]

 

Το channel 0 είναι το IDE και όταν βάζω τον εξτρα δίσκο εμφανίζεται εκεί είτε σαν master είτε σαν slave (ή τα cdrom) και τα channel 2 και 3 είναι τα SATA (o ST380811AS έχει win7 και ο ST3160812AS έχει linux openSUSE 11.2 τελικά)

 

Στο tab " Advanced BIOS Features" έχει μεταξύ των άλλων:

........

"Hard disk boot rpiority" όπου έχω τις εξής επιλογές και μπορώ να πέξω με την σειρά αυτών. Αν τοποθετήσω και τον έξτρα δίσκο, εμφανίζεται και αυτός και τα ίδια....

1. Ch3 M. : ST380811AS

2. Ch3 S. : ST3160812AS

3. Bootable Add-in cards

 

Επίσης έχω την επιλογή για " First Boot device" , "Second Boot device", "Third Boot Device". Σε κάθε περίπτωση μπορώ να διαλέξω είτε CDROM είτε HDD είτε USB-HDD κτλ.

Αυτά από επιλογέs ΒΙΟS. Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι.......

 

Σχετικά με το αρχείο menu.lst δεν μπορώ να το ανοίξω. Όταν πατάω την εντολή που μου έδωσες  Teddy μου λέει permissions denied.

Σου επικολλώ τα βήματα που έκανα. Μάλλον κάτι κάνω λάθος....

kav@linux-630c:~> sudo kate
sudo: kate: command not found
kav@linux-630c:~> sudo kate /boot/grub/menu.lst
sudo: kate: command not found                 
kav@linux-630c:~>  /boot/grub/menu.lst
bash: /boot/grub/menu.lst: Permission denied
kav@linux-630c:~> sudo kate/boot/grub/menu.lst
sudo: kate/boot/grub/menu.lst: command not found
kav@linux-630c:~> /menu.lst 

 

ευχαριστώ...
 

Λοιπόν, βάλε τον δίσκο, μπες στο BIOS και μετά πας εκεί που λέει "First Boot device" κτλ και βάζεις για first το HDD. Μετά στο "Hard disk boot priority" βάζεις πρώτο τον ST3160812AS ή τον ST380811AS αντίστοιχα. Σου προτείνω να μην ξεχάσεις πως ήταν πριν βάλεις τον δίσκο πάνω.

Για τις εντολές, δεν έχεις εγκατεστημένο το Kate, κάντο με το vi (sudo vi /boot/grub/menu.lst)

παιδιά το έκανα και αυτό πάρα πολλές φορές αλλά τα ίδια. Αν δεν βγάλει erro 22 βγάζει error 17 και τίποτε. Θα το ξανακάνω όμως τώρα και θα ενημερώσω ξανά...

όπως σας το είπα...το βιολί του αυτός...Με τον έξτρα hdd πάνω και τον 80GB first in prioriy list βγάζει error 22 ενώ με τον 160GB first in prioriy list βγάζει error 17.

To menu.lst είναι:

# Modified by YaST2. Last modification on Tue Jun 29 23:19:01 EEST 2010
# THIS FILE WILL BE PARTIALLY OVERWRITTEN by perl-Bootloader
# Configure custom boot parameters for updated kernels in /etc/sysconfig/bootloader

default 0
timeout 8
gfxmenu (hd1,1)/boot/message

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: linux###
title Desktop -- openSUSE 11.2 - 2.6.31.12-0.2
    root (hd1,1)
    kernel /boot/vmlinuz-2.6.31.12-0.2-desktop root=/dev/disk/by-id/ata-ST3160812AS_4LS27M1F-part2 resume=/dev/disk/by-id/ata-ST3160812AS_4LS27M1F-part1 splash=silent quiet showopts vga=0x317
    initrd /boot/initrd-2.6.31.12-0.2-desktop

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: failsafe###
title Failsafe -- openSUSE 11.2 - 2.6.31.12-0.2
    root (hd1,1)
    kernel /boot/vmlinuz-2.6.31.12-0.2-desktop root=/dev/disk/by-id/ata-ST3160812AS_4LS27M1F-part2 showopts apm=off noresume edd=off powersaved=off nohz=off highres=off processor.max_cstate=1 x11failsafe vga=0x317
    initrd /boot/initrd-2.6.31.12-0.2-desktop

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: windows 1###
title windows 1
    rootnoverify (hd0,0)
    chainloader +1

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: windows 2###
title windows 2
    rootnoverify (hd0,1)
    chainloader +1

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: windows 3###
title windows 3
    map (hd2) (hd0)
    map (hd0) (hd2)
    rootnoverify (hd2,0)
    makeactive
    chainloader +1
~
~
 

Την στιγμή που διάβασα το menu.lst εννοείται ότι ο έξτρα hdd δεν είναι πάνω....

 

Σε ποιά απο όλα τα windows μπουτάρεις?

Σε αυτόν που βγάζει error17 σου "κρασάρει" με την μια? 

κρασάρει όταν πρώτος είναι αυτός που έχει linux. Η κανονική σειρά είναι:

1. Ch3 M. : ST380811AS  ----- WIN7

2. Ch3 S. : ST3160812AS ---- LINUX

3. Bootable Add-in cards

 

Αν γίνει:

1. Ch3 S. : ST3160812AS  ----- LINUX

2. Ch3 M. : ST380811AS   ----- WIN7

3. Bootable Add-in cards

 

Τότε βγάζει error 17

 

Δεν έχεις κανέναν εξωτερικό σκληρό με κουτί ώστε να βάλεις εκεί το δίσκο τον προβληματικό, να δεις τι έχει μέσα και μετά να τον φορμάρεις (τσουρέκια μας τα 'κανε...)?

Χωρίς πλάκα, δοκίμασες να ξεκινήσεις τον υπολογιστή με ένα live cd? Σύνδεσε το δίσκο τον IDE και ξεκίνα τον υπολογιστή με ένα live cd, κάνοντας τις απαραίτητες αλλαγές στο bios (στο boot sequence βάλε πρώτο το cd ή dvd, ότι έχεις). Πιστεύω ότι έτσι θα ξεκινήσει ο υπολογιστής και θα μπορείς να δεις τι έχει ο δίσκος και στο καπάκι αν θέλεις τον φορμάρεις κιόλας να έρθει στα ίσια του.

************************

www.postokano.gr

Καταλαβαίνω ότι γίνομαι κουραστικός αλλά δεν στροφάρω και πολύ με linux. Έχω το livecd από το SUSE. Mπορώ να ξεκινήσω το pc χωρίς installation???

 

Ναι, εννοείται. Πήγαινε έτσι, με live CD

Ερώτηση. Και να τον φορμάρει τα ίδια δεν θα κάνει? 

Στο error 17 σου βγάζει το menu?

Όχι, ούτε στο error 17 μου βγάζει menu. Μήπως θυμάστε με live cd ποια επιλογή είναι για να ξεκινήσω χωρίς installation.

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Teddy]

Ερώτηση. Και να τον φορμάρει τα ίδια δεν θα κάνει? 

Δεν είμαι σίγουρος αλλά ελπίζω να μην μπερδευτεί ο grub. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να γίνει μόνο delete ο σκληρός χωρίς format. Τώρα που το σκέφτομαι πολύ πιθανό να κάνει τα ίδια, έχω την εντύπωση ότι κάτι παρόμοιο μου είχε τύχει και δεν έφτιαξε εύκολα. Σε αυτήν την περίπτωση λοιπόν θα πάμε σε επανεγκατάσταση του grub έχοντας συνδεδεμένο και το σκληρό. Ας δοκιμάσει πρώτα ο φίλος μας να τον δει και να τον διαγράψει και βλέπουμε.

************************

www.postokano.gr

kav]

Όχι, ούτε στο error 17 μου βγάζει menu. Μήπως θυμάστε με live cd ποια επιλογή είναι για να ξεκινήσω χωρίς installation.

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Δε θυμάμαι ακριβώς αλλά σύμφωνα με τις οδηγίες από το wiki της διανομής η επιλογή που θέλεις είναι η openSuSE Live. Κι αν δεν είναι έτσι κάπως παρόμοια θα είναι, θα το καταλάβεις. Προφανώς δε διαλέγεις installation ή κάτι τέτοιο.

************************

www.postokano.gr

Ok! θα δοκιμάσω παιδιά και το απόγευμα θα ενημερώσω. Αλλά είναι τόσο δύσκολο δηλ. να βάλεις ένα έξτρα hdd σαν slave στο σύστημα και αφού έχεις εγκαταστήσει τον grub???

Κάθε φορά δηλ. θα πρέπει να γίνεται αυτή η δουλειά ή απλά εγώ έκανα κάτι λάθος?

 

 

 

 

 

Δε νομίζω ότι έκανες κάτι λάθος, απλά καμιά φορά ο grub μπλέκει τα μπούτια του. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το γεγονός, αν και δε νομίζω, ότι μιλάμε για IDE σκληρό και όχι για SATA, διότι εγώ πρόσφατα πρόσθεσα ένα SATA σκληρό στο πισι μου και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Αν ξέρει κανείς κάτι περισσότερο ας μας δώσει τα φώτα του για να μαθαίνουμε όλοι (share the knowledge!). Καλή επιτυχία!

************************

www.postokano.gr

Παιδιά βιάζομαι οπότε θα τα πω εν συντομία, αλλή στιγμή ίσως πιο αναλυτικά.

Ο grub δεν κάνει ό,τι του κατέβει, είναι πολύ σταθερό κ αξιόπιστο πρόγραμμα!

Βλέποντας τις περιγραφές του φίλου kav, εγώ θα πω ότι έχει εγκατασταθεί ο grub στο δίσκο των WIN7.

Όταν ο δίσκος με τα Win7 είναι πρώτος στη λίστα, το μηχάνημα φορτώνει σωστά. Σωστά σημαίνει ότι ο grub φορτώνεται από το master boot record του δίσκου με τα windows, κ από εκεί "δείχνει" στα περιεχόμενα του δίσκου με το λειτουργικό που επιλέγεις να φορτώσεις (είτε μένει στον ίδιο δίσκο κ φορτώνει windows, ή πηδάει στο δίσκο με το linux κ συνεχίζει από εκεί).

Όταν επιλέγεις πρώτο το δίσκο με το linux, δε βρίσκει το grub γιατί δεν είναι εκεί γραμμένος.

Τέλος, όταν συνδέεις το νέο δίσκο, όπως είπαν κ τα υπόλοιπα παιδιά, σου αλλάζει το index των δίσκων κ κοιτάζει άλλα αντί άλλων.

Οπότε, η λύση, κατά την άποψη μου, είναι:

1) First boot device = HDD

2) HD boot sequence = windows disk πρώτος στη λίστα

3) Αλλαγή του menu.lst:

3a) βάλε σε σχόλιο (με το χαρακτήρα # στην αρχή της γραμμής) τη γραμμή "gfxmenu (hd1,1)/boot/message"

Ίσως κ μόνο το 3a να σε σώσει από το error κ να δεις επιτέλους ένα (βασικό, μη γραφικό) grub menu. Αλλά κ πάλι νομίζω δεν θα προχωρήσει παρακάτω, γιατί χρειάζεται κ το τελευταίο βήμα.

3b) Παίξε με το root(hd1,1), δοκιμάζοντας root(hd0,1) κ root(hd2,1).

4) Aν κάποιο από τα 3b δουλέψει, πήγαινε πάλι στο menu.lst, βγάλε το σχόλιο από το gfxmenu, κ άλλαξε το hd1,1 που έχει εκεί με ό,τι βρήκες να δουλεύει.

tip: αν παίξει το 3a κ δεις grub menu, μπορείς να δοκιμάσεις επιτόπου τα hd0 κ hd2, πηγαίνοντας πάνω από τη γραμμή του OpenSuse κ πατώντας το πλήκτρο "E" (edit).

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Κάτι παίζει!!!! Όταν σην θέση του hdd βάλω cdrom ide είναι μια χαρά και μάλιστα 2 cdrom ένα master και ένα slave. Θα το κοιτπάξω το απόγευμα με live cd.

Περίμενε λίγο πριν κάνεις αυτό που σου λέει ο gnu_labis.

Πρώτο point: Το gfx menu δεν μας πειράζει απο οτι θυμάμαι. Για πολύ καιρό μπούταρα απο μη γραφικό τρόπο, βαριόμουνα να το φτιάξω.

Δεύτερο point: Είναι πιο ασφαλές να κάνει σωστά την εγκατάσταση του grub στον δίσκο με τα suse? Νομίζω οτι θα λυθούν όλα, εύκολα και γρήγορα. Τώρα φορτώνει απο των win7, τον στέλνει στον αμέσως επόμενο δίσκο, που είναι ο IDE αντί για τον άλλο sata. Άμα κάνει την εγκατάστση στον δίσκο με τα suse θα βλέπει αμέσως το /boot. Πιθανό να υπάρξει πρόβλημα με το boot των windows.

Οτι είναι IDE ο δίσκος φταίει. Αν ήταν SATA θα μπορούσε να μπουτάρει και να τον συνδέσει αργότερα. 

 

Οπότε teddy προτείνεις να ξανακάνω εγκατάσταση τον grub και να τον βάλω στον δίσκο με το suse??

υτο πώς θα τ κάνω? θα κατεβάσω τον grub από το internet ή από το dvd εγκατάστασης του suse?

Ευχαριστώ και πάλι!!!

 

Χμμμ, δεν ξέρω ακόμα, περιμένω και άλλες γνώμες. Λογικά απο τον YaST θα γίνει η εγκατάσταση, αν τελικά γίνει.