Προβλημα με το Grub και τον κωδικο root

warlordfff | Παρ, 06/11/2010 - 08:41 | 2' | 4

Εχω η ειχα ενα Dual-boot συστημα σε εναν σκληρο οπου ειναι χωρισμενος σε 4 μερη:

Στο Sda1 εχω το Swap.

Στο Sda2 εχω το OpenSuse.

Στο Sda3 Εχω Debian Squeeze οπου εκανα επανεγκατασταση.

Στο Sda4 εχω το Home.

Μετα απο την υπερτατη βλακεια-φαεινη ιδεα  που ειχα και υλοποιησα να ξηλωσω τον πυρινα Trunk απο τα Debian μου και αφου μετα απο αυτο καταστρεψα οτι αλλο ειχε μεινει ορθιο αποφασισα να το φορμαρω.

Διαμορφωσα λοιπον το Sda3 και επαν-εγκατεστησα τα Debian.Κατα την διαρκεια της εγκαταστασης βρηκε κανονικα το Open Suse  και μου ζητησε κανονικα να το προσαψει στο Grub,ολα πηγαν οπως επρεπε να πανε.

Μπηκα στο καινουργιο μου συστημα εκανα upgrades κανονικα με το pass του user(το οποιο δουλευει κανονικα) αλλα οταν αποφασισα να γινω root δεν μου δεχετε το root pass που ειχα δωσει.Τωρα για να λεμε του στραβου το δικιο,την δουλει την εκανα μισο-κοιμισμενος αλλα να εδωσα 2 φορες κατι αλλο;Τεσπα...

Θεμα πρωτο πως μπορω να επανακτησω το root password;

Μετα εκανα επανεκκινηση και ανακαλυψα οτι δεν βλεπει το OpenSuse οποτε θεμα 2ο,πως φτιαχνω το Grub;

Εχει κανεις καμοια ιδεα;   

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το θεμα με το root pass λυθηκε με το Rescue του Live cd

απλα επιλεγοντας σε ποιο σκληρο ειχα το συστημα αρχειων μου και πληκτρολογοντας:

chroot /d

και απλα δινοντας 2 φορες το νεο pass.

 Τωρα ομως ανακαλυψα ενα αλλο προβλημα,ανοιγει το Software Center αλλα δεν κανει απ-εγκατασταση προγραματα,ενω κανει κανονικα εγκατασταση

και παταω να ανοιξω το Synaptic,μου ζηταει root pass και μετα απλα δεν γινετε τιποτα,αν ομως παω στο τερματικο και πατησω:

sudo synaptic

Ζηταει κωδικο και το ανοιγει κανονικα και δουλευει κανονικα

Περιεργα πραγματα συμβαινουν....

Το Θεμα με το Grub παραμενει.

 

 

You may say I'm a dreamer But I'm not the only one I hope someday you'll join us And the world will be as one

ξαναεγκαθιστουμε απο τον synaptic -τα ηδη εγκατεστημενα- grub-common και grub-pc και το προβλημα λυνεται αυτοματως....εννοειται το προβλημα με τον grub

Οσον αφορα το θεμα με τον synaptic.....κατα την εγκατασταση του squeeze διδεται η δυνατοτητα επιλογης μεταξυ su και sudo...υπoθετω οτι επελεξες sudo μιας και το χρησιμοποιεις στην κονσολα...υπαρχει η πιθανοτητα να συμπεριφερεται το συστημα οπως στο ubuntu οποτε ο ζητουμενος απο τον synaptic κωδικος να ειναι ο κωδικος user??? η αλλη πιθανοτητα ειναι να πηγε κατι λαθος κατα την δημιουργια νεου κωδικου οποτε δοκιμαζεις την προταση constantinos...αλλη σκεψη ειναι η εκ νεου δημιουργια κωδικων μεσα απο το εγκατεστημενο συστημα....παντως ριξε και μια ματια στα δικαιωματα των χρηστων-ομαδων κλπ