aumount windows share in fstab [Λυμένο]

stratus66 | Πέμ, 06/10/2010 - 11:50 | 1' | 2

Έχω προσθέσει στο fstab:

//servername/servershare  /home/local/internal/stratos/Desktop/fedshare cifs username=internal\stratos,passwd=pass 0 0

το fedora 12 που έχω εγκαταστήσει είναι με likewise joined σε active directory.

Παρόλα αυτά ενώ βλέπω το share δεν μπορώ να γράψω. Δικαιώματα έχω δώσει στο share του AD στον χρήστη.

Τι λείπει απο το fstab?

Έδωσα umask=777 αλλά τότε δεν είχα ουτε read access.

Τέλος για να κάνω το map χρειάζεται ένα αντίστοιχο folder στο desktop -- fedshare.

Όταν γίνεται map εμφανίζεται και ένας ίδιος δίσκος που έχει τα περιεχόμενα του share. Τι να κάνω για αυτό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Στη συνέχεια του μηνύματος μου παρατηρώ ότι όταν γίνεται map το windows share μέσω fstab αν ο αντίστοιχος φάκελος που υπάρχει στο fedora έχει ownership στον χρήστη, INTERNAL\stratos μόλις γίνεται map o folder αλλάζει το ownership στον root. Αν βοήθησα κάποιον για να με βοηθήσει.

Η λύση βρέθηκε τελικά. Μιας και ο χρήστης ήταν domain user η εγγραφή στο fstab άλλαξε:

//servername/servershare  /home/local/internal/stratos/Desktop/fedshare cifs username=internal\stratos,passwd=pass,uid=internal\stratos,gid=users 0 0

εννοείται πως ο χρήστης internal\stratos έγινε member στο group users στο fedora πριν.