Σημα απο svideo

geo | Τετ, 06/02/2010 - 00:37 | 2' | 16

 

Γεια χαρά σε όλους, θα ήθελα τη βοήθεια σας γιατί δε μπορώ
να βγάλω άκρη. Έχω ένα laptop Fujitsu Siemens m7405
με κάρτα γραφικών την intel 855G,
και θέλω να έχω συνέχεια σήμα από την έξοδο του svideo δηλαδή
από την εκκίνηση του υπολογιστή. Είμαι φίλος του mandriva που είναι
αρκετά βαριά διανομή για τη δουλειά που θέλω να κάνω  και μετά από πολλές δοκιμές κατέληξα στο linux mint 8 που είναι
πολύ ελαφρύ κάνει τα πάντα και γενικά είναι τέλειο. Μετά από πολύ αναζήτηση στο
internet βρήκα πως όλοι πειράζουν τις ρυθμίσεις σε ένα αρχείο το /etc/X11/xorg.conf αυτό το αρχείο δεν υπάρχει σε αυτή τη έκδοση που έχω εγώ, μήπως
μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω?  Σας
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αυτό το "απο την εκκίνηση" με προβλημάτισε. Έχω την εντύπωση οτι ακόμα και αν ορίσεις στο xorg.conf (το πως θα το φτιάξεις, θα το κοιτάξουμε αργότερα) την δεύτερη έξοδο, δεν θα σου δείχνει απο την αρχή, αλλά μόνο όταν φορτώσει ο Χ. Οπότε, να το πάμε λίγο διαφορετικά. Αν είναι τόσο σημαντική η εκκίνηση του υπολογιστή (που δείχνει που φορτώνει) θα σε βόλευε να τρέξεις το λειτουργικό απο πχ VirtualBox.

Ναι αυτό ακριβώς δε με νοιάζει τι θα φορτώσει αλλά όταν μπει
στην επιφάνεια εργασίας να μη χρειάζεται να κάνω κάτι, αλλά να ανοίγει κατευθείαν
στην svideo. Και όπως είπα
δεν βρίσκω το xorg.conf αυτό
που βρήκα ήταν ένα xorg-server.conf σε άλλο φάκελο
που το περιεχόμενο του δε θυμίζει το  πρώτο
και ίσως δεν έχει καμια σχέση.

 

Γεια χαρά. Γενικά η έξοδος svideo σου δουλεύει; Αν ναι πώς την ενεργοποιείς;

Αν σου δουλεύει ήδη, εγώ αυτό που κάνω (κ φυσικά μπορώ να σου δείξω πώς) είναι ότι έχω ένα απλό script που ενεργοποιεί την έξοδο svideo κ την βάζει δεξιά από την κύρια οθόνη μου, κ το έχω βάλει να τρέχει αυτόματα κάθε φορά που ανοίγει ο login manager (ο gdm στην περίπτωση του mint). Έτσι, από την οθόνη σύνδεσης κ μετά, οι έξοδοι μου είναι όπως τις θέλω εγώ.

Αν θυμάμαι καλά, το αρχείο που μπορείς να προσθέσεις προγράμματα που θα τρέχουν αυτόματα κάθε φορά που ανοίγει ο gdm είναι το:

/etc/gdm/Init/Default

Αν σε ενδιαφέρει το κοιτάμε κ παραπάνω.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Λοιπόν,

Από ότι είπε ο φίλος geo σε προσωπικό μύνημα, γενικά δεν γνωρίζει αν δουλεύει το TV out στο Linux, οπότε ας αρχίσουμε από εκεί.

Για αρχή, κάπου στις ρυθμίσεις του Mint μπορείς να ενεργοποιήσεις τις διάφορες εξόδους της κάρτας γραφικών σου κ να τις οργανώσεις στο χώρο (πχ οθόνη 1 αριστερά της οθόνης 2, κλπ). Δυστυχώς δε θυμάμαι που ακριβώς είναι αυτά στο mint.

Από την άλλη, για να δούμε κ εμείς σε τί κατάσταση είναι το μηχάνημα, μπορείς να ανοίξεις ένα τερματικό κ να δώσεις την εντολή "xrandr", κ να αντιγράψεις εδώ ό,τι σου βγάλει. Πχ, στον υπολογιστή μου:


dimitris@bricktop:~$ xrandr
Screen 0: minimum 320 x 200, current 1680 x 1050, maximum 8192 x 8192
DVI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DIN disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DVI-1 connected 1680x1050+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 434mm x 270mm
1680x1050 60.0*+
1280x1024 75.0 60.0
1280x960 60.0
1152x864 75.0
1024x768 75.1 60.0
832x624 74.6
800x600 75.0 60.3 56.2
640x480 75.0 60.0
720x400 70.1

Το οποίο σημαίνει ότι έχω 3 εξόδους, 2 DVI κ μια S-video (DIN), εκ των οποίων μόνο η 2η DVI χρησιμοποιείται, σε ανάλυση 1680x1050, στα 60.0Hz.

Σημαντικό: πριν δώσεις την εντολή αυτή, φρόντισε να συνδέσεις την τηλεόραση σου στην έξοδο S-video της κάρτας, για να δούμε αν την εντοπίζει.

Στην περίπτωση σου είναι πιθανόν οι έξοδοι να έχουν άλλα ονόματα (πχ DFP αντί για DVI, TV αντί για DIN, κλπ). Δεν πειράζει αυτό, τα ονόματα τα δίνει ο driver που χρησιμοποιείς (εμένα είναι από κάρτα ATI με το driver "radeon").

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

 

Οκ λοιπον εκανα ότι ειπες και αυτή είναι η εξοδος συνδεσα τη
τηλεοραση αλλα τιποτα.

 $ xrandr

Screen 0: minimum 320x200, current 1024x768, maximum 2048x2048

VGA1 disconnected(normal left inverted right x axis y axis)

LVDS1 connected 1024x768+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 0mm x 0mm

   1024x768 60.0*+ 85.0 75.0 70.1 60.0 

   832x624  74.6 

   800x600  85.1   72.2 75.0 60.3 56.2 

   640x480  85.0   72.8 75.0 59.9 

   720x400  85.0 

   640x400  85.1 

   640x350  85.1 

DVI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

 

 

Δε βλέπει έξοδο s-video, οπότε έχει ψάξιμο η υπόθεση.

Το επόμενο που χρειάζεται να κοιτάξουμε, είναι το αρχείο /var/log/Xorg.0.log, το οποίο θα περιέχει πληροφορίες, προειδοποιήσεις κ μυνήματα λαθών από την πιο πρόσφατη εκκίνηση του γραφικού περιβάλλοντος. Εκεί θα δούμε τι driver φορτώνεται για την κάρτα γραφικών κ αν όλα δουλεύουν σωστά.

Το Xorg.0.log παίζει να μην μπορείς να το διαβάσεις σαν απλός χρήστης, κ να θέλει δικαιώματα root. Είναι επίσης (σχετικά) μεγάλο σε μήκος, αλλά κάνε το ένα copy-paste, είτε εδώ, ή σε κάποια σελίδα του στυλ pastebin.

Επίσης, διάβασα 2-3 πράγματα στο site της intel για την κάρτα σου κ προβλήματα με TV out (σε windows), κ αξίζει να δοκιμάσεις:

1) Προτείνουν να ανοίξεις το laptop έχοντας ήδη συνδεδεμένη κ ανοιχτή την τηλεόραση

2) Λένε ότι σε κάποια laptop, υπάρχει ρύθμιση στο BIOS που ενεργοποιεί την έξοδο τηλεόρασης

Για δες κ αυτά λοιπόν μη ψάχνουμε άδικα πιο μακρυά.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Δεν ξερω αν αυτο που θα πω μπορει να δουλεψει αλλα μπορεις να το δοκιμασεις.

Πηγαινε στο menu->system->preferences και ψαξε για monitors ή displays.Οταν ανοιξει θα δεις τις οθονες που εχεις συνδεδεμενες στην καρτα γραφικων και εχει μια επιλογη on-off για το monitor που εχεις επιλεγμενο.Αν αναγνωριζει την TV αλλα ειναι μαυρισμενη δοκιμασε να την κανεις on.Επελεξε και την σωστη αναλυση φυσικα.Προτιμησε να μην εχεις τις οθονες α δειχνουν την ιδια εικονα γιατι θα πρεπει να εχουν την ιδια αναλυση για να δειχνουν σωστα.Τοποθετησε την TV δεξια ή αριστερα απο την κυρια οθονη.

Αν τα παραπανω δεν δουλεψουν μπορεις να εγκαταστησεις το grandr που ειναι γραφικο περιβαλλον του xrandr και απο κει να δοκιμασεις αν δουλευει.

Επισης εχω παρατηρησει οτι οι καινουριες διανομες πλεον δεν χρησιμοποιουν ή δεν εχουν καθολου xorg.conf εκτος αν εχεις περασει καποιο driver για την καρτα γραφικων.

 

Δυστυχώς δεν έγινε τίποτα το bios είναι πολύ απλό
με ελάχιστες ρυθμίσεις, ούτε με τη grandr βρίσκει τίποτα έχει πάντα μια οθόνη.

Εδω ειναι το xorg.0.log : http://pastebin.com/YVZanY2C

Τζίφος κ το log σου, είναι δυστυχώς ... πεντακάθαρο. Ήλπιζα ότι θα έβλεπε την έξοδο αλλά θα δήλωνε κάποιο πρόβλημα/λάθος, αλλά κ εκεί μόνο VGA,LVDS κ DVI βλέπει, ούτε κουβέντα για TV,DIN, ή κάτι παρόμοιο :(

Προς το παρόν δεν έχω κάτι να προτείνω, πέρα από το να επικοινωνήσεις με τους προγραμματιστές του driver κ να τους ρωτήσεις αν τρέχει κάτι με την εν λόγω κάρτα, το TV out κ τον driver τους.

Αν σκεφτώ/βρω κάτι άλλο, θα σου πω.

edit: Σκέφτηκα κάτι... αν αναβάθμιζες σε κάποια πολύ πρόσφατη διανομή που να υποστηρίζει κάρτες intel μέσω KMS, ίσως κ να είχες καλύτερη υποστήριξη για τις εξόδους της κάρτας σου. Ξέρω σίγουρα ότι κάτι τέτοιο υποστηρίζεται από Fedora κ το πιο πρόσφατο sidux, φαντάζομαι κ από πολλές άλλες διανομές, αρκεί να είναι τελευταίες εκδόσεις.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

To ατύχημα στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι οτι δουλεύει με KMS και τρέχει ήδη UXA και DRI2 οπότε κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.

315. (**) intel(0): Kernel mode setting active, disabling FBC. 

Άμα φτιάξουμε ένα xorg.conf και τα ορίσουμε απο εκεί, θα γίνει τίποτα? Μιας και το έφερε η κουβέντα, πως κάνουμε generate το xorg.conf στο Μιντ το 8? Αυτό το 9.10 δεν βασίζεται?

Teddy]

To ατύχημα στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι οτι δουλεύει με KMS και τρέχει ήδη UXA και DRI2 οπότε κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.

315. (**) intel(0): Kernel mode setting active, disabling FBC. 

ωπ, έχεις δίκιο, δεν το είδα. Ναι, έχει ήδη KMS, άκυρη η πρόταση.

Teddy]Άμα φτιάξουμε ένα xorg.conf και τα ορίσουμε απο εκεί, θα γίνει τίποτα? Μιας και το έφερε η κουβέντα, πως κάνουμε generate το xorg.conf στο Μιντ το 8? Αυτό το 9.10 δεν βασίζεται?

Σε debian τουλάχιστον, σαν root:

Xorg -configure

Αλλά ορίστε ένα xorg.conf με τα βασικά:


Section "Device"
Identifier "Card0"
Driver "intel"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Monitor0"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Card0"
Monitor "Monitor0"
EndSection

Τέλος, στο manual page του driver (man intel), λέει όλα τα options που μπορείς να προσθέσεις στο xorg.conf, κ δίνει παραδείγματα για χρήση πολλαπλών εξόδων. Αλλά είμαι λίγο απαισιόδοξος αφού δεν εμφανίζεται πουθενά η έξοδος s-video.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Ενταξη σας ευχαριστω πολυ για οτι κανατε μεχρι τωρα, θα δω ισως βρω καποια αλλη λυση. 

Έτσι για την ιστορία τι έκανα τελικά. Άφησα την  svideo και πήγα και αγόρασα ένα μετατροπέα vga σε tv αυτό κάνει περίπου
στα 45 ευρώ το σύνδεσα και έπαιξε αμέσως χωρίς καμία ρύθμιση.

 

Ναι, καλή λύση :) Πιστεύω ότι επειδή πλέον όλες οι καινούργιες TV έχουν ψηφιακές εισόδους, το όλο TV-out/s-video θα χαθεί σιγά-σιγά. Κ εγώ το σκεφτόμουν για ένα μετατροπέα, αλλά τελικά αποφάσισα ότι όταν έρθει η ώρα απλά θα πάρω νέα TV με ψηφιακές εισόδους.

Αν δε θεωρηθεί διαφήμηση, θα σε πείραζε να πεις τι ακριβώς πήρες; Έχει καλή εικόνα;

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Επειδή είχα διαβάσει κάποια αρνητικά σχόλια για τους μετατροπείς
σχετικά με τη ποιότητα της εικόνας και μη γνωρίζοντας αν τελικά θα λειτουργήσει,
προτίμησα να πάρω ότι πιο φθηνό υπήρχε. Προσωπικά με ικανοποιεί η απόδοση του
μιας και το θέλω για εφαρμογές πολυμέσων σε μια μικρών ιντσών τηλεόραση χωρίς να
έχω μεγάλη απαίτηση στην ανάλυση που ούτος η άλλως δε θα είχα με την svideo. Σε μια 37” fullhd η
εικόνα ήταν ελαφρώς θολή δηλαδή για το open office μάλλον θα κούραζε. Ο μετατροπέας είναι
ο manhatan 150095.