Εγκατάσταση Ubuntu 10.04 ερωτηση στο τμήμα create partition

trelozakinthinos | Πέμ, 05/20/2010 - 20:04 | 3' | 8

Λοιπόν ετοιμαστείτε για πολλές ερωτήσεις!

Θε΄λω να ρωτήσω στο βήμα της εγκατάστασης create partition τι σημαινουν οι επιλογες που εχω και τι προτείνετε σαν ειδικόι.

Ερώτηση 1η 

Type for the new partition

Priority, logical

Ποια η διαφορα και ποιο να επιλεξω?

Ερώτηση 2η

Location for the new partition

Beginning, End

Ποια η διαφορα και ποιο να επιλεξω?

Ερώτηση 3η

Format type(Δεν θυμαμαι πως ακριβως το λεει)

Ext4, Ext3, Ext2, ReiserFS, JFS, XFS, FAT16, FAT32, SWAP area

Ποια η διαφορα και ποιο να επιλεξω?

Ερωτηση 4η

Mount point 

/, /boot, /home, /tmp, /usr, /var, /srv, /opt, /usr/local

Ποια η διαφορα και ποιο να επιλεξω?

 

Ερωτηση 5η

Αν καταλαβα καλά πρέπει να χωρίσω τον δίσκο το λιγοτερο σε δυο κομμάτια. Ένα για το λινουξ και ένα που να ατο φορμαρω σαν SWAP.

Αυτο το συμπερανα για όταν έκανα την εγκατάσταση και δεν φορμαρα SWAP μου είπε ότι μπορει να υπάρξει θέμα με τη μνήμη κατι. Δεν πολυκαταλαβα για να είμαι ειλικρινής.

Αν είμαι σωστός και πρέπει να φορμαριστει κατα SWAP ποσα ΜΒ πρεπει να του δώσω και ποια η σημασία του.(Του εδωσα 10GB για να είμαι σίγουρος :) )

 

 

Αύτα τα ολίγα.

Ελπίζω να μην είναι δύσκολα αυτά που ρώτησα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για την ερώτηση 5:

Σαν swap εγώ στο laptop του έχω δώσει περίπου 2 gb και δουλεύει μια χαρά (Το laptop έχει 3 gb ram). Αν δεν κάνω λάθος...παρότι είμαι σχετικά νέος στο linux...το swap χρισμοποιήται ως "εικονική μνήμη" ή κάτι τέτοιο...

Απαντηση 1η:Αν θελεις να εχεις περισσοτερα απο 4 partition θα πρεπει ενα partition στο δισκο να γινει logical και μεσα σε αυτο μετα μπορεις να φτιαξεις οσα θελεις.Αλλιως το φτιαχνεις primary.

Απαντηση 2η:Αλλαξε το μεγεθος του δισκου και δωσε οσο χωρο χρειαζεσαι για την εγκατασταση σε ΜΒ.Τυπικα 10Gb ειναι καλα.Καθοριζει σε ποιο σημειο του δισκου θα δημιουργηθει το partition.

Απαντηση 3η,4η,5η:Ext4 για / (Filesystem)  και Swap για την swap.Το μεγεθος της swap δεν χρειαζεται να ειναι πανω απο 2gb.Αν εχεις μνημη περισσοτερη απο 1gb, με 1gb swap ειναι ενταξει.Η swap αποθηκευει προσωρινα δεδομενα οταν η μνημη γεμισει και φτανει στο οριο της.Δες και αυτο.

μην ανησυχείς για την μνήμη ...

αν το μηχάνημα σου έχει 2 gb ram τότε δεν έχει πρόβλημα

εγώ έκανα ένα μικρό partition gia to swap και όλα εντάξει

 

 Ασχετο με το θεμα....τι λεει το hymera??? προσπαθησα καποια φορα να το εγκαταστησω ,αλλα κολλησε καπου και το παρατησα

ωραίο φίλε vriareos ,

ένα debian είναι με πολύ μοντέρνο εγκαταστατη , αυτόματα ολα ..

κάρτες κομπλέ , (nvidia αυτόματη αναγνώριση)

compiz από την αρχή ...

εμένα μου αρέσει , δοκίμασε το ....

Πάντως μιας και μιλάμε για το Ubuntu δεν νομίζω πως χρειάζεται απο την αρχή να μπεις στην διαδικασία partitioning. Βάλε την στον αυτόματο και τα πράγματα απλουστεύουν πολύ. Πάει καιρός που τα κάναμε

στο linux.

Όσο για την Swap κανονικά θα πρέπει να είναι το διπλάσιο της μνήμης σου. Βέβαια με συστήματα άνω του 1 gb δεν έχω δεί ποτέ τα ξεπερνά τα 100 ΜΒ

Καλές αναζητήσεις ;)

Τρια πρωτευον partition

/ (Συστημα αρχειων) => ext4 15-20Gb

linux-swap => 3Gb

/home => ext4 20-50Gb

και ενα logical partition

/media/Disk => ext3 τον υπολοιπο χωρο (Αυτο θα το γραψεις χειροκινητα, για να γινει μονιμη προσαρτηση απο την αρχη, οπου Disk βαζεις οτι ονομα θελεις γραμμενο στα Αγγλικα)

Ολα αυτα για να μην σου προκυψει ποτε προβλημα με τον χωρο, και την οποια αλλαγη μνημης κανεις στο μελλον στον Η/Υ σου! 

Αν βρεις καπου δυσκολια, εδω ειμαστε!

nioakeim]

Πάντως μιας και μιλάμε για το Ubuntu δεν νομίζω πως χρειάζεται απο την αρχή να μπεις στην διαδικασία partitioning. Βάλε την στον αυτόματο και τα πράγματα απλουστεύουν πολύ. Πάει καιρός που τα κάναμε

στο linux.

Και γιατι αυτο?? 

Αν δεν εχει χωριστα το partition /home, πως θα κανει αναβαθμιση αν το θελησει χωρις να χασει τις ρυθμισεις του?

Αν δεν εχει χωριστα το partition /home, και καταστρεψει το συστημα του, απο διαφορα λαθη του καθε χρηστη που μπορει να κανει ο καθενας μας,

πως θα διατηριση τις ιδιες ρυθμισεις μετα την επανεγκατασταση?

Αν δεν εχει partition /media/Disk για τα συμαντικα αρχεια που εχει, και καταστρεψει τον χρηστη του, και αναγκαστει να δημιουργησει ενα νεο χρηστη,

γιατι να μπει στην διαδικασια να μεταφερει απο εδω και απο εκει τα αρχεια του?

Απλες ερωτησεις, που εχω συναντησει παμπολες φορες, ιδικα απο νεους χρηστες!

Δεν λεω οτι θα χρειαστει να κανει επανεγκατασταση, αλλα...... λεμε αν!

καλησπέρα

είμαι νέος. προσπαθώ να εγκατστήσω το ubuntu netbook σε ενα nc4010 hp και εχω να πω οτι τα σχόλια στο thread με βοήθησαν 100%!

ευχαριστώ