UBUNTU 10.10 Meerkat Maverick: Aνεμος αλλαγων!

Constantinos | Παρ, 05/14/2010 - 22:00 | 3' | 9

 

Τωρα θα μου πειτε, ακομα καλα-καλα δε βγηκε το 10.04 και εσυ μας λες για το επομενο, το 10.10 (Meerkat Maverick)?

Ε, τι να κανουμε ετσι ειναι αυτα τα πραγματα στη τεχνολογια και στις εξελιξεις. Αλλωστε: This is a LINUX world!

Δεν θα δουμε (ακομα) ριζικες αλλαγεςστις line-up εφαρμογες, μα βλεπουμε ενα μεγαλο ενδιαφερον στο να ελαχιστοποιηθει ο χρονος

 απο τη στιγμη που ανοιγει ο υπολογιστης,μεχρι να συνδεθει στο διαδυκτιο.

Αλλαγες θα δουμε στο μενου ηχου, με τις voip εφαρμογες, να φαινονται (και συνεπως να ελεγχονται) απο το νεο μενου του ηχου.

Συνεχεια των αλλαγων στην εμφανιση (φοβερο το art-work τμημα, δε το συζηταμε!).

Βλεπουμε ακομα την υποστηριξη στον Chromium browser, που αν και δεν ειναι ακομα προεπιλογη, ειναι προτεινομενος, σαν.. first class.

Αλλαγη προφανως θα δουμε και στο συστημα αρχειων και θ' αποχαιρετισουμε οριστικα το ext-4, προς χαρη του BTRFS.

Να σημειωσω ακομα, πως μεγαλο μερος του συνεδριου, που προ ελαχιστων ωρων τελειωσε, απασχολησε η Ubuntu Notebook Edition,

που θα μας ερθει πιο ομορφη, ευχρηστη και γρηγορη απο ποτε! (ΦΟΒΕΡΟ το νεο global menu)

 Ολ' αυτα λοιπον, που συζητηθηκαν και αποφασιστηκαν στο συνεδριο των Ubuntu Developers (UDS'2010),

μαζι με τα νεα κολπα που θα δουμε μα και που μπορειτε απο τωρα να τα δοκιμασετε (η ακομα και το ιδιο το Μaverick),

τα εχω συγκεντωμενα στο blog μου και ετσι μπορειτε να εισαστε μεσα στις εξελιξεις και απο τους πρωτους που θα βλεπουν τις αλλαγες.

Να σημειωσω παντως πως μιλαμε για αλλαγες και εξελιξεις σε ολες τις εκδοσεις του Ubuntu (Kubuntu, Lubuntu, κλπ)

Δειτε τα λοιπον οσοι ενδιαφεροσαστε:

UBUNTU 10.10 Meerkat Maverick οι αλλαγες!


picture: Dood

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεν καταλαβαίνω, γιατί τόσες εκδόσεις!!!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Constantinos]

Αλλαγη προφανως θα δουμε και στο συστημα αρχειων και θ' αποχαιρετισουμε οριστικα το ext-4, προς χαρη του BTRFS.

Τόσο σύντομα ; και γιατί ;

Cerca, trova

Έλα μου ντε,πολύ βιάζεται..ούτε καν stable έκδοση δεν έχει βγει για το BTRFS!

Hamsters !

εμένα μου φαίνεται ότι κάπου εδώ κοντά θα σκάσει ....το παραμύθι με την εμπορική έκδοση ....

 

 

 

 

Τοσες εκδοσεις, επειδη πολυ απλα υπαρχουν ηδη διαφορες τεχνολογιες, που δουλευονται καιρο πριν και καποια στιγμη ειναι ωριμες να εφαρμοστουν.

Στο φιναλε, αν θελεις να εισαι ανταγωνιστικος πρεπει να εισαι στην αιχμη. Και το Ubuntu Linux, ειναι και θα συνεχισει να ειναι!

Και οταν βγηκαν τα windows 7 ξεραμε απο την επομενη μερα τι τεχνολογιες εχει στα labs της η MS για τα επερχομενα windows 8. Mε μια τεραστια διαφορα ομως:

Καμια MS η καμια Apple, δε μπορει ν' ανταγωνιστει πλεον τη δυναμη του Ανοιχτου Κωδικα και των εκατονταδων προγραμματιστων, που εργαζονται για το Ubuntu.

Για δειτε λιγο καλυτερα MS και Apple. Στην ουσια το μεγαλυτερο μερος της τεχνολογιας τους πια, το "εμπνεονται" απο τον Ανοιχτο Κωδικα

και υπαρχει πλεον καθαρα η ταση του να γινουν τα windows,(σχεδον) Linux! Μη σας φανει λοιπον παραξενο, αν αυριο-μεθαυριο η MS πλασσαρει αλλη μια "δημιουργια της",

που λεγεται.... χμμμ... Global Menu ισως??  ;)

Καταλαβαινετε τι εννοω, υποθετω. Απο την αλλη ΚΑΝΕΙΣ δεν υποχρεωνει κανενα ν' αναβαθμιζει συνεχως.

Η δυναμη της Κονοτητας μας παρεχει ΣΤΑΘΕΡΕΣ εκδοσεις για παραπανω απο 5ετια! Ειδατε και τη νεα τεχνολογια που μπηκε?

Πλεον με 2 κλικ ο καθενας θα μπορει ν' αναβαθμιζει απο οποια εκδοση εχει (οποια και αν ειναι αυτη), σε αλλη. Με 2-3 κλικ! (μεσω apt κοινως).

Οσο αφορα το συστημα αρχειων, το ξεραμε αρχης-εξ' αρχης, οτι το ext-4 ηταν μεταβατικο. Το BTRFS ηταν ο στοχος.

Μη ξεχνατε αλλωστε πως ολ' αυτα και οτι νεωτερο θα τα εχουμε και στην επομενη σταθερη το 12.04, οπου ναι!

Ηδη υπαρχει μελετη και τεχνολογιες πειραματικες, καινοτομες και ολοφρεσκες που τις επεξεργαζονται και πειραματικα θα τις δουμε και πιο νωρις!.

Γιατι "διαμαρτυρεστε" λοιπον? Ολα υπαρχουν και σε ολα υπαρχει η επιλογη! Οσο αφορα το "εμπορικο" Ubuntu,

αν διαβαστε τα σχετικα που επωθηκαν και αποφασιστηκαν στις Βρυξελες στο Ubuntu developers sumit, τα παντα βασιζονται στον ανοιχτο κωδικα. ΟΛΑ!

Μα ακομα-ακομα να βγει ΚΑΙ εμπορικο Ubuntu, που ειναι το κακο δηλαδη? Και Suse και Madriva υπαρχουν ΚΑΙ εμπορικα. Καλο ειναι αυτο, οχι κακο.

Μακκαρι να εχουν εσοδα οι αντιστοιχες εταιρειες. Μονο κακο δε το βλεπω. Μη ξεχνατε πως ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο. Αυτος ειναι και ο στοχος του Ubuntu λοιπον.

Να κρατει ψηλα τον πηχη, που το ιδιο ανεβασε σε μεγαλα υψη!

Προσωπικα ολ' αυτα τα υμνητικα σχολια οσο αφορα το νεο ubuntu 10.04, δε τα ειδα για καμια εκδοση των windows.

Ψαξτε λιγο και δειτε π.χ το σχεδον ολοσελιδο δημοσιευμα της Daily Telegraph. ;)

Οπως θυμοσαστε καποιοι, καποτε ημουν πολυ επιφυλακτικος απεναντι στη Canonical. Με το καιρο ομως, μιλωντας με προγραμματιστες του Ubuntu

και παρακολουθωντας τη σταση της Canonical αναθεωρησα τα παντα και ειμαι πλεον ανοιχτος σε καθε προταση γι' αλλαγη, που το Ubuntu,

μα και η κοινοτητα του Linux γενικοτερα, δε σταματανε να προσφερουν! if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox

 

κώστα , εγώ αν με έχεις παρακολουθήσει τόσο καιρό τώρα εδώ στο φόρουμ , θα έχεις καταλάβει ότι θα ήθελα μια εμπορική έκδοση ...

έτσι για να την σπάσουμε στα windows και στην apple ....

ένα εμπορικό λίνουξ (τώρα αν θα είναι ubuntu ή sabayon δεν έχει σημασία)

εκείνο που θα μετρήσει είναι το γεγονός ότι θα ανταγωνιστεί στα μαρμαρένια αλώνια που λένε με τα άλλα δύο θηρία ...

και ας κερδίσει ο καλύτερος ....

 

 

Εγώ πιστεύω ότι σε λίγο καιρό θα υπάρχουν και εμπορικές διανομές για OEM. Όσο περνάει ο καιρός και αυξάνονται οι κοινότητες του λογισμικού ανοιχτού κώδικα δεν θα προλαβαίνουμε τις εξελίξεις. Φανταστείτε να αγοράζεις έναν φορητό υπολογιστή με 300-500€ με προ-εγκατεστημένο linux και χωρίς να κάνεις τίποτα,:
- να εκκινείται το σύστημα σε 15-20 δ.
- να παίζει τα πάντα από πολυμεσικά αρχεία
- να επικοινωνείς εύκολα με κάθε ΙΜ και κοινωνικό δίκτυο
- να σερφάρεις με ασφάλεια και γρήγορα
και άλλα πάρα πολλά... με πολύ μικρό κόστος και προπάντων έτοιμα.
Τώρα για τους έμπειρους χρήστες αυτό είναι δεδομένο αλλά για κάποιον χωρίς εμπειρία με ηλεκτρονικούς υπολογιστές είναι δύσκολο.
Κάπως έτσι πιστεύω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα.

g.b]

κώστα , εγώ αν με έχεις παρακολουθήσει τόσο καιρό τώρα εδώ στο φόρουμ , θα έχεις καταλάβει ότι θα ήθελα μια εμπορική έκδοση ...

Δυστιχως αν περιμενεις απο το Ubuntu...... τουλαχιστον για πολλα χρονια ακομα, δεν θα ικανοποιησει το αιτημα σου.....   

Ο σκοπος για την αλλαγη απο ext4 σε btrfs, ειναι να μπει στην επομενη LTS,

γενικα απο συζητησεις που βλεπω, δεν νομιζω να μπει στο Maverick !

Παντως για τους τολμηρους, μπορουν να το δοκιμασουν και στο Lucid, αν εχουν σε χωριστο partition το / (Συστημα αρχειων) /boot, κλπ. 

vagrale13]

Δυστιχως αν περιμενεις απο το Ubuntu...... τουλαχιστον για πολλα χρονια ακομα, δεν θα ικανοποιησει το αιτημα σου.....   

 

 

είδωμεν.....