Έκανα αναβάθμιση από Kubuntu 9.10 σε Kubuntu 10.04 και όχι σε Ubuntu 10.04

nks_7 | Τετ, 05/05/2010 - 17:13 | 2' | 8



Γειά χαρά σε όλους σας!

 

Ναι δυστυχώς συνέβη και αυτό: Έκανα αναβάθμιση διανομής απο kubuntu 9.10 σε kubuntu 10.04

LTS μέσω internet ,χρησιμοποιώντας το kpackage και τελικά μου προέκυψε ubuntu 10.04.Δεν κάνω

πλάκα!

Η αναβάθμιση έγινε με όλους τους τύπους και σύμφωνα με τις οδηγίες της ιστοσελίδας που είχα

μπροστά μου εκείνη τη στιγμή.

Έχω σχεδόν όλες τις εφαρμογές μου να λειτουργούν κανονικά-εκτός amarok,που πρέπει να δώσω

2 φορές amarok στο τερματικό,για να κάνει την εμφανισή του στην οθόνη-αλλά δεν έχω kde.

Ύστερα πάλι το gnome που τρέχει τώρα μη φανταστήτε οτι είναι το κανονικό που έχει η LTS έκδοση άλλα μάλλον ο φτωχός συγγενής του!

Ασχολούμαι περίπου 2 χρόνια με το Linux και πρώτη φορά αισθάνομαι τόσο προδομένος!

Ξέρει κανείς να μου πεί γιατί έγινε αυτό;Και αν υπάρχει τρόπος να έχω πάλι kde;

Έχω το alternate cd,θα βοηθούσε άραγε αυτό να επαναφέρω το kde ,όχι να κάνω καινούργια έ-

γκατάσταση,αλλά να πάρω μόνο το kde,που πραγματικά δεν ξέρω αν υπάρχει και αν βρίσκεται κά-

που κρυμένο μέσα στο gnome-kde μου!

 

Σας ευχαριστώ πολύ , Νίκος


Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γιατί δεν κάνεις εγκατάσταση το KDE; Μπορείς να κρατήσεις και τα δύο και να επιλέγεις γραφικό περιβάλλον από την login screen ή να διαγράψεις στη συνέχεια το Gnome.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Μήπως πείραξες κάτι στα repos, π.χ. ενεργοποίησες από τις πηγές λογισμικού το deb.ubuntu/katitetoio/ και σου πέρασε το gnome? Γιατί εκεί έχει τα επίσημα του ubuntu και όχι του kubuntu

 

Δώσε σε τερματικό την παρακάτω εντολή , για να βάλεις πάλι το kde.

  sudo apt-get install kubuntu-desktop

 

giannis12a]

Μήπως πείραξες κάτι στα repos, π.χ. ενεργοποίησες από τις πηγές λογισμικού το deb.ubuntu/katitetoio/ και σου πέρασε το gnome? Γιατί εκεί έχει τα επίσημα του ubuntu και όχι του kubuntu

 

Δώσε σε τερματικό την παρακάτω εντολή , για να βάλεις πάλι το kde.

  sudo apt-get install kubuntu-desktop

 

nks_7

Δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα αποθετήρια πριν και μετά τη αναβάθμιση και έχω kubuntu-desktop απ' οτι φαίνεται

nikos@nikos-desktop:~$ sudo apt-get install kubuntu-desktop
[sudo] password for nikos:
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                  
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
το kubuntu-desktop είναι ήδη η τελευταία έκδοση.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν υπάρχει /etc/inittab,γιατί πως αλλοίως θα χρησιμοποιήσω το kdm σαν default display manager;

 

 

 

Την αναβαθμιση επρεπε να την κανεις συμφωνα με τις οδηγιες απο εδω https://help.ubuntu.com/community/LucidUpgrades/Kubuntu

Αν εκανες οτι λεει εκει, και σου δημιουργηθηκε το προβλημα που εχεις, τοτε σιγουρα καποιο απο τα Αποθετηρια που εχεις σου το εκανε ολο αυτο!

Για να σου δουλεψει παλι ο Amarok, μετακινησε στην Επιφανεια Εργασιας σου τα αρχεια amarok-appletsrc, amarok_homerc και amarokrc

η διαδρομη ειναι /home/user/.kde/share/config

και τον φακελο amarok

η διαδρομη ειναι /home/user/.kde/share/apps

Μετα ανοιξε παλι τον Amarok, και δες αν ειναι ενταξει!

Για το γενικο προβλημα που εχεις με kde, κανε ενα logout, και δες αν μπορεις να διαλεξεις γραφικο περιβαλλον kde, οπως σου ειπανε και παραπανω!

nks_7]

giannis12a]

Μήπως πείραξες κάτι στα repos, π.χ. ενεργοποίησες από τις πηγές λογισμικού το deb.ubuntu/katitetoio/ και σου πέρασε το gnome? Γιατί εκεί έχει τα επίσημα του ubuntu και όχι του kubuntu

 

Δώσε σε τερματικό την παρακάτω εντολή , για να βάλεις πάλι το kde.

  sudo apt-get install kubuntu-desktop

 

nks_7

Δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα αποθετήρια πριν και μετά τη αναβάθμιση και έχω kubuntu-desktop απ' οτι φαίνεται

nikos@nikos-desktop:~$ sudo apt-get install kubuntu-desktop
[sudo] password for nikos:
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                  
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
το kubuntu-desktop είναι ήδη η τελευταία έκδοση.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν υπάρχει /etc/inittab,γιατί πως αλλοίως θα χρησιμοποιήσω το kdm σαν default display manager;

 

 

 

Τώρα μια πρόχειρη λύση που μου έρχεται στο μυαλο είναι , στην οθόνη σύνδεσης να επιλέξεις σαν συνεδρία το kde και τότε λογικά θα σε ρωτήσει άν θέλεις να είναι αυτή η αλλαγή μόνιμη. Πάτησε εκεί ναι και θα σε βγάζει πάντα σε kde. Τώρα για το kde αντί του gdm , κάπου έχει επιλογή στο gnome σίγουρα γι' αυτό , αλλά δεν έχω τίποτα από αυτά για να σου πω ποιο είναι.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

nks_7

Νομίζω τελικά ότι βρήκα μια άκρη.

Έκανα logout και μετά πήρα το εξής μήνυμα : αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου θέματος

/usr/share/kde4/apps/kdm/themes/oxygen-air,επίσης επειδή είχα ενεργοποιήσει την επιλο-

γή AutoLoginEnable την απενεργοποίησα και δοκίμασα επανεκκίνηση και πήρα πάλι το ίδιο

μήνυμα.Αυτή τη φορά δεν μπήκε καθόλου στο gnome παρα με έβγαλε σε περιβάλλον κονσό-

λας.

nikos@nikos-desktop:~$ ls /usr/share/kde4/apps/kdm/themes/ethais

CMakeLists.txt           login_active.png       session_normal.png

ethais.xml               login_normal.png       system_normal.png

KdmGreeterTheme.desktop  pw_icon.png            user_icon.png

lineedit_active.png      rectangle_overlay.png  wallpapers

lineedit_normal.png      rectangle.png

lock.png                 screenshot.png

Το θέμα oxygen-air δεν βρίσκεται πουθενά εδώ μέσα,γιαυτό νομίζω και ελπίζω οτι δεν συνέχισε

να φορτώνει το kde.Τώρα το πρόβλημα είναι που βρίσκεται αυτό το αρχείο που λέει στο kde τι

θέμα να χρησιμοποιήσει και που θα βρεί το θέμα.Θα ήθελα τι βοηθειά σας λοιπόν πάνω σ'αυτό

και πείτε μου τέλος πάντων αν βρίσκομαι σε σωστό δρόμο για να μη ψάχνω άδικα.

 

Ευχαριστώ πολύ , Νίκος

nks_7

Το θέμα τελικά λύθηκε.

Στο αρχείο /etc/kde4/kdm/kdmrc ήθελε να αντικαταστήσω το oxygen-air

με ethais.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!