Πρόβλημα που δημιουργεί το Cairo-Dock

Vasilis_F | Δευ, 05/03/2010 - 23:48 | 3' | 4

Πρόσφατα, είπα σαν παιδί και'γώ, να δοκιμάσω το cairo-dock. Το πρόβλημα το ανακάλυψα σήμερα όταν προσπάθησα να ανοίξω

με το vlc μία ταινία. To vlc κάνει μια προσπάθεια να ανοίξει το video ή την ταινία και σβήνει.Να σημειωθεί ότι mp3, παίζει κανονικά.

Με λίγο ψάξιμο, κατάλαβα ότι όταν ανοίγω το cairo με opengl, τότε έχω πρόβλημα, ενώ εάν το ανοίξω χωρίς opengl, ολα είναι ok.

Θα μου πείτε, γιατί δεν το χρησιμοποιείς χωρίς opengl ; Είναι τα άτιμα τα eye-candy που προσφέρει.

Έχει συναντήσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ; Χρησιμοποιώ την 9.10 και η έκδοση του dock είναι η 2.1.3-9. Παραθέτω και ότι μου

τυπώνεται στο terminal όταν σβήνει το vlc :

 vasilis@vasilis-desktop:~$ vlc

VLC media player 1.0.2 Goldeneye
[0x88b4a58] pulse audio output: No. of Audio Channels: 2
QPainter::begin: Paint device returned engine == 0, type: 1
QPainter::begin: Paint device returned engine == 0, type: 1
[????????] x11 video output error: X11 request 133.19 failed with error code 8:
 BadMatch (invalid parameter attributes)
X Error of failed request:  BadMatch (invalid parameter attributes)
  Major opcode of failed request:  133 (XVideo)
  Minor opcode of failed request:  19 ()
  Serial number of failed request:  102
  Current serial number in output stream:  103
vasilis@vasilis-desktop:~$ 
 
Επίσης όταν όλα δουλεύουν ok, χωρίς opengl :
 
vasilis@vasilis-desktop:~$ vlc
VLC media player 1.0.2 Goldeneye
[0x9a7d718] pulse audio output: No. of Audio Channels: 2
QPainter::begin: Paint device returned engine == 0, type: 1
QPainter::begin: Paint device returned engine == 0, type: 1
 
 
Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ναί, έπεσα και εγώ.

Δοκίμασε να αλλάξεις την έξοδο του video του vlc σε "openGL", απο "προεπιλογή" ή "έξοδο Χν". Ουσιαστκά ο συνδυασμός Xv και cairo την κάνει την ζημιά.

Teddy]

Ναί, έπεσα και εγώ.

Δοκίμασε να αλλάξεις την έξοδο του video του vlc σε "openGL", απο "προεπιλογή" ή "έξοδο Χν". Ουσιαστκά ο συνδυασμός Xv και cairo την κάνει την ζημιά.

Ευχαριστώ πολύ Teddy, όλα ok τώρα .

Cerca, trova

Προς το παρόν δούλεψέ το έτσι, και βλέπουμε. Απλά παίζει το βίντεο να παρουσιάζει προβλήματα, πχ κοψίματα, σπασίματα στην κίνηση αν δεν έχεις δυνατό επεξεργαστή. Θα το κοιτάξουμε αναλυτικά εντός των ημερών για πακέτα που δουλεύουν με τον συνδυασμό που προκαλεί το πρόβλημα. Σημείωση οτι οι άλλοι players πχ Totem δεν επηρεάζονται, ακόμα και με Xv.

Teddy]

Προς το παρόν δούλεψέ το έτσι, και βλέπουμε. Απλά παίζει το βίντεο να παρουσιάζει προβλήματα, πχ κοψίματα, σπασίματα στην κίνηση αν δεν έχεις δυνατό

επεξεργαστή. Θα το κοιτάξουμε αναλυτικά εντός των ημερών για πακέτα που δουλεύουν με τον συνδυασμό που προκαλεί το πρόβλημα.

 

Σε ταινίες avi δεν έχω κανένα πρόβλημα. DVD δεν έχω δοκιμάσει, αλλά δεν νομιζω να έχω πρόβλημα. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι, όταν παίζει μια ταινία σε

full screen και μεταφέρω τον κέρσορα στο κάτω μέρος της οθόνης δεν μου εμφανίζει το menu (start,stop κλπ). Δεν είναι και τίποτα σπουδαίο όμως.

 

Teddy]

Σημείωση οτι οι άλλοι players πχ Totem δεν επηρεάζονται, ακόμα και με Xv.

 

Το ξέρω. Απλώς έχω βολευτεί με τον vlc επειδή υποστηρίζει τα πάντα και δεν χρειάζεται να χρησιμοποιώ ξεχωριστά προγράμματα για διαφορετικές δουλειές.

 

Cerca, trova