ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Bug στο Ubuntu Feisty

bullgr | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 2' | 4

Υπάρχει ένα Bug στο Ubuntu Feisty που μπορεί να σου καταστρέψει τους σκληρούς δίσκους.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux-source-2.6.1 7/+bug/67810

Δεν κάνει ομαλό shutdown (δεν παρκάρουν οι βελόνες των δίσκων, απότομο κλείσιμο σαν διακοπή ρεύματος)
με αποτέλεσμα μετά από κάποιο διάστημα να υπάρχει κίνδυνος να μείνετε με τον δίσκο στο χέρι, όπως έπαθα εγώ (δίσκος WD 15 μηνών εντός εγγύησης).
Ευτυχώς επανήλθε ο δίσκος μου (μετά από κάποιες τελευταίες απέλπιδες προσπάθειες) και ψάχνοντας την αιτία (την οποία υποψιαζόμουν ότι φταίει το απότομο shutdown από την αρχή αλλά δεν έδωσα σημασία και ευτυχώς δεν το πλήρωσα ακριβά) είδα ότι είναι bug του kernel αλλά ακόμα και με την τελευταία αναβάθμισή του (2.6.20) συνεχίζει να παραμένει.
Το μόνο που μπορεί να γίνει μέχρι να διορθωθεί είναι η παρακάτω πρόχειρη (δουλεύει όμως) λύση.

-ανοίγουμε ένα τερματικό και δημιουργούμε ένα νέο αρχείο ως root

sudo nano /etc/init.d/hdd-shutdown-workaround


-γράφουμε τα παρακάτω ή κάνουμε copy-paste

#!/bin/sh
for disk in /sys/class/scsi_device/* ; do echo 1 > $disk/stop_on_shutdown ; done


-σώζουμε το αρχείο (control-x και enter στο nano)


-το κάνουμε εκτελέσιμο

sudo chmod +x /etc/init.d/hdd-shutdown-workaround


-κάνουμε ένα link στο /etc/rcS.d/S99hdd-shutdown-workaround για να λειτουργεί σε όλες τις μορφές τεματισμού (hibernate, reboot)

sudo ln -s /etc/init.d/hdd-shutdown-workaround /etc/rcS.d/S99hdd-shutdown-workaround


-τέλος

Μην το παραλείψετε γιατί είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα θα μείνετε με τον δίσκο στο... χέρι.
dimitris2007-6-7 0:27:52

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Τόσο εξωφρενικό bug και δεν έχουν ξεσηκωθεί όλοι παράξενο μου φένετε
τοσο κόσμος που χρησιμοποιει το feisty να μην το έχει αναφέρει.
Και απο τι βλέπω οτ bug  ειναι απο τον kernel 17 τώρα έχουμε πάει στο 20 αν δεν κάνω λάθος.Στο ubuntu πιο ασύμαντα προβλήματα τα διορθώνουν σε ελάχιστο διάσστημα και οχι να τα αφήσουν να υπάρχουν για 8 μήνες.Εσένα ποιος σου είπε οτι ο σκληρός σου τα εφτυσε απο το ubuntu?ο τεχνικός γιατι εχουν μια τάση να λενε τετοιες ανακρίβειες.
chek2fire2007-6-6 13:0:50

bullgr, ευχαριστούμε για την ενημέρωση και το workaround. Το πρόβλημα μας είναι γνωστό εδώ και καιρό - το έχουμε ακούσει από άλλους χρήστες και όντως πρόκειται για μεγάλο bug.

Καλό θα ήταν όμως να αναφέρεις και τι hardware έχεις ακριβώς ώστε να ενημερωθούν και άλλοι χρήστες.

Οπότε όσοι έχετε περίεργη συμπεριφορά δίσκου, δώστε βάση. 

Μου κάνει μεγάλη εντυπωση που σε 3 αναβαθμίσεις του kernel και δεν θυμάμαι ποσα patches στην κάθε έκδοση να μην έχουν διορθώσει ενα τοσο σοβαρο πρόβλημα.Εδω λύνουν προβληματα πολυ πιο ασύμαντα απο αυτο.
Τι chipset έχεις στην μητρική σου?
χμ και κάτι άλλο που παρατήρησα γιατι ενω το πρόβλημα υπαρχει απο τον πυρηνα 17 έσενα σου παρουσιάστικε στον 20?

edit:το link που έδωσες δεν βγάζει τιποτα.
chek2fire2007-6-6 15:28:5

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, πρίν κάνω αναβάθμιση δεν είχα πρόβλημα από το Breezy μέχρι και το Edgy.
Μετά την αναβάθμιση (Intel Dual Core E6700, Motherboard MSI 945P Neo3-F με intel chipset) έκανα νέα εγκατάσταση στο Edgy 32 bit και το shutdown δούλευε άψογα.
Όταν κυκλοφόρησε το Feisty αποφάσισα να κάνω εκ νέου εγκατάσταση για να έχω την 64 bit έκδοση του Ubuntu Feisty.
Από την πρώτη στιγμή παρατήρησα το "απότομο" και "βίαιο" shutdown που είχε (σαν μια απότομη διακοπή ρεύματος), από την αρχή της έκδοσης με τον kernel 2.6.17.
Την πρώτη φορά μάλιστα είχα τρομάξει και μάλιστα μονολογούσα ότι το shutdown αυτό θα μου φάει τον δίσκο.
Κατάλαβα ότι δεν έδινε εντολή να κλείσουν πρώτα οι δίσκοι ομαλά, να παρκάρουν οι βελόνες τους.
Δεν έδωσα σημασία όμως με αποτέλεσμα παραλίγω να χάσω τον δίσκο. Και επειδή το έπαθα πρόσφατα σκέφτηκα να προειδοποιήσω και τους υπόλοιπους χρήστες που ίσως δεν αντιλαμβάνονται την διαφορά ή δεν δίνουν σημασία όπως δεν έδινα και εγώ.

το σωστό link για το bug στο ubuntu lauchpad είναι:
https://bugs.launchpad.net/bugs/67810