Πρόβλημα με τα απορρίμματα

LiNuXReVoLuTioN | Σάβ, 04/24/2010 - 00:25 | 1' | 14

Παιδιά έχω διαγράψει ένα αρχείο είναι στην ανακύκλωση πατάω άδειασμα απορριμμάτων αλλά μου βγάζει " Σφάμα κατά τη διαγραφή " πως μπορώ να το διαγράψω;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκιμασε με την εντολη

sudo rm -rf ~/.local/share/Trash/files/*

Κανε Αντιγραφη - Επικολληση για να μην κανεις λαθος!

 

Αν και παλι δεν καταφερεις κατι, δωσε το αποτελεσμα απο

ls ~/.local/share/Trash/files

από ότι είδα τα απορρίμματα αυτά είναι από το usb stick τώρα τι κάνω;

Βάλε το usb stick και ξανακάνε διαγραφή απορριμάτων... Κάθε δίσκος/partion/κ.τ.λ. κρατά δικό του χώρο για τα απορρίματα...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

πάλι προσπαθώ να κάνω διαγραφή αλλά δε γίνεται... επίσης για να μην ανοίγω νέο thread ξέρετε που μπορώ να επιλέξω την κατανάλωση στο λάπτοπ(επιδώσεις,διάρκεια μπαταρίας κτλ) ακόμα όταν το κλείνω δεν πάει σε κατάσταση αναμονής πως μπορώ να το βάλω σε κατάσταση αναμονής;

Πατώντας Ctrl+H  βλέπεις τα hidden files οπότε ο κάδος απορριμάτων του usb θα ναι πχ       .Trash-1000

οπότε  το path του κάδου ανακύκλωσης του stick θα είναι  πχ /media/New Volume/.Trash/files/

Την παραπανω εντολη τη δοκιμασες?

Αν ναι, και δεν ειχε αποτελεσμα, σου εδωσα και μια δευτερη, να μας δωσεις το αποτελεσμα!

Αποσύνδεσες/σύνδεσες ξανά το stick;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

το έβγαλα και το ξανάβαλα τπτ.. έβαλα και την δεύτερη εντολή αλλά μου βγάζει νέο γραμμή για εντολές ....

Αντιμετώπισα κι εγώ στο παρελθόν το ίδιο πρόβλημα! Είναι μια "κουφή" περίπτωση, όπου δεν σε αφήνει να κάνεις Cut, Delete ή Move to trash οποιοδήποτε φάκελλο! Μου συνέβη ξανά σήμερα! Είχα βάλει το στικάκι μου στο Gentoo και αποθήκευσα κάποια βιντεάκια, φωτος, κλπ. Το έκανα unmount και το μετέφερα στο Ultimate. Δεν δεχόταν με τίποτα τις παραπάνω εντολές!  Το αποσύνδεσα και από το Ultimate και το συνέδεσα στο laptop με Sabayon. Διέγραψα ό,τι ήθελα κανονικά!!!  Για προσπάθησε να το βάλεις σε άλλον υπολογιστή, να δεις τι θα γίνει.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Στο .Trash-1000 είναι το πρόβλημα? Γιατί κι εγώ συνήθως εκεί έχω πρόβλημα και τις τελευταίες μέρες το ψάχνω.....και εντολές όπως rm -rf  και rmdir --ignore-fail-on-non-empty 

δεν βοήθησαν.

Δεν ειναι Σπορ το Hacking Hobby ειναι.

 

Υπαρχει μια απλη λυση δουλευει σε πολλα συστηματα

εγω δεν προσπαθω (σχεδον) ποτε Δευτερη φορα να σβησω αρχεια τα οποια δεν επιτρεπει το συστημα.

Αν δεν τα διαγραψει με την πρωτη προσπαθεια αντιγραφω σε αλλον αποθηκευτικο χωρο ολα τα αλλα και μετα

κανω

FORMAT.

θελω να ακουσω σχολια για το Trick μου.

ls /media/διαδρομη/μεχρι/τον_φακελο/trash.100

και δωσε το αποτελεσμα!