Χωρίς ήχο σε turbo-x μηχάνιμα

maggnetis | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 2' | 3

Γεια χαρά. Έχω αγοράσει ένα turbox(Uranus Duo II) και τόσο καιρό δεν μπορούσα να ακούσω ήχο. Έχω ubuntu 7.04. Κατάφερα να παίξω ήχο όταν δοκίμασα να μεταγλωτίσσω τον alsa driver χειροκίνητα (rc4) ωστόσο μετά από ένα αυτόματο update των ubuntu ο ήχος σταμάτησε πάλι. Προσπάθησα εκ νέου να κάνω compile τον alsa driver αλλά έβγαζε ένα σωρό λάθη... ¨εχω δινοπαθήσει με αυτήν την κατάσταση ειλικρινά..Έχει κανείς ιδέα περί τίνος πρόκειται??? Έχω στείλει και μήνυμα στη λίστα του hellug σχετικα με το πρόβλημα(πριν ακόμα φτιάξω αρχικά τον ήχο)...δεν ξαναέστειλα τώρα αλλα΄απευθύνθηκα κατευθείαν εδώ στο forum.
H karta hxou einai Intel High definition audio. (alc260) an xreiasteite kati allo peite mou...Anagkastika autes tis meres bainw apo windows kai den ou aresei ka8olou.......

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 2 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

δεν σου αναγνωρίζει καθόλου την κάρτα σου?Αμα δώσεις σε κονσόλα
sudo asoundconf list
τι σου εμφανιζει?
δωσε και ενα alsamixer να δεις αν τα καναλια ειναι ανοιχτα.

Oxi aderfe anagnwrizetai kanonika...Afou katafera na thn kanw na pai3ei!!! Apla meta pao ena update stamathse na akougetai o hxos. Fantazomai 8a peirakse to update kati sxetiko...ta upoloipa ta periegrapsa kai sto prwto post mou

Τα ένα σωρό λάθη που σου βγάζει στο νέο compile, να μας

γράψεις, γιατί εκεί είναι το θέμα. Έκανες

update, "αναβαθμίστηκε" το alsa και έγινε χαμός...