To linux δεν φορτώνει

stratis | Σάβ, 04/17/2010 - 15:31 | 1' | 8

geia se olous....exw kanei prin liges imeres egkatastash to linux mint 8...ola itan mia xara mexri prin ligo pou afou katevasa ena

driver ( nomizw legotan 'nvidea 3D'' i kapws etsi) kai ekana epanekkinisi den fortwne to linux. afou fortwne o grub kai m emfanizotan

to prasino sxedio tou MINT mou evgaze panw aspra grammata pou den prolavaina na ta dw kai kollouse. to dokimasa panw apo

20 fores alla tipotta...ti na kanw?? mhpws epanegkatastasi??

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πρωτα απ' ολα μην γραφεις με greeklish ειναι δισαναγνωστα!

Κακος εκανες εγκατασταση τον οποιο οδηγο, δεν ειναι σαν τα παραθυρα εδω,

το πιο πιθανο ειναι δημιουργησεις καποιο προβλημα στο συστημα σου, παρα να το φτιαξεις, οπως και εγινε!

Ειναι σπανιες οι περιπτωσεις που χρειαζεται στο linux να εγκαταστησεις καποιον οδηγο χειροκινητα!

Τωρα.... δοκιμασε να μπεις απο recovery mode και δες αν μπορεσεις να μπεις!

Αν οχι, μπες με το livecd, και δωσε το αποτελεσμα απο

lspci -nn | grep "VGA"

 βρε στρατή δεν είπαμε από το synaptic εγκαθιστούμε προγράμματα ...από εκεί βάλε ότι θέλεις ...

μήπως η εντολή που σου είπε ο vagrale13 σου θυμίζει κάτι?

δεν την δώσαμε και μαζί και είδαμε ότι η κάρτα σου είναι οκ?

για το θέμα της γλώσσα στο πληκτρολόγιο θα σου εγώ  <<μπακαλίστικό>> έτσι τον λέω τρόπο :

κάνε δεξί κλικ πάνω στην μπάρα του λινουξμιντ

πάτα την εντολή προσθεση αντικειμένων

από εκεί βρες την επιλογή που αναφέρεται στο πληκτρολόγιο

και αριστερό κλικ πατημένο πάνω του και σύρε το στην μπάρα 

δεξί κλικ τώρα πάνω στο εικονιδιάκι του πληκτρολογιόυ πάνω στην μπάρα 

και εποιλογη εκεί που προτιμήσεις

κλικ στην εντολή πρόσθεση (add) γλώσσας , βρες την ελληνική και πρόσθεσε την 

μετά από τις επιλογές αλλαγής ψάξε για το alt + shift 

και είσαι έτοιμος , αν δεν το μπορέσεις εδώ είμαστε ...

 Για την γλωσσα:

Πηγαινε menu->system->preferences->keyboard και εκει εχει 5 καρτελες.Πας εκει που λεει layouts,πατας "Add" και επιλεγεις τα ελληνικα ή Ελλαδα και ξαναπατας "Add".

Στην λιστα θα προστεθουν και τα ελληνικα.

Για να αλλαξεις την συντομευση και να σου αλλαζει με "alt+shift" στην ιδια καρτελα πατα εκει που λεει "Options".Πας εκει που λεει "Key(s) to change layout" και επιλεγεις το "alt+shift".Πατας "Close" και εχεις και ελληνικα στο πληκτρολογιο.

Moυ φαινεται πηρα φορα για να τα κατεβασω ολα εε?? θα ακολουθησω τιν συμβουλη σου......

Καλημερα σε ολους....βασικα το προβλημα που ανεφερα πιο πανω μου ξαναπροεκυψε..μου ελεγε'' start init disk'' και μετα ασπρες διακεκομμενες γραμμες. τι μπορει

να φταιει ρε παιδια?? μεχρι τωρα το λινουξ μιντ το εχω κανει 2 φορες εγκατασταση...

οχι δεν ειχα βαλεi κανεναν οδηγο....μονο τα προγραμματα που κατεβασα απο το synaptic....