προβλημα με εγκατασταση karmic koala και πληκτρολογιο

anagram | Τρί, 04/06/2010 - 15:13 | 1' | 20

 Xαιρετώ.

Έχω ενα προβλημα με την εγκατασταση των 9.1 Karmic Koala.Eιχα XP και εκανα ενα partition για να περασω τα ubuntu.

Ολα καλα μεχρις ωτου κανω restart προκειμενου να επιλεξω μεσω του grub τα 2 λειτουργικα.

Εκει η επιλογη ειναι πανω στα ubuntu,αλλα το πληκτρολογιο δν λειτουργει για να επιλεξω και τα xp!!Μπορει καποιος να βοηθησει?Φυσικα λογω

timer μπαινει στα ubuntu!!!!! 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

μου είχε τύχει μια φορά παλαιότερα ....

το πληκτρολόγιο ήταν ασύρματο ...

αν είναι έτσι δοκίμασε με κανένα παλιό καλό  ενσυρματο πληκτρολόγιο μήπως και του φταίει αυτό ...

 στα  win  φαινεται??  το  καλώδιο εφαπτεται κανόνικα πίσω στην μητρικη?? ps2  ή usb?? μαρκα?? έχει κατοι φτηνιαρικα πληκτρολόγια που λειτουργουν άψογα

ναι φαινεται το πληκτρολογιο και οταν μπω ubuntu αλλα και οταν μπω xp.

αλλα οταν εμφανιζονται οι επιλογες των λειτουργικων τπτ!!!!!!

usb ειναι της microsoft.

Exω μια υπονοια & ενα... γιατροσοφι απο παρομοια περιπτωση, μα πριν μπουμε σε ταρζανιες, κανε τη χαρη & δοκιμασε ενα αλλο πληκτρολογιο πρωτα & δες αν εχει το ιδιο προβλημα. Αν παλι δεν θες... ταρζανιες απλα συνεδεσε το πληκτρολογιο, στη κλασικη του θυρα (συνηθως υπαρχει μεσα στη συσκευασια του mouse το ανταπτορακι αυτο. Αν οχι σ' οποιοδηποτε μαγαζι με ηλεκτρονικα θα το βρεις παμφθηνα. Δες ομως πρωτα & με αλλο, να ειμαστε σιγουροι... if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox

δοκιμασα ενα αλλο πληκτρολογιο τελικα και δουλευει.!!!!thxxx.
 
εμφανιστηκε αλλο προβλημα ομως.οταν παω με τα βελακια στα XP πολυ απλα,δν τα φορτωνει.απλα μαυρη οθονη... γκρρρ.γτ?

Ποσες επιλογες σου δινει για τα xp?
Δυο η μια?
Το δισκο που εχεις τα xp τον βλεπεις μεσα απο το Linux?
Τα βλεπεις τ' αρχεια εκει?
if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox

μια επιλογη για xp δινει.

μεσα απο τα linux μπορω να κανω mount και να δω τα αρχεια κανονικα.

ξαναπερασε τo ubuntu στο  διαμερισμα που εφτιαξες.  απ'ότι καταλαβα 1 σκληρο έχεις  στο κουτί σου??

οχι.δυο ειναι οι σκληροι.

 

ο ενας ειναι εκει που εχω τα XP (dev/sdb1) και σε αλλο παρτιτιον τα Ubuntu (dev/sdb5)

o αλλος ειναι ενας δισκος που τον χρησιμοποιω για αποθηκη sda

 

xmm,δν θεωρω καλη λυση το ξαναπερασμα.δν υπαρχει αλλος τροπος?μηπως γινεται κατι με τον grub2 ? 

αν έχεις ενα πιο παλιο σκληρο, απο αρχαιο υπολογιστη, καλυτερα να κανεις καθαρή εγκατάσταση. και θα φορτωνεις μεσω bios  οποο ΛΣ θες. οπότε όταν γινει  καμμιά στραβή ξαναπερνας το ΛΣ στο δισκο που υπάρχει το προβλημα.

δες εδω Ubuntu 9.10 πώς αλλάζουμε την σειρά εκκίνησης στο boot loader  αν καεις την εγγραφη στον grub  θα παίξει

 

αυτο το παραπανω που λες για τον αρχαιο υπολογιστη δεν καταλαβαινω που κολλαει με το θεμα μου. clean install εκανα και στο partition που δημιουργησα απο τον GParted αλλα κατι συμβαινει και δν μπουταρουν τα XP.Σημειωτεον πως αν αλλαξω το boot device απο το bios και βαλω την αρχικη επιλογη που ειχε πριν περασω τα ubuntu τοτε τα XP ξεκινανε κανονικα...αλλα φυσικα ο grub χανεται και δν φαινεται πουθενα.

Oτι πηγαινα να κλεισω το ρημαδι!!

Μαλλον σε καποια απο τις προσπαθειες σου, καποιο δισκο θα ειχες αποσυνδεδεμενο.

Η δοκιμασε τον SuperGrub (αν ακνεις αναζητηση εδω στο φορουμ θα βρεις βημα-βημα, με εικονες οδηγιες.

Αν δε σου πιασει αυτο, θα μας πεις τι εχει μεσα το grub.list & μετα θα προπσαθησουμε να το επαναφερουμε χειροκινητα.

Δοκιμασε τον Super Grub πρωτα.... if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox

μολις το κανα και διαλεξα την επιλογη fix Windows αλλα παλι τπτ...τα xp δν μπουταρουν τα σκασμενα γαμω.

Ta xp πρεπει να ειναι εγκατεστημενα στον 1ο δισκο,1ο partition.Εσυ εκανες καινουρια εγκατασταση και τα εβαλες στο /dev/sdb1 ?

Εγω θα σου ελεγα να εγκαταστησεις τα WIN ξανα στο /dev/sda1 & μετα το ubuntu σε οποιο δισκο ή partition θελεις.

Και γω την ειχα πατησει ετσι καποια φορα,στις πρωτες εγκαταστασεις/πειραματισμους και εκανα οτι σου ειπα.

οχι.τα xp ηταν ηδη εγκατεστημενα και μολις εβαλα τον gparted ειδα πως εχει ονομασια dev/sdb1 τα xp και dev/sdb5 τα ubuntu. ο αλλος δισκος που ειχα αγορασει παλια και τον εγκατεστησα μεσα,πηρε το ονομα dev/sda.(μαλιστα εχω κανει και σε αυτον partition αλλα ειναι μονο για αποθηκες.αρα εχω sda1 kai sda2)

για τον αρχαιο, λεω να εκμεταλλευτεις τον σκληρο δίσκο του, ή αν εχει καπιον ευκαιρο να τον κανεις ολοκληρη εγκατασταση με linux  οπιο θες αι τον άλλο ολοκληρη εγκατασταση με xp.  μια πιο ευκολη λύση σου προτεινα..

αλλη λύση ? διαγραφεις ολα τα διαμερισματα, περνας ςιν  στην αρχη, και μετά εγκαθιστας λίνουξ  με την επιλογή  "χρήση " του μεγαλύτερου ελευθερου χώρου"  -  εχεις συνδεδεμένο μόνο αυτόν που έχεις win.  τα υπολοιπα γινονται μόνα τους σε μερικα κλικ. αλλιως ας σε βοηθησουν πιο εμπειροι..

Αν αλλαξεις τα καλωδια των δισκων μεταξυ τους μπουταρουν τα windows?

Δοκιμασε το γιατι οπως σου ειπα και πιο πανω τα ΧΡ πρεπει να ειναι στον 1ο δισκο-1ο partition και ετσι οπως ειναι τωρα ειναι στον 2ο δισκο-1ο partition.

μα ακριβως αυτο δεν καταλαβαινω.πως ειναι δυνατον να ειναι στον πρωτο δισκο αφου το gparted μου λεει πως ειναι στον sdb1? να σημειωσω πως οταν ειχα παρει τον δευτερο σκληρο ειχε προβλημα γιατι δν τον αναγνωριζε,και αναγκαστηκα μετα απο ταρζανιες στο bios να βαλω σαν πρωτη επιλογη boot device SCSI.Κι ετσι τελικα τον ειδε.και του εχει δωσει το sda.