ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΛΑΘΟΥΣ ΩΡΑΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

tavernaros | Πέμ, 04/01/2010 - 10:54 | 1' | 10

Πριν λίγο καιρό  εγκατέστησα το open suse 11 στον υπολογιστή μου (hp pavilion dv6000), με προεγκατεστημένο λειτουργικό σύστημα windows vista.Κάθε φορά που ξεκινάω τον υπολογιστή, μου εμφανίζει λάθος ώρα (η ημερομηνία είναι σωστή...)Για παράδειγμα,τώρα που σας γράφω(ώρα 10:45 π.μ) ο υπολογιστής μου εμφανίζει ώρα 20:44.Κάθε φορά διορθώνω την ώρα από τη σχετική μπάρα κάτω δεξιά στην επιφάνεια εργασίας (gnome) αλλά και πάλι όταν ξεκινάω από την αρχή τον υπολογιστή,μου την εμφανίζει λάθος...Τι μπορώ να κάνω για να διορθ'ωσω το πρόβλημα;Όπως καταλαβαίνετε,καταντάει σπαστικό πολλές φορές......

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Από κονσόλα, με date -s=<format> ορίζεις την ώρα. Δώσε και date --help για τα περαιτέρω. Μόνο έτσι θα το φέρεις στα ίσα του. Το λίνουξ μόνο με κονσόλα τρομάζει και σενιάρει και όχι με τα gui.  lol.  Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγω προχθές με την αλλαγή της ώρας.

 

~~~~~~~~~~~~~~

Σου είναι εύκολο να μου δείξεις πώς ακριβώς θα έγραφες την εντολή αν ήθελες,για παράδειγμα, να ορίσεις την ώρα του υπολογιστή σε : Παρασκευή 2 Απριλίου 2010, 15:00

Δοκιμάζω τις διάφορες παραμέτρους για να ρυθμίσω την ημερομηνία αλλά συνεχώς μου βγάζει ότι κάνω λάθη στη σύνταξη της εντολής...

Γράψε  date, για να δεις την ημερομηνία.  Αν είναι λάθος, γράφεις με την εξής σειρά μετά το date  (μήνα, μέρα, ώρα, λεπτό, έτος).

Παράδειγμα:

Αν βάζαμε την σημερινή ημερομηνία και ώρα, δηλαδή Παρασκευή 02 Απριλίου 2010, η ώρα είναι 00:07 τώρα θα γράψω:

# date 040200072010

 

~~~~~~~~~~~~~~~

κάνω αυτό που μου είπες,αλλά η "απάντηση" που μου βγάζει είναι: 

date: Δεν μπορεί να τεθεί η ημερομηνία.: Η λειτουργία δεν επιτρέπεται

Σημειωτέον ότι έχω εγκατεστημένο το opensuse11

Επίσης, το ίδιο πρόβλημα με την εμφάνιση λάθους ώρας μου βγάζουν και τα windows vista...

Έδωσες, πχ.:

date -s "3 ΑPR 2010 23:12"

?

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Εδωσα εντολή:       date -s "6 APR 2010 22:00", αλλά τίποτα...

μου βγάζει αποτέλεσμα:

date: Δεν μπορεί να τεθεί η ημερομηνία.: Η λειτουργία δεν επιτρέπεται
Τρι 06 Απρ 2010 10:00:00 μμ EEST

Την έδωσες ως root?

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

φίλε, με έσωσες!!δεν είχα μπει ως root, γι αυτό το σύστημα δεν δεχόταν τις αλλαγές...Πώς φαίνεται ότι είμαι αρχάριος στο μαγικό χώρο του λίνουξ....

 

giannis12a]Το λίνουξ μόνο με κονσόλα τρομάζει και σενιάρει και όχι με τα gui. lol.

"το γραφικό περιβάλλον είναι μια ψευδαίσθηση" όπως λέει και ένας φίλος μου freebsdάκιας... :)

<- http://oliveoil.homedns.org ->

πάντως κάτι ανάλογο μου είχε τύχει και εμένα στο sabayon και με λίγο google βρήκα μια εντολή που δούλεψε ...

 

kdesu systemsettings

 

από εκεί και πέρα ότι και να αλλάζα έμενε σταθερό (π.χ ώρα)

μάλλον λέμε το ίδιο πράγμα ...

 

είχε μουλαρώσει όμως ....ούτε ρολόι στην επιφάνεια εργασίας δούλευε ούτε τίποτα ....

ένα κόκκινο Χ έβγαζε συνέχεια ....