επαναφορα του grub μετα απο format των windows

versys650 | Τετ, 03/31/2010 - 21:03 | 2'

χρειαστηκε να κανω format τα vista προσφατα και αφου τα ξαναεγκατεστησα ειδα οτι χαθηκε ο grub bootloader απο την εκκινηση.

(εχω στο laptop dualboot τα σvista με τον monomaxο4).

βεβαια δεν στεναχωρηθηκα γιατι εχω παρει backup με το remastersys backup με ολες τις προσωπικες ρυθμισεις και τα αγαπημενα προγραμματα οποτε ηταν ζητημα χρονου να τον ξαναεγκαταστησω.

Σκεφτηκα ομως αν μπορεσω να επαναφερω το grub bootloader χωρις να ξαναεγκαταστησω τον monomaxo απο το iso δισκακι που ειχα δημιουργησει

  Ετσι εκανα boot απο το supergrub disc που ειχα φτιαξει παλιοτερα. Κατευθειαν ειδε και τον monomaxo και ετσι μπορεσα να μπω μεσα.

Μετα πηγα στο κεντρο ελεγχου->remastersys grub restore,και ακολουθησα τις οδηγιες

οταν εφτασα στο-> "please select where to install grub to"  διαλεξα το "mbr" και συνεχισα.

τελος,κανω επανεκκινηση και ενιωσα μεγαλη χαρα βλεποντας οτι η εκκινηση εγινε ξανα οπως πριν το format.

εμφανιστηκε παλι ο grub με τις επιλογες του monomaxou και των σvista.

αυτα παιδες,βεβαια το εψαξα μονος μου και ισως δεν ηταν η περπατημενη οδος που επρεπε να ακολουθησει καποιος.

αν διαβασει το post καποιος ας πει πως μπορει να γινει και με διαφορετικο τροπο.

γινεται απο το super grub disc? αν ναι ,πως?

 

 

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)