[ΛΥΘΗΚΕ] Ubuntu Moblin & ntfs mount

apkoutsou | Δευ, 03/29/2010 - 01:20 | 3' | 7

Μολις εγκατεστησα στο netbook μου το ubuntu Moblin remix. Ολα πανε σχετικα καλα (μερικα μικροβληματακια ανακυπτουν που και που, οπως τωρα που δεν περνει τους τονους) και φαινεται μια χαρα λειτουργικο και αρκετα ελαφρυ - ο συνδυασμος με το ubuntu του δινει πολλες δυνατοτητες...

Το βασικο προβλημα ομως που εχω αυτη την στιγμη ειναι δεν κανει τα ntfs partitions read-only mount. Συγκεκριμενα εχω dual-boot και δυο prtitions σε ntfs: το ενα για το λειτουργικο και το αλλο για τα δεδομενα ωστε να τα μοιραζονται και τα δτυο λειτουργικα. Ακριβως το ιδιο εχω και στο desktop και με εχει εξυπρετησει αφανταστα.

Τωρα ομως λεχει φαει κολλημα και δεν ξερω γιατι!! Το fstab εχει ως εξης:

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid -o value -s UUID' to print the universally unique identifier
# for a device; this may be used with UUID= as a more robust way to name
# devices that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# / was on /dev/sda5 during installation
UUID=b18e27af-28df-4759-86e9-3e15899d1223 /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /home was on /dev/sda7 during installation
UUID=65984249-66ea-4c2a-8a38-787b2bc5dda9 /home           ext3    defaults        0       2
# /windows/data was on /dev/sda8 during installation
UUID=0BF7B56756B5F355 /windows/data   ntfs    defaults,nls=utf8,umask=007,uid=1000,gid=1000 0       0
# /windows/os was on /dev/sda1 during installation
UUID=94B8227AB8225B4E /windows/os     ntfs    defaults,nls=utf8,umask=007,uid=1000,gid=1000 0       0
# swap was on /dev/sda6 during installation
UUID=90599f25-b081-4781-be9a-094fb8cb47c4 none            swap    sw              0       0

Εχω δοκιμασει και χειροκινητο mount οριζοντας στις επιλογες το read-write, αλλα μαλι τζιφος...!!

Καμια ιδεα??

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Σε πρώτη φάση βλέπω στο fstab ότι ο τύπος των ntfs partitions έχει οριστεί σε ntfs, το οποίο νομίζω είναι λάθος, θα έπρεπε να είναι ntfs-3g. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι είναι εγκατεστημένο το αντίστοιχο πακέτο (βασικά 3 πακέτα, το ntfs-3g και το ntfs-config). Συνήθως είναι ήδη εγκατεστημένα. Δοκίμασες manual mount να δεις τι γίνεται?

π.χ.

mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /windows/data

Τώρα είδα ότι δοκίμασες χειροκίνητο mount...Από το γραφικό περιβάλλον του ntfs-config ενεργοποίησες τη write δυνατότητα στους εσωτερικούς δίσκους?

************************

www.postokano.gr

Δοκίμασε και την παρακάτω αλλαγή, από

# /windows/data was on /dev/sda8 during installation
UUID=0BF7B56756B5F355 /windows/data   ntfs    defaults,nls=utf8,umask=007,uid=1000,gid=1000 0       0

να το κάνεις απλά

# /windows/data was on /dev/sda8 during installation
UUID=0BF7B56756B5F355 /windows/data   ntfs-3g    defaults 0       0

************************

www.postokano.gr

Το επόμενο βήμα είναι να σετάρεις τον ntfs-3g driver ως setuid-root ώστε "If ntfs-3g is set setuid-root then non-root users will be also able to mount volumes." Αν και αυτό έχει να κάνει με το mount και όχι με το read/ write.

************************

www.postokano.gr

Στον dekstop το fstab είναι ακριβώς το ίδιο και λειτουργησε από την πρώτη στιγμή και με ntfs (όχι το -3g). Είναι και η ίδια διανομή (9.10). Τα

uid=1000,gid=1000

είναι απαραίτητα για να ενεργοποιηθεί ο Κάδος Απορριμάτων σε ntfs partitions Δεν τα είχε και τα προσέθεσα εγώ, αλλα και πριν δεν λειτουργούσε σωστά. Το

umask=007

είναι πραγματικά άχρηστο για ntfs partitions που δεν αναγνωρίζουν δικαιώματα αρχείων (απλά ξέμεινε από τις πολλές δοκιμές). Τώρα το

nls=utf8

το βάζω για να εξαναγκάζω την δημιουργία utf8 αρχείων (θα δοκιμάσω και χωρίς).

Το θέμα είναι ότι ουτε σαν root μπορώ να δημιουργήσω αρχεία. Ο δίσκος (όπως το μήνυμα με ειδοποιεί) προσαρτάται ως read-only, ακόμη και για τον root.

jvarkas]Από το γραφικό περιβάλλον του ntfs-config ενεργοποίησες τη write δυνατότητα στους εσωτερικούς δίσκους?

Αυτό είναι το μόνο που δεν δοκίμασα. Θα το πράξω ευθύς μόλις πάω σπίτι...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Ρίξε μια ματιά και σ' αυτήν τη λύση που βρήκα στο forum του ubuntu (αν και μου φαίνεται πολύ απλό για αληθινό...).

************************

www.postokano.gr

Λοιπόν το πρόβλημα ήταν όντος η διαφορά μεταξύ ntfs και ntfs-3g

Εγκατέστησα το ntfs-config, ενεργοποίησα την δυνοτότητα εγγραφής και όλα μια χαρά!! Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί στο desktop με ntfs δούλεψε (και χωρίς εγκατεστημένο το ntfs-config) από την πρώτη στιγμή...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Όντως είναι λίγο περίεργο, δε μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή για ποιο λόγο θα μπορούσε να γίνει αυτό. Χαίρομαι πάντως που το πρόβλημα λύθηκε!

************************

www.postokano.gr