ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ LIVE FLASH DRIVE monomaxos 4.0.gr.iso

ninos | Δευ, 03/22/2010 - 21:03 | 1' | 9

Δοκίμασα το live DVD monomaxos 4.0 gr, λειτουργεί μια χαρά σε φορητό ΠΛΑΙΣΙΟΥ TURBO-X,

και μου άρεσε πολύ,

ιδιαιτέρως επειδή είναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ διανομή GNU/Linux.

 

Ακολούθησα τις οδηγίες για να φτιάξω live flash

μέσω του USB CREATOR από το dvd monomaxos προς ένα φλασάκι 8GB μάρκας Apacer,

αλλά αμέσως μου έβγαλε το εξής μήνυμα λάθους:

"αδύνατος ο προδιορισμός του αριθμού κατάτμησης"

[το φλασάκι ήταν διαμορφωμένο από windows με FAT 32]

& εντελώς άδειο.

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κανε format με το gparted σε FAT32 παλι και δοκιμασε να το ξαναεγκαταστησεις.

Πώς γίνεται η διαμόρφωση gparted ?????????????

 

όταν επιχειρώ διαμόρφωση του φλας [σε γραφικό περιβάλλον]

 

στο Λίνουξ Ουμπούντου οι μόνες επιλογές είναι:

συμβατό με όλα τα συστήματα

συμβατό με Λίνουξ (ext2)

συμβατό με Λίνουξ (ext3)

κρυπτογραφημένο, συμβατό με Λίνουξ (FAT)

 

Στα Windows οι επιλογές είναι:

FAT 32 (default)

NTFS

exFAT

 

δε βλέπω πουθενά από πού θα κάνω το gparted...

 

 

Δεν με καταλαβες καλα μαλλον.Απο το ubuntu εγκατεστησε μεσω του synaptic το προγραμμα gparted.

Μετα πηγαινε menu->administration->Gparted για να το τρεξεις.

Αφου δωσεις τον κωδικο σου θα σκαναρει τον υπολογιστη για δει τους δισκους που εχεις.Φροντισε να εχεις βαλει και το φλασακι επανω.Πανω δεξια θα δεις ποιον δισκο σου εμφανιζει,πατα το βελακι για να βρεις το φλασακι σου.Θα ειναι το /dev/sdx και διπλα σου γραφει και το μεγεθος.Μολις σιγουρευτεις οτι ειναι το σωστο κανε δεξι κλικ πανω στο χωρο του στικ και κανε unmount.

Mετα παλι δεξι κλικ και επελεξε "format to" και διαμορφωσε το σε fat32.Πατα aplly και εισαι ετοιμος.

Οταν τελειωσει με την διαμορφωση και κλεισεις το gparted, βγαλε το φλασακι και ξαναβαλτο και μετα ξεκινα να εγκαταστησεις τον μονομαχο.

Εμμανουήλ Νίνος Ubuntu/Fedora/gNewSense

 

Αγαπητέ φίλε tek640

Έκανα διαμόρφωση στο φλασάκι από το Ggparted.

Έφτιαξα το φλασάκι με την εφαρμογή create a usb startup disk, μέσα από το live DVD monomaxos 4.0,

έβγαλε μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε η διαδικασία ΕΠΙΤΥΧΩΣ,

αλλά

δυστυχώς το φλασάκι... ΔΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ

βγάζει το εξής μύνυμα:

syslinux 3.63 Debian bla bla bla

boot: -

και εκεί κολλάει

πάτησα enter

και έβγαλε μήνυμα:

could not find kernel image

 

Kρίμα, διότι το ζωντανό dvd είναι ανέλπιστα γρήγορο, αλλά χωρίς να αποθηκεύεις τίποτε

δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει κανείς πέρα από δυο-τρεις φορές από περιέργεια.

Το λαθος που βγαζει δεν ξερω τι ειναι και γιατι το βγαζει.Μπορει να φταιει το φλασακι.

Αν δεν θες να σου κραταει ρυθμισεις στο φλασακι και απλα να μπουταρεις για να το εγκαταστησεις δοκιμασε να το κανεις με το unetbootin.To εγκαθιστας απο το synaptic και θα το βρεις στο applications->system tools.

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον παραπάνω φίλο, και παρ' όλα αυτά θα ήθελα μια λύση σε αυτό προκειμένου να δοκιμάσουμε πιό άνετα τον Μονομάχο σαν λειτουργικό (πιό άνετα με την έννοια οτι το drive μερικών λαπτοπ είναι απελπιστικά... αργό). Εγώ δοκίμασα με 3 Kingston usb drives ανάμεσα τους και το ''ενδεικνυόμενο''. Αποτέλεσμα μηδέν. Εκεί στο boot κολλάει όσο κι αν προσπάθησα ξανά και ξανά. 5 φορητοί υπολογιστές, 7 υπολογιστές γραφείου (όλα αυτά φίλων όχι... δικα μου!!!) και 3 διαφορετικά ''φλασάκια'' όοολα το ίδιο ακριβώς.......

Lionux]

Παιδια αν θελετε δοκιμαστε το ακολουθω !

 http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=41&t=14349&p=142015&hilit=live+usb+creator#p142060

Πιανει παντα !

Εμμανουήλ Νίνος Ubuntu/Fedora/gNewSense/sxolinux

 

Xρήσιμες οι πληροφορίες, αλλά τελείως αποθαρρυντικές για αρχάριο σαν κι εμένα...

π.χ.

"αποσυμπιεση το persistence file"

"Ανοιξε το αρχειο syslinux.cfg "

"Ανοιξε επισης το αρχειο isolinux.cfg "

ακούγονται κινέζικα.

 

Να καταλάβουμε πως η ευρεία χρήση του ΕΛ/ΛΑΚ θα επιτευχθεί μόνο όταν γίνει πάρα πολύ φιλική προς το χρήστη.

 

Φιλε μου nino οπως κ στη ζωη ετσι κ στον εκπληκτικο κοσμο του Linux ολα χρειαζονται καλη θεληση , υπομονη κ επιμονη !