[ΛΥΘΗΚΕ] FSC Amilo M1437G και κάρτα ήχου σε Ubuntu 9.10

apkoutsou | Πέμ, 03/18/2010 - 23:56 | 2' | 7

Λοιπόν εδώ και δύο περίπου χρόνο και πλεόν, εω βάλει στο laptop ενός φίλου Ubuntu.

Όταν του πέρασα την 9.04 (καθαρή εγκατάσταση από 8.04) είχε ένα μικρό πρόβλημα με την κάρτα ήχου (το οποίο δυστυχώς δεν θυμάμαι πώς το αντιμετώπισα). Πριν λίγο καιρό ο φίλος μου έκανε αυτόματα την αναβάθμιση μέσω του Διαχειριστή Ενημερώσεων και πέρασε στην 9.10. Όλα πήγαν τέλεια, όμως επανήλθε το πρόβλημα με την έλλειψη ήχου.

Το περιέργο είναι ότι το

# lspci | grep Audio

επιστρέφει

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) High Definition Audio Controller (rev 04)

όμως στις Προτιμήσεις Ήχου δεν εμφανίζεται ουδεμία συσκευή εισόδου/εξόδου ... !!! Αποτέλεσμα είναι ότι δεν έχει ήχο (τα στέλνει όλα στο Dummy Output).

Δοκίμασα να εγκαταστήσω τους drivers της Realtek χωρίς επιτυχία - έπαιξα λίγο και με τις ρυθμίσεις του alsa-base, αλλά πάλι τίποτα...

Έχει κανείς καμιά ιδέα πώς μπορεί να διορθωθεί το θέμα αυτό ?? Το παιδί έχει το PC κυρίως για μουσικη/βίντεο/internet και χωρίς ήχο αχρηστεύεται στην ουσία το laptop. Δύο χρόνια τον έχω σε linux και είναι απόλυτα ευχαριστημένος, κρίμα δεν θα είναι να αρχίσει να ξανασκέφτεται τα win ???

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εδώ λέει κάτι περίεργα: The Solution: I turned off the propietary software modem driver at System > Administration > Hardware Drivers, and it started working even without a reboot !!! and the audio hardware was properly detected at sound preferences.

Στο http://www.mail-archive.com/[email protected]/msg1845187.html η λύση που προτείνεται είναι ουσιαστικά η ίδια, απεγκατάσταση του πακέτου sl-modem-daemon ή (για να το τσεκάρεις) να κάνεις kill στην διεργασία slmodemd.

 

 

 

thnx teddy. Θα το δοκιμάσω μόλις επιστρέψω σπίτι

Δεν ξέρω αν θα δουλέψει έτσι στον συγκεκριμένο υπολογιστή, αλλά σας γεγονός πάντως είναι πολυ περίεργο... Ο δαίμονας του modem μπλοκάρει την κάρτα ήχου ?!?!?! Και μάλιστα ξαφνικά, την στιγμή που στις προηγούμενες εκδόσεις λειτουργούσε μια χαρα... Τι αλλαγές έκαναν...??

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόροων

σε παρομοιο προβλημα ενος φιλου,σε amilo παλι(ειναι τυχαιο?)

Το προβλημα εληξε κανοντας ενα πειραγμα στο αρχείο : /etc/modprobe.d/alsa-base. προσθεσε στο τελος options snd-hda-intel model=auto και μετα reboot

αν θυμαμαι καλα πρεπει να το ειχα κανει στην 8.10.....με καθε επιφυλαξη!

 

 

I'm never gonna work another day in my life
The gods told me to relax

ulver το έχω ήδη δοκιμάσει αυτό, αλλά χωρίς επιτυχία...

Τώρα έγινε κάτι παράξενο: ένω χθες το modem εμφανιζόταν στην λίστα των κλειστών οδηγών, σήμερα δεν εμφανίζεται καθόλου.... Ακολούθησα πάντως τις οδηγίες και αφαίρεσα το sd-modem-deamon (η διεργασία slmodemd δεν φαινόταν πουθενά) χωρίς όμως να διορθωθεί το πρόβλημα...

Υπάρχει καμία άλλη ιδέα ?? Μπας και αποφύγω την (καθαρή) επανεγκατάσταση...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Άκυρο... Τελικά ήθελε εγκατάσταση το linux-backports-modules-alsa-karmic-generic...

ΛΥΘΗΚΕ !!!

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

alsamixer εχεις δωσει φανταζομαι(να δεις αν ολα τα καναλια ειναι πανω).....

αν δεν βγαλεις ακρη,πριν την επανεγκατασταση δοκιμασε να κανεις upgrade στην 10.04....την εχω και παιζει μια χαρα(με καθημερινες ενημερωσεις)

αυτα τα fujitsou εδω μου καθονται...

 

 

 

I'm never gonna work another day in my life
The gods told me to relax