Προβλημα με wifi σε μονομαχο 4.0

ls_rud | Πέμ, 03/18/2010 - 14:31 | 1' | 11

 Καλησπέρα

Σημερα περασα στο laptop HP 6730s, το μονομαχο 4.0 και πραγματικα ειμαι ενθουσιασμενος.

Το προβλημα που εχω ειναι οτι δεν μπορω να μπω internet...πως ψαχνει το ασυρματο που εχω????

πανω δεξια μου δειχνει το wi-fi αλλα μολις παω το ποντικι εκει μου λεει δεν υπαρχει συνδεση δικτυου..

δεν ψαχνει αυτοματα τα δικτυα????

πατωντας πανω οι επιλογες που εχω ειναι μονο το Συνδεσεις VPN...

οι επιλογες Ενσυρματο δικτυο και χωρις συνδεση δεν μπορω να τις κλικαρω ετσι και αλλιως

τι πρεπει να κανω????

Helppppppppppppp

thankss

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεξι κλικ στο εικονιδιο της συνδεσης στη μπαρα> Ενεργοποιηση ασυρματης δικτυωσης.

Υπαρχει περιπτωση, αναλογα τον παροχο σου η τι εχεις κανει εσυ με το δικτυο σου, να σου ζητησει ενα κωδικο. Αυτος ειναι κολλημενος κατω απο το ρουτερ σε αυτοκολητο χαρτακι. (αν δε τον εχεις αλλαξει)

 

if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox

 φιλε μου αυτο το εχω κανει και παλι δεν μου ψαχνει τα δικτυα...

υπαρχει περιπτωση επειδη εσβησα τελειως τα vista που ειχε πανω να θελει τιποτα drivers????

Ισως κατι παραπανω μπορεσουν, να σου πουν τα παιδια του προζεκτ του Μονομαχου, ομως για δες εδω τι λεει σχετικα με το laptop σου & τον οδηγο ηγια να τρεξεις Linux

if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox

Wireless
Yes
Needs at least kernel 2.6.27

δηλαδη????

thanks φιλε οπως και να χει για το χρονο σου...

Από το datasheet φαίνεται ότι το laptop έρχεται είτε με chip της Intel για wifi, είτε της broadcom. Για να μην δουλεύει ootb μάλλον το δικό σου έχει chip της δεύτερης...  Δες το το πρόσφατο thread και δώσε μας τις σχετικές πληφορίες - δοκίμασε τις λύσεις που προτείνονται.

Αναβαθμιση ο κερνελ θελει μοναχα.

Κανε λιγο χρονο να μπει ο empcn, μη & ξερει κνα κολπακι να σου πει, αλλιως θα σου πουμε πως ν' αναβαθμισεις τον πυρηνα με καποιες εντολες.

Αυτα στα λεω επειδη υποθετω δεν εχεις εμπειρεια & σε τρομαξουν καποια πραγματα.

Παντως στο Ubuntu 9.10 με τ' updates του, δουλευει η καρτα σου.

Μαλλον δεν εχεις κανει τ'αναλογα updates στο Μονομαχο που εχεις.

Αρα πριν καταφυγουμε σε αλλες λυσεις, κανε πρωτα τ' updates (πιθανοτατα να σου ζητησει & μια επανεκινηση οταν τα τελειωσει)

(Μενου>Συστημα>Διαχειριση>Ενημερωσεις).

Κανε αυτο πρωτα. 

if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox

 για να κανω τα updates δεν θα χρειαστω συνδεση στο net????

εδω να πω οτι χθες που ειχα βαλει παραλληλα με τα vista τα ubuntu ειχα κανονικα internet...

mobinmob]

Για να το δοκιμάσεις, κατέβασε το firmware και το config file. Το πρώτο το αποσυμπιέζεις στο /lib/firmware/, το δεύτερο το αντιγράφεις στο /etc/modprobe.d/. Τα αρχεία προέρχονται από τα πακέτα της fedora (rpm, srpm).

το ειδα απο το χρηστη mobinmob, αλλα δεν με αφηνει να κανω αντιγραφη και μετα επικολληση...

 

Για να κάνεις paste στα αρχεία συστήματος πρέπει να το κάνεις με άλλα δικαιώματα.

Απο γραφικό περιβάλλον δώσε σε μια κονσόλα την εντολή sudo nautilus και μετά τον κωδικό σου (o οποίος δεν θα φαίνεται καθώς τον πληκτρολογείς). Οπότε θα σου ανοίξει ο διαχειριστής αρχείων με δικαιώματα διαχειριστή και θα μπορεί να κάνεις τις αντιγραφές σου. Μετά κλείστο.

Δες και εδώ

.

 

τα εκανα ολα αυτα αλλα και παλι δεν εχω ασυρματο internet...

ισως τελικα η μονη λυση να ειναι η αναβαθμιση του kernel που ειπε ενας φιλος πιο πανω...

πως γινεται????

thanks anyway για τη βοηθεια...

Για να κανεις αναβαθμιση του πυρηνα ανοιξε το synaptic,πατα το κουμπακι reload για να βρει τις τυχον αναβαθμισεις και μολις τελεισει πατα το κουμπακι "Mark all upgrades".Θα ανοιξει ενα παραθυρο με τις αναβαθμισεις που μπορει να κανει και θα σου ζητησει να τις επιλεξεις.Πατα "Mark" και μετα "Apply" για να σου αναβαθμισει το συστημα.

Μεσα στα πακετα που θα σου προτεινει θα πρεπει να εχει καποια linux-headers-generic 2.6.xx .

Μολις τελειωσει κανε restart και ξαναδοκιμασε να συνδεθεις ασυρματα.

Το ubuntu 9.04 σε ενα netbook που εχω με ιδια ασυρματη καρτα επαιζε χωρις καποιο επιπλεον πακετο.