kernel source rpm repositories

stedchris | Σάβ, 03/13/2010 - 23:48 | 1' | 3

Καλησπερα,

μήπως ξέρει κανείς ποιο repository μπορώ να χρησιμοποιήσω για να στήσω μια διανομή fedora με παλαιότερο kernel; Προσπαθώ να ακολουθήσω αυτές τις οδηγίες

http://fedoraproject.org/wiki/Docs/CustomKernel ; Έχω ένα παλιό dell 2650 inspiron που δεν παίζει με νεότερο πυρήνα.

 

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 4 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Υπάρχουν ειδικές διανομές για παλιά pc (puppel ας πούμε). Ποια έκδοση fedora θες να βάλεις και με ποια έκδοση kernel? Ρωτάω γιατί αυτού του τύπου διανομές φτιάχνονται με ότι νεότερο υπάρχει και με παλιό kernel δεν πρόκειται να σου δουλέψει, ή θα δουλέψει μετά από αρκετό πείραγμα, που στην τελική δεν αξίζει τον  κόπο. Και δεν είναι σίγουρο ότι θα το πετύχεις. 

Θέλω να βάλω fc 10 με πυρήνα 2.4.Βασικά θέλω πυρήνα 2.4 για να παίξει με το συγκεκριμένο dell, all;a με κάποια αξιοπρεπή διανομή για κάποιον αρχάριο. Το damn small linux παίζει αλλά μόνο για εμένα για ένα 50αρη είναι άχεηστο.

Εγω σηκώνω τα χέρια ψηλά. Κατά την γνώμη μου δεν πρόκειται να πιάσει το εγχείρημα. Ειναι πολύ παλιός ο kernel και σχετικά πρόσφατη έκδοση η fedora. Ας πουν την γνώμη τους και αυτοί που ασχολούνται περρισσότερο με τη fedora...