Grub Editor

gerjmk | Τετ, 03/10/2010 - 22:51 | 1' | 26

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ  ΤΟΥ LINUXinside, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ...

ΖΗΤΑΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ UPDATE O GRUB (ΕΠΙΛΟΓΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΚΙΝΝΗΣΗ), ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΑ, ΚΑΤΙ ΠΑΤΗΣΑ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΦΑΝΙΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΣΤΟΝ GRUB...ΔΗΛΑΔΗ, ΕΧΕΙ ΠΑΝΩ-ΠΑΝΩ ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΠΥΡΗΝΑ ,ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥ. ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ, ΕΧΕΙ ΑΥΤΑ ΤΩΝ WINDOWS.  ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ "ΕΚΔΟΣΗ" ΤΟΥ ΠΥΡΗΝΑ ΚΑΙ ΑΥΤΩΝ ΤΟΥ WINDOWS. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΣΑΣ...

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεν έκανες κάτι λάθος έτσι γίνεται στο ubuntu. Βέβαια αναβαθμίσεις δεν κάνει ο grub, αλλά ο kernel ( πυρήνας ) είναι που αναβαθμίζεται ουσιαστικά.

http://www.howtogeek.com/howto/ubuntu/clean-up-ubuntu-grub-boot-menu-after-upgrades/

Ακόλουθησε εδώ τις οδηγίες , για να σβήσεις τους παλιούς πυρήνες, αφού πρώτα βεβαιωθείς πως ο τελευταίος που αναβαθμίστηκε δουλεύει σωστά.

 

~~~~~~~~~~

ΦΙΛΕ GIANNIS12A. ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ. ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ RUN APPLICATION, ΚΑΙ ΚΑΝΩ PASTE TO ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ, ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΕΝΑ "ΚΕΝΟ" ΑΡΧΕΙΟ. ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ??

Φίλε Ασημάκη,

Εδώ και λίγο καιρό το ubuntu χρησιμοποιεί το grub2 που είναι πιό πολύπλοκο στην ρύθμιση από το απλό grub.

Ο Giannis12 σου έδωσε οδηγίες για το παλαιό απλό grub !!

To απλό grub ρυθμιζόταν μέσω ενός αρχείου (του /boot/grub/menu.lst)

Το νέο grub2 ρυθμίζεται σύμφωνα με τις οδηγίες : click!!

καλό διάβασμα και καλό κουράγιο !

@asimakhs

Γεια σου φιλε μου και απο εμενα! Το να εχεις εναν πυρηνα σαν επιλογη ειναι λαθος, γιατι αν δημιουργησεις καποιο προβλημα στον πυρηνα, μετα να μπορεσεις να μπεις με καποιον παλιοτερο, και να το διορθωσεις! Αυτο βεβαια ειναι καθαρη επιλογη σου, ποσες επιλογες θα θελεις να εχεις!

Αυτο που μπορεις να κανεις, ειναι να κανεις εγκατασταση το StartUp-Manager και να δεις αν μπορεσεις να κανεις απο εκει την ρυθμιση, νομιζω μπορεις!

Δες εδω http://www.linuxinsider.gr/forum/dual-boot-%CF%80%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85-os#comment-34507

lebronJ]

Φίλε Ασημάκη,

Εδώ και λίγο καιρό το ubuntu χρησιμοποιεί το grub2 που είναι πιό πολύπλοκο στην ρύθμιση από το απλό grub.

Ο Giannis12 σου έδωσε οδηγίες για το παλαιό απλό grub !!

To απλό grub ρυθμιζόταν μέσω ενός αρχείου (του /boot/grub/menu.lst)

Το νέο grub2 ρυθμίζεται σύμφωνα με τις οδηγίες : click!!

καλό διάβασμα και καλό κουράγιο !

Το διάβασα.. Η άποψη μου είναι η ακόλουθη..

Tσουρέκια

Συστατικά

2 κιλά αλεύρι σκληρό

6 αβγά σε θερμοκρασία δωματίου

160 γρ. βούτυρο λιωμένο

3 φακελάκια ξερή μαγιά

1/2 λίτρο ζεστό γάλα (πλήρες)

1 φακελάκι αλεσμένο μαχλέπι

το ξύσμα από 2 πορτοκάλια

1 φακελάκι κοπανισμένη μαστίχα

500γρ. κοσκινισμένη άχνη ζάχαρη

κροκάδι αραιωμένο με νερό για το άλειμμα
σουσάμι

Οδηγίες

Σε λεκάνη χτυπήστε τα αβγά με την άχνη για 3 λεπτά

Στο ζεσταμένο γάλα λιώστε τη μαγιά & προσθέστε το στη λεκάνη
Ρίχνετε και το λιωμένο βούτυρο

Προσθέστε και τα αρώματα (μαχλέπι, ξύσμα, μαστίχα)

Στο τέλος ρίξτε και το αλεύρι λίγο λίγο "παιδεύοντας" τη ζύμη με το χέρι για να απορροφήσει το αλεύρι

Μαζεύετε τη ζύμη σε μπάλα μες στη λεκάνη και σκεπάστε με πετσέτα ή κουβέρτα
Αφήστε τη μες στο φούρνο που έχετε ανάψει στους 30 βαθμούς για 2ώρες περίπου

Πλάστε τσουρεκάκια ατομικά σε σχέδιο κρουασάν, σαλίγκαρο, grub2 κ.λπ. ή πλεξίδες.

Αραδιάστε τα σε βουτυρωμένο ταψί, ξανασκεπάστε τα και αφήστε πάλι στο ζεστό φούρνο (30 βαθμοί)για 1 ώρα ακόμη
Αλείψτε τα με αραιωμένο κροκάδι και πασπαλίστε με σουσάμι αν θέλετε

Ψήστε τα τσουρέκια στους 180 βαθμούς 50 λεπτά ή μέχρι να ροδίσουν

 

Καλή επιτυχία! :)

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

 

Και εγώ την ίδια άποψη έχω
καταπληκτική η συνταγή .

 

Body Mind Spirit

Αυτό που θέλει να πει η Μαρλέν με λίγα λόγια είναι , πως ο 2 είναι περίπλοκος και ανέτοιμος ακόμη και κακώς ενσωματώθηκε στο ubuntu  από τώρα.  Άν δεν κάνω λάθος , καμμία άλλη διανομή δεν τον χρησιμοποιεί επίσημα ( ίσως η fedora ).

 

~~~~~~~~~~~~~~

giannis12a]

Αυτό που θέλει να πει η Μαρλέν με λίγα λόγια είναι , πως ο 2 είναι περίπλοκος και ανέτοιμος ακόμη και κακώς ενσωματώθηκε στο ubuntu  από τώρα.  Άν δεν κάνω λάθος , καμμία άλλη διανομή δεν τον χρησιμοποιεί επίσημα ( ίσως η fedora ).

 

~~~~~~~~~~~~~~

Ναι Γιάννη μου.. Αλλά μάθατε να φτιάχνετε και τσουρέκια.. Και από ότι φαίνεται πιο εύκολο θα σας φανεί!! :D

Kαι επειδή φόρτωσα πάλι.. Μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να μου εξηγήσει γιατί συμπεριλαμβάνουν στα λειτουργικά εφαρμογές που όχι απλά δεν είναι έτοιμες ακόμα αλλά είναι και πιο περίπλοκες από αυτές που αρχικά έκαναν την δουλειά μια χαρά;

Είναι ότι τους έχει πιάσει η πρεμούρα να γράφουν νέο πιο πολύπλοκο κώδικα ή μήπως αυτό είναι το σύνδρομο της Microsoft;;
Ρωτάω δηλαδή.. έτσι γιατί το έχω απορία..

Ο παλιός ο Grub δηλαδή που είχε ένα απλό αρχειάκι configuration τι είχε και τους χάλαγε;

Προσωπικά χεστρίλα μου για τους νεωτερισμούς που γίνονται απλά για να λέμε ότι έγιναν.
Είναι σαν το Τέχνη για την Τέχνη χωρίς να έχουμε να πούμε τίποτα..
Τα πιο απλά πράγματα ξέρετε είναι και τα πιο καλά.. τα πιο όμορφα και τα πιο λειτουργικά..

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Αυτό πραγματικά είναι απορίας άξιον. Υποψιάζομαι πως είναι δάχτυλος εταιριών από πίσω για κάποιους άλλους λόγους.

( μα πως βγήκε έτσι η έκφραση, δάχτυλος εταιριών από πίσω )

 

~~~~~~~~~~~~

giannis12a]ο 2 είναι περίπλοκος και ανέτοιμος ακόμη και κακώς ενσωματώθηκε στο ubuntu  από τώρα.

Δεν ειναι ετσι, ειναι λαθος αυτη η αποψη! Αν διαβασεις το παραπανω link, θα δεις οτι εχουν απλο ηθει πολλα σε σχεση με την παλιοτερη εκδοση grub!

Το οτι ειναι διαφορετικος ο τροπος επεξεργασιας των αρχειων, δεν σημαινει οτι ειναι και πιο δυσκολος!

Εξαλου, σε γενικες γραμμες, οι χρηστες ειναι περισσοτερο ικανοποιημενοι με τον grub2 (GNU GRUB 1.97~beta4), και λιγοτερες αναφορες προβληματων! :)

Και όλα αυτά για να παιδευόμαστε με κάτι που έχει λιγότερες δυνατότητες απο ένα "καμμένο" προγραμματάκι, τον Plop.

Δεν είμαι ο μόνος τελικά που ο grub2 δεν μου φάνηκε και πολύ μεγάλη πρόοδος... Δεν ξέρω, μου έχει κάτσει στραβά. Μπορεί να κάνει την δουλειά του αλλά εγώ ακόμα απο το bios ή τον plop ρυθμίζω το boot. Προτίθεμαι να εκτιμήσω τον grub2 όταν αλλάξει το bios της μητρικής στην έκδοση 1.9x beta που θα θέλει να επεξεργάζομαι κώδικα για να αλλάξω το boot order

 

vagrale13]

giannis12a]ο 2 είναι περίπλοκος και ανέτοιμος ακόμη και κακώς ενσωματώθηκε στο ubuntu  από τώρα.

Δεν ειναι ετσι, ειναι λαθος αυτη η αποψη! Αν διαβασεις το παραπανω link, θα δεις οτι εχουν απλο ηθει πολλα σε σχεση με την παλιοτερη εκδοση grub!

Το οτι ειναι διαφορετικος ο τροπος επεξεργασιας των αρχειων, δεν σημαινει οτι ειναι και πιο δυσκολος!

Εξαλου, σε γενικες γραμμες, οι χρηστες ειναι περισσοτερο ικανοποιημενοι με τον grub2 (GNU GRUB 1.97~beta4), και λιγοτερες αναφορες προβληματων! :)

Ωραία.. Αφού είναι έτσι απλά τα πράγματα εξήγησε μου εδώ με ένα μικρό ποστ πως μπορώ να βγάλω τους παλιούς κέρνελς από τις εγγραφές του grub2 στην εκκίνηση. Ή όποιος άλλος ικανοποιημένος χρήστης μπορεί γιατί εγώ βαριέμαι να ξανα διαβάζω το σεντόνι που παρέθεσαν εδώ και δεν κατάλαβα και τίποτα γιατί είμαι newbie.. ( επιτρέπεται να είσαι newbie.. έτσι δεν είναι... ή θα το καταργήσουμε και αυτό;; )

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

giannis12a]

Αυτό πραγματικά είναι απορίας άξιον. Υποψιάζομαι πως είναι δάχτυλος εταιριών από πίσω για κάποιους άλλους λόγους.

( μα πως βγήκε έτσι η έκφραση, δάχτυλος εταιριών από πίσω )

 

~~~~~~~~~~~~

Α να χαθείς .. πρόστυχε..! :P :D

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Τώρα που το θυμήθηκα.. Έτσι δεν είχε γίνει και με το pulse audio;; Για θυμηθείτε που το είχαν βάλει στο ubuntu και δεν είχε κανείς ήχο..
Εξυπνάδες .. σε δουλειά να βρισκόμαστε..

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Marlene, δεν γρίνιαξες εκεί που έπρεπε όμως...

Έχω να κάνω μια παρατήρηση και μια ερώτηση: Αφήστε τα περίεργα και πρόστυχα με τον δάκτυλο, βλέπουν και μικρά παιδιά. Τα τσουρέκια πάνε και με σαμπάνια;

Δοκίμασε να ξαναδιαβάσεις το https://help.ubuntu.com/community/StartUpManager#Advanced λέει κατι σχετικό. Αν δεν καταλάβες τίποτα δώσε καμια συνταγή για μπάμιες.

 

 

marlene]Ωραία.. Αφού είναι έτσι απλά τα πράγματα εξήγησε μου εδώ με ένα μικρό ποστ πως μπορώ να βγάλω τους παλιούς κέρνελς από τις εγγραφές του grub2 στην εκκίνηση. Ή όποιος άλλος ικανοποιημένος χρήστης μπορεί

Επειδη πιστευω ειναι πιο βολικο, δες εδω http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=10826 ποσο απλο και ευκολο ειναι!

Αν δυσκολευτεις καπου, πες μου!

marlene]γιατί εγώ βαριέμαι να ξανα διαβάζω το σεντόνι που παρέθεσαν εδώ και δεν κατάλαβα και τίποτα γιατί είμαι newbie..

Αυτο ολο, το παραπανω link, δεν ειναι λυση για κατι συγκεκριμενα, ειναι απλα ολες οι πληροφοριες για τον grub2 και οι ολες οι διαφορες του, με τον grub, παλιοτερη εκδοση!

marlene]( επιτρέπεται να είσαι newbie.. έτσι δεν είναι... ή θα το καταργήσουμε και αυτό;; )

Και βεβαια οχι, αν και το λες ειρωνικα! Αλλωστε και εγω, εμενα νεο χρηστη με θεωρω με ελαχιστες, ισως και μηδαμινες γνωσεις! :)

vagrale13]http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=10826

Πανεύκολο!!! Πιο απλό από το να βάλεις απλά μία δίεση μπροστά στον kernel που δεν θες να εμφανίζεται στην splash screen του σκέτου grub!
Ότι πρέπει για newbie.. !

Και φυσικά το λέω ειρωνικότατα διότι ούτε εύκολο είναι και συν τοις άλλοις εμπλέκει με edit του κώδικα τους νέους χρήστες, με πιθανότητες να κάνουν λάθος μία ας πούμε αντιγραφή του τίτλου του κάθε kernel και μετά να γελάσει ο κάθε πικραμένος..
Το αρχειάκι που του πέταγες μία διεσούλα μπροστά και τέλειωνε το πανηγύρι μας χάλαγε. Αυτό είναι καλύτερο!
Εντάξει.. οκ.. Εσείς ξέρετε καλύτερα.

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

marlene]Πανεύκολο!!! Πιο απλό από το να βάλεις απλά μία δίεση μπροστά στον kernel που δεν θες να εμφανίζεται στην splash screen του σκέτου grub! Ότι πρέπει για newbie.. ! Και φυσικά το λέω ειρωνικότατα διότι ούτε εύκολο είναι και συν τοις άλλοις εμπλέκει με edit του κώδικα τους νέους χρήστες, με πιθανότητες να κάνουν λάθος μία ας πούμε αντιγραφή του τίτλου του κάθε kernel και μετά να γελάσει ο κάθε πικραμένος.. Το αρχειάκι που του πέταγες μία διεσούλα μπροστά και τέλειωνε το πανηγύρι μας χάλαγε. Αυτό είναι καλύτερο! Εντάξει.. οκ.. Εσείς ξέρετε καλύτερα.

Το ποσο επικινδυνο ειναι καποιος νεος χρηστης να κανει λαθος, ειναι το ιδιο και με τις δυο περιπτωσεις, απο την στιγμη που μιλαμε να επεξεργαστεις καποιο αρχειο απο το συστημα σου!

Τωρα, το αν το λες ειρωνικα ειναι και βεβαια δικαιωμα σου, μου ζητησες τον τροπο, και σου εδειξα εναν απλο και ευκολο τροπο! Αν καποιο μελος δυσκολευτει, γι' αυτο ειμαστε εδω, για να τον βοηθησουμε!

Επισης δεν ξερω τι εννοεις με το "Εντάξει.. οκ.. Εσείς ξέρετε καλύτερα." ποιοι ειμαστε εμεις δηλαδη? Γιατι δεν εκπροσωπο κανεναν,

και ουτε ειμαι σε καμια ομαδα αναπτυξης του Ubuntu!

Ενημερωτικα, σε επομενες εκδοσεις, και απο αλλες διανομες θα χρησιμοποιητε ο grub2!

Επισης υπαρχει και η λυση της απομακρυνσης του πυρηνα που δεν θελεις να εχεις!

Αυτα....!! :)

Στο έναν grub επεξεργάζεσαι ένα configuration file και στον άλλον ένα αρχείο με κώδικα. Αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά και όποιος καταλαβαίνει την διαφορά την καταλαβαίνει.

Δεν σου είπα ότι εκπροσωπείς κάποιον αλλά υποστηρίζοντας κάτι που είναι τόσο εμφανώς πιο δύσκολο για τους νέους χρήστες είναι σαν να λες ότι καλά έκαναν και το έβαλαν εκεί.

Εγώ διαφωνώ κάθετα με την λογική του να αλλάζουμε πράγματα τα οποία έχουν αποδείξει ότι λειτουργούν καλά, απλά και μόνο για να κάνουμε μία αλλαγή ή για να τρέξουμε τους developers να κάνουν μία τέτοια αλλαγή.

Με την αλλαγή που έγινε από το alsa στο pulse άλλαξε κάτι; Μπορεί να άλλαξε για το στήσιμο του συστήματος αλλά στην ουσία άλλαξε κάτι στον ήχο; Όχι.. Τον ίδιο ήχο είχαμε το ίδιο έχουμε απλά και νωρίς το βάλανε μέσα στα σηστήματα και ένα κάρο bugs είχε και στο τέλος βρέθηκαν ένα κάρο χρήστες να ρωτάνε ο ένας τον άλλον γιατί δεν είχαν ήχο στα καλά καθούμενα. Δεν μπήκε καν σαν επιλογή. Μπήκε από την αρχή , όπως και ο νέος grub, by default, έτσι γιατί έτσι αποφάσισε η ομάδα ανάπτυξης του ubuntu.

Στην debian γιατί δεν κάνουν τέτοια αεροπλανικά; Γιατί δεν θυσιάζουν την σταθερότητα και λειτουργικότητα του συστήματος για κανέναν λόγο.
Και καλά κάνουν. Γιατί δεν μπορεί να απασχολούνται μετά από κάθε αλλαγή ολόκληρες κοινότητες και φόρουμ χρηστών για να λύσουν τις απορίες που δημιουργούνται κάθε φορά που γίνεται μία αλλαγή στους νέους χρήστες που ξαφνικά βρίσκονται χωρίς ήχο, χωρίς login χωρίς δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Εκτός αν απώτερος στόχος είναι να δημιουργήσουν μία νέα κάστα επαγγελματιών κατά τα πρότυπα της microsoft. Δηλαδή αυτούς που φτιάχνουν τα μηχανήματα αυτών που δεν ξέρουν, από τα bugs αυτών που τα έστησαν.. Και μη χειρότερα δηλαδή.

Δεν πρόκειται να ασχοληθώ με τον grub2 μπει δεν μπει στα καινούργια συστήματα. Ας ανοίξουν όσοι θέλουν να απασχολούνται κατάστημα να εξηγούν πως βγαίνουν οι παλιοί kernels από το σύστημα..Με σεντόνι επεξήγηση και με παραπομπές σε σελίδες δεξιά και αριστερά..

Γενικότερα το έχουν ξεφτιλίσει κανονικά στην canonical.

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Συμφωνώ ότι υπάρχει μια νέα φιλοσοφία στον grub2 !

Όμως ο grub (σκέτο) είναι απλός και κατανοητός στους νέους χρήστες. Αλλάζεις ως root χρήστης το αρχείο menu.lst και

τελειώνεις!

Για κάποιον που αλλάζει συχνά το grub του, ο grub2 είναι καταστροφή. Θα πρέπει να απομνημονεύσει ένα σωρό άχρηστες

διαδικασίες ή να διαβάζει σεντόνια από forum κλπ...

Ας δούμε όμως ένα άλλο παράδειγμα αρκετά συχνό σε πολλούς λινουξάδες:

Χαλάει ή ........οτιδήποτε το grub2 ενός φίλου και για κάποιο λόγο δεν μπορείς να συνδεθείς στο ιντερνετ ή να κάνεις login.

Ti κάνεις;;;

Έστω ότι κάνεις login. Άντε θυμήσου πως σετάρεται το grub2 ή ψάξε στα help του PC !!!

 

Στο grub μπαίνεις στο αρχείο και κάνεις την δουλειά σου χωρίς να χρειαστείς τίποτα άλλο από την διεύθυνση του grub:

/boot/grub/menu.lst               !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Εγώ όταν χρειάστηκα να καθαρίσω τον πυρήνα το έκανα με το ubuntu twek
μια χαρά και πολύ εύκολα. Έβγαλα αυτούς που δεν ήθελα άφησα τους 2
τελευταίους για κάθε περίπτωση, έκανα επανακινηση και όλα οκ.
Νομίζω για κάποιον αρχάριο (βλ. εμένα) είναι πιο εύκολο με αυτόν
τον τρόπο.

 

______________________________________________________________

Body Mind Spirit

troikas]

 

Εγώ όταν χρειάστηκα να καθαρίσω τον πυρήνα το έκανα με το ubuntu twek
μια χαρά και πολύ εύκολα. Έβγαλα αυτούς που δεν ήθελα άφησα τους 2
τελευταίους για κάθε περίπτωση, έκανα επανακινηση και όλα οκ.
Νομίζω για κάποιον αρχάριο (βλ. εμένα) είναι πιο εύκολο με αυτόν
τον τρόπο.

 

______________________________________________________________

Body Mind Spirit

Το είχες όμως το ubuntu tweak εγκατεστημένο από την αρχή στο σύστημα σου ή έπρεπε κάποιος να σου πει ότι υπάρχει και αυτό για να το χρησιμοποιήσεις;
Το θέμα μας δεν είναι ότι δεν μπορεί να υπάρξει λύση. Το θέμα μας όμως είναι γιατί να πρέπει να υπάρξει πρόβλημα. Αυτό είναι που με εκνευρίζει εμένα και όχι οι πιθανές λύσεις που με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο, ( τον εύκολο ή τον δύσκολο κατά περίσταση) κάποιος θα τις βρει. ( έτσι και αλλιώς ρωτώντας πας στην Πόλη! ) αλλά το γεγονός οτι δημιουργούνται προβλήματα από το πουθενά και απροειδοποίητα.

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Το tweak το εβαλα για άλλους λόγους και είδα ότι μπορεί να κάνει και αυτό.
Όσο για τα αλλά που λες έχεις δίκιο όταν έπρεπε να ρυθμίσω το grub σε
κάποιο άλλο μηχάνημα έπαθα πλάκα γιατί πρώτη φορά έβλεπα τον grub 2 με πολύ ψάξιμο κατάφερα να τον ρυθμίσω (χωρίς το tweak) και είμαι και σχετικά
καινούριος στον χώρο του linux.

_________________________________-

Body Mind Spirit

 

Και μόνο που διάβασα αυτό το κατεβατό (ψέμματα: Το άφησα στη μέση, εκνευρισμένος!), ζαλίστηκα! Γιατί έκαναν αυτή την κοτσάνα; Τι σκατά είναι αυτό το grub2 το οποίο θα πρέπει να είμαστε ούτε λίγο ούτε πολύ, ...προγραμματιστές για να μπορέσουμε να το ρυθμίσουμε; Όσο πάει και κατρακυλάει η ομάδα ανάπτυξης του Ubuntu. Εύχομαι μόνο μην τους ακολουθήσουν και οι άλλες διανομές, γιατί αλλιώς θα πρέπει να μάθουμε ξανά το Linux απ' την αρχή!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

:D :D

Ορίστε .. με τον παλιό grub2 συγχύστηκε μέχρι και ο Ιπποκράτης που είναι τέρας υπομονής και ο πιο πράος άνθρωπος του κόσμου..

Πες τα Ιπποκράτη.. Δεν θα μας κάνουν αυτοί νευρασθενικούς! :D Άμα πια!

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Και το καινούργιο μου φόρουμ ( δική μου παραγωγή ελάτε για support!! )
http://www.podilato.iblogger.org