εκκινηση σε γραφικο περιβαλλον- προβλημα

dimitrisV | Δευ, 03/08/2010 - 11:13 | 1' | 15

Εχω open suse 11.2 και ενω εμπαινα και δουλευα κανονικα  αλλα καποια στιγμη σε μια επανεκκινηση ανοιγει αρχικα σε γραφικο περιβαλον, του δινω κωδικους αλλα μετα μου ανοιγει το τερματικο και μου ζητάει εντολες για να μπει στο κανονικο περιβάλον.

Μπορει κανεις να με βοηθήσει.   Αρχαριος..... Ευχαριστω

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Στο login manager έχει επιλογή σε τι περιβάλλον να μπει. Κοιταξέτο μήπως σου έχει επιλεγμένο command line ή κάτι τέτοιο.

κάνε login ως root στην γραμμή εντολής και μετά γράψε : startx

θα σε βγάλει σε γραφικό περιβάλλον του root.

Στην συνέχεια κάνε logout από root και login ως user (όπου user = o user σου!)

Λογικά θα μπεις !

Mετά κάνε επανεκκίνηση !!!

 

Δοκίμασε αυτο :

Πριν συνδεθεις στο λογαριασμό σου (δλδ αφου ανοίξεις τον η/υ και σε βγάλει στην οθόνη στο σημειο που βαζεις τον κωδικο σου)

πατα .Εκεί δωσε το ονομα χρηστη και κωδικο).

Μετα δωσε αφου συνδεθεις :sudo chown -R "to username sou"  ~/

Επειτα exit και alt+ctrl+F7.

Μετα θα πρεπει να μπαινεις κανονικα

Πήγαινε στο yast (Applications->System->Administrator settings) και μετά στην κατηγορία miscellaneous κάνε κλικ στο start-up log. Από τη λίστα στο επάνω μέρος του παραθύρου επέλεξε το /var/log/messages και κάνε copy-paste το περιεχόμενο του παραθύρου που θα εμφανιστεί, κατά προτίμηση όχι εδώ διότι είναι πολύ μεγάλο το κείμενο, αλλά στο pastebin.

************************

www.postokano.gr

lebronJ]

κάνε login ως root στην γραμμή εντολής και μετά γράψε : startx

θα σε βγάλει σε γραφικό περιβάλλον του root.

Στην συνέχεια κάνε logout από root και login ως user (όπου user = o user σου!)

Λογικά θα μπεις !

Mετά κάνε επανεκκίνηση !!!

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το κάνει αυτό ως root.
Εγώ θα πρότεινα να το κάνει και σαν κανονικός user με sudo αν το ζητάει από τον root.. ( ή μήπως δεν έχει sudo το suse.. αν είπα μαλακία διορθώστε με).

Σε κάθε περίπτωση μετά το login στην μαύρη οθόνη το οποίο το κάνεις κανονικά όπως κάνεις login συνήθως δίνεις startx και σου ξεκινάει το γραφικό.

Αν το δεις και σου κάνει πάλι νούμερα τότε κάποια μαλακία παίζει με το γραφικό, ( που δεν υπάρχει κανένας λόγος να την ανακαλύψεις .. ε... :D ) οπότε δεν βλάπτει να του κάνεις και μία επαναφορά.

Δίνεις λοιπόν αφού έχεις κάνει login ως κανονικός χρήστης

sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

και θα σου επαναφέρει το γραφικό ότι μαλακία και να έχει γίνει.. :)

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Ενα πράγμα που δεν κατάλαβα είναι αν τελικά μπορείς να μπεις κανονικά σε γραφικό περιβάλλον, αφού δώσεις εντολές (πχ startx). 

Το sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg δεν ισχύει στα SuSE. Οπότε ακολούθησε τις οδηγίες του jvarkas. Ίσως αξίζει να ψάξεις και στον YaST, στην επεξεργασία των αρχείων του /etc/config, απο οτι θυμάμαι υπάρχει κάπου επιλογή γι'αυτό ακριβώς το πρόβλημα. (jvarkas, μπορείς να το επιβεβαιώσεις; κάτι σχετικό με αυτόματο login είναι. Δεν έχω SuSE αυτή την στιγμή.)

εκανα startx και sudo chown-r.... αλλα τίποτα.!!! μενει σε περιβαλον εντολων . Συγνώμη αν δεν σας εδωσα να καταλάβεται αλλά δεν εχω φραφικο περιβάλον για να μπώ στο yast και να κάνω ότι λετε.

Αυτο που μου γράφει είναι    directory:/home/ "username"

                                          Δευτ 15 Μαρτ 2010 10¨09 40 πμ ΕΕΤ

                                          "username" @ linux-srgg:~>

Όταν του γράφεις startx τι σου λέει;; Μήπως ότι το γραφικό περιβάλλον είναι ήδη ανοιχτό και τρέχει; Ή δεν κάνει τίποτα απολύτως;

Για πάτα ctrl +alt+F7 μήπως είσαι ήδη μέσα στο γραφικό και απλά δεν έχεις βγει από την κονσόλα..

Όπως και να έχει από αυτό που μας λες εδώ είσαι ήδη στο home του χρήστη σου όμως μέσα από κονσόλα χωρίς να βλέπεις γραφικό περιβάλλον. Ρώτα τα παιδιά που ξέρουν από Suse να σου πουν ποιο αρχείο πειράζεις στο /etc/config για να επαναφέρεις το γραφικό περιβάλλον.

Μπορεί απλά να έχεις αλλάξει και την ανάλυση της οθόνης σου.. ( λέω τώρα.. τι άλλο να εικάσω.. )

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Οκ, οπότε το πιθανότερο είναι οτι κάτι παίζει με την κάρτα γραφικών. Θυμάσαι να έκανες κάποια αλλαγή στο σύστημα; Update, πέρασμα drivers, κάτι;

Υπάρχουν μερικά πραγματάκια που πρέπει να κάνεις για να δούμε το πρόβλημα.

Για αρχή κάνε login και δώσε την εντολή startx

Αν μπορείς να μας δώσεις περίπου τι σου βγάζει, μπορούμε να πάρουμε μια ιδέα. Προσπάθησέ το :)

 

Αν δεν μπορείς, δώσε τη εντολή cp /var/log/Xorg.0.log oti_onoma_8es.txt

Aυτό θα σου βγάλει ένα αρχειάκι στο /home σου, οπότε μπαίνεις με ένα LiveCD και ποστάρεις τα περιεχόμενά του εδώ, για να δούμε αν το πρόβλημα δημιουργείται απο την κάρτα γραφικών..

Επίσης η εντολή αυτή μπορεί να τροποποιηθεί ανάλογα και να στείλεις το αρχείο σε άλλον δισκο που έχεις πρόσβαση απο άλλο λειτουργικό πχ αν έχεις partition με windoze ίσως να σου κάνει η εντολή cp /var/log/Xorg.0.log /windows/C/oti_onoma_8es.txt

 

Α, και κάτι ακόμα που δεν κατάλαβα. Λες οτι "ανοιγει αρχικα σε γραφικο περιβαλον, του δινω κωδικους αλλα.....". Δηλαδή του δίνεις κωδικούς απο την οθόνη σύνδεσης ή σε πετάει κατ'ευθείαν σε κονσόλα; Μήπως ενεργοποίησες τίποτα εφε επιφάνειας εργασίας;

Δίνω τους κωδικους από την οθόνη σύνδεσης και με πετάει στην κονσολα!!!

Δινιντας την εντολή startx στην κονσόλα μου λέει τα παρακάτω..

xauth: creating new authority file/home/username/.serverauth.3227

Fatal server error

server is already active for display O

if this server is no longer runing , reamove /tmp/.XO-lock

and start again

Please counsalt the xorg foundation support

at http://wiki .x.org

for help

username@linux-5rgg:~>

Περίεργο μου φαίνεται. Κάπου μπαίνει ο login manager στην υπόθεση.

Ακολούθησε τα παρακάτω: Στην αρχή εκεί που διαλέγεις λειτουργικά διάλεξε το suse, πάτα "3" (χωρίς εισαγωγικά, απλά πατάς το κουμπακι στα πληκτρολόγιο) και μετά enter. Θα σε βγάλει σε κονσόλα, κάνε login, και μετά δώσε startx. Έστι μάλλον θα έχουμε καλύτερη εικόνα.

Εκανα οτι μου είπε ο teddy. Ανοίγει το μηχανακι αλλά μου λεει κατι για τον ήχο το οποιο δεν καταλαβα. Στις εντολες τερματισμου δεν εχει την επανεκκίνηση, και εαν τον κλεισω πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία για να ανοίξει κανονικά. (3 startx κτλ....)

Δηλαδή έτσι έχεις κανονικά γραφικό περιβάλλον; Τα άλλα τα βρίσκουμε σιγά-σιγά. Αν ναι, ήχο έχεις;

 

Το πιο πιθανό είναι , εφόσον με το 3 μπαίνει, να logarei μονο του σε runlevel 5 αντί για γραφικό περιβάλλον. Κάπου σε κάποιο αρχείο πρεπει να μπορεί να το επεξεργαστεί λογικά και να  του ορίσει να ξεκινάει αυτόματα ο Χ.

~~~~~~~~~~~~~~

To θέμα είναι οτι ο Χ σηκώνεται (10ο σχόλιο) και φορτώνει ο kdm. Κάπου μετά μπλέκεται μου φαίνεται.