Πρόβλημα με Macbook iSight

montifas | Κυρ, 03/07/2010 - 23:20 | 1' | 8

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρόσφατα έβαλα Ubuntu στο Macbook μου κι ενώ όλο το Hardware δουλεύει κανονικά, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάμερα μου για το skype για να συνομιλήσω.

Διάβασα άπειρους οδηγούς στο ίντερνετ για αυτό το θέμα αλλά δεν έβγαλα άκρη. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε πάνω σε αυτό?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Τι πρόβλημα έχεις ; Δε δουλεύει η εικόνα της κάμερας, το μικρόφωνο ή και τα δύο ; Σε ρωτάω γιατί σε'μένα δούλευε κανονικά το ενσωματωμένο μικρόφωνο ενώ

η κάμερα μου έδειχνε μόνο πολύχρομες γραμμές.

Cerca, trova

Το ιδιο προβλημα με καμερα ειχα και εγω και το ελυσα βαζοντας σε ενα απο τα 2 μηχανακια μου Fedora,στο αλλο αφησα τα Ubuntu μιας και αυτο δουλευω εδω και ενα χρονο και το ξερω καλυτερα,ειναι γεγονος οτι μερικες καμερες δεν δουλευουν σε Ubuntu ενω στο Fedora σε 3 δευτερολεπτα απο την στιγμη που εβαλα το Usb ειχα εικονα.Βαλε και δοκιμασε τα σε Live cd και δες αμα λειτουργει κανονικα.

You may say I'm a dreamer But I'm not the only one I hope someday you'll join us And the world will be as one

εμένα δεν την βρίσκει καν... Απλά δεν υπάρχιε κάμερα. Ο ήχος μου λειτουργεί κανονικά και συνομιλώ χωρίς πρόβλημα...

 

Αν μου λες οτι στο φεντόρα δουλεύει, θα το δοκιμάσω.. ήλπιζα να μην μπω σ εαυτή τη διαδικασία....αν δεν βρω άλλη λύση θα βάλω φεντόρα

Από το Skype μιλάς κανονικά μόνο με ήχο, ή με κάποιο άλλο πρόγραμμα? Δηλαδή, αν πας options-->Video Devices--> Test

και Sound Devices-->Make a test call , τι γίνεται?

Cerca, trova

Με σκάιπ μιλάω κανονικά και με ήχο. Όταν πάω options/Video Devices/Test πατάω το Test και δεν εμφανίζεται τίποτα...

 

Είναι χαζομάρα να αλλάξω διανομή γι αυτό το πράγμα...

Ρίξε μια ματιά εδώ

https://help.ubuntu.com/community/Webcam

Το δικό μου πρόβλημα με την εικόνα το έλυσα από εκεί και πιο συγκεκριμένα εκεί που λέει "Skype".

Διάβασε όμως όλο το άρθρο, γιατί μπορεί να μην έχεις το ίδιο προβλημα με'μένα.

Cerca, trova

εμένα η κάμερα είναι built-in....Δεν έχω πρόβλημα έτσι? Εννοώ ότι ότι γράφεται για τις usb γράφεται και για εμένα έτσι?

montifas]

εμένα η κάμερα είναι built-in....Δεν έχω πρόβλημα έτσι? Εννοώ ότι ότι γράφεται για τις usb γράφεται και για εμένα έτσι?

Έλα ντε....Τώρα μου βάζεις δύσκολα

Cerca, trova