MONOMAXOS ver. 5 -- beta -- έκδοση διαθέσιμη για download και παρατηρήσεις

emcpn | Πέμ, 02/25/2010 - 17:49 | 6' | 45

Από σήμερα είναι διαθέσιμη για download η beta έκδοση του MONOMAXOS 5 προκειμένου να δοκιμαστεί από το κοινό, να εντοπιστούν τυχόν προβλήματα καθώς και να ληφθούν υπόψη εγκαίρως οι όποιες παρατηρήσεις και συμβουλές ώστε στην τελική του μορφή το Live DVD να είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αυτό που θέλετε και χρειάζεστε.

Αυτή τη φορά η νέα έκδοση του MONOMAXOS έχει ακολουθήσει διαφορετική οδό και δεν βασίζεται πλέον σε ήδη δοκιμασμένες λύσεις όσον αφορά την έκδοση του Ubuntu πάνω στην οποία ‘’πατάει’’ όπως συνέβαινε μέχρι και σήμερα αλλά χρησιμοποιεί ότι πιο καινούργιο είναι διαθέσιμο από πακέτα λογισμικού της δημοφιλούς διανομής. Επειδή φυσικά ότι πιο καινούργιο δεν σημαίνει ότι είναι και απολύτως λειτουργικό και σταθερό έχει γίνει πολύ προσεκτική επιλογή των πακέτων που περιλαμβάνονται στην νέα έκδοση ώστε αυτή να περιλαμβάνει μόνο λογισμικό που συμπεριφέρεται ικανοποιητικά και δεν θα  προβληματίσει τον χρήστη. Σαν βάση αυτή τη φορά χρησιμοποιείται το Lucid Lynx (Ubuntu 10.04) πάνω στο οποίο έχουν γίνει αναβαθμίσεις σε όποια σημεία χρειάστηκε ώστε να παρουσιάζεται όσο το δυνατόν πιο σταθερό και λειτουργικό (κατόπιν συνεχούς έρευνας στα αντίστοιχα bug reports που μέχρι στιγμής είναι διαθέσιμα).


Στον καινούργιο Μονομάχο , αυτή τη φορά το γραφικό περιβάλλον και για την συγκεκριμένη beta έκδοση η οποία διατίθεται με προεπιλεγμένη την Ελληνική γλώσσα μόνο , είναι αρκετά λιτό χωρίς όμως να ξεφεύγει πολύ από ότι έχετε συνηθίσει μέχρι τώρα.

Μερικά βασικά στοιχεία για την καινούργια αυτή έκδοση είναι τα παρακάτω:

πυρήνας 2.6.32.13 / gnome 2.29.90 / xorg-server 1.7.5

Μια σύντομη λίστα με προγράμματα που περιέχει η νέα έκδοση: Open office GR ver. 3.2 / Firefox el 3.6 / Google Chrome 5.0 / Fotoxx 8.7 / Gimp 2.6 / Cheese web cam 2.29.90 / Sweet Home 3D / Emesene 1.6 / Filezilla 3.1 / Mozilla Thunderbird 2.0 / Transmission 1.90 / Free Rapid Downloader / Bleach Bit 0.7.2 / Ubuntu Tweak 0.5.1 / XBMC media center 9.11 / VLC media player 1.05 / SopCast player  / Google Earth 5.1 κτλ   Πλήρη λίστα με τα εγκατεστημένα πακέτα θα βρείτε εδώ.

Οι απαιτήσεις συστήματος δεν έχουν διαφοροποιηθεί ιδιαίτερα σε σχέση με τις μέχρι τώρα εκδόσεις του Monomaxos και ένα σύστημα με επεξεργαστή 1,5 GHz και μνήμη RAM 512 MB είναι αρκετό για να δοκιμάσετε την καινούργια έκδοση. Το ISO έχει μέγεθος περίπου 1,4 Gbyte (είναι αρκετά περιορισμένο για να διευκολυνθεί το κατέβασμα και η αξιολόγηση της beta έκδοσης αφού αναμένεται να μην υπάρχει ο περιορισμός των 2Gbyte λόγω της μη ύπαρξης wubi στην τελική έκδοση ,κάτι που σημαίνει πως το τελικό ISO ίσως ξεπεράσει ακόμα και τα 2 Gbyte !)

Το ISO του MONOMAXOS 5 GR beta  είναι διαθέσιμο για download με τους παρακάτω τρόπους.

direct link  - mirror / mininova torrent / rapidshare links / megaupload links part1 part2

Επί του παρόντος δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση του MONOMAXOS 5 με τη χρήση wubi μέσα από τα windows παρά μόνο η δοκιμή του ως Live DVD και εγκατάσταση του σε σκληρό δίσκο ή εναλλακτικά (για τους χρήστες netbooks κυρίως) η εγκατάσταση με την χρήση unetbootin με το οποίο είναι απόλυτα συμβατό. Υπάρχει φυσικά και η δυνατότητα δημιουργίας Bootable USB στο οποίο φυσικά μπορούν και να σώζονται οι όποιες αλλαγές κάνετε στο στην εγκατάσταση.

Πολύ σημαντική όπως καταλαβαίνετε είναι η αναφορά σε οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει στην περαιτέρω βελτίωση της επικείμενης τελικής έκδοσης με τις παρατηρήσεις σας ,τις συμβουλές σας καθώς και τις αναφορές σας για οποιαδήποτε δυσλειτουργία ανάλογα με το είδος του hardware που χρησιμοποιείτε. Κάτι που φυσικά μπορεί να γίνει στο section του forum του Linuxformat.gr που διατίθεται για τον Μονομάχο…  

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 Τι  λες τώρα? Καλή φάση και πιστεύω πολύ καλή απόφαση να βασίσετε την νέα έκδοση στα νέα ubuntu και όχι στα προηγούμενα. Έρχεται ερώτηση τώρα...για εμάς που τρέχουμε τον τωρινό μονομάχο θα γίνει εγκατάσταση του νέου on top με update ή πρέπει να κάνουμε install από την αρχή?

Αριστα τα νεα σας....και η επιλογη για 10.04  μην νιωθουμε οτι μενουμε πισω.....

κατεβαζω το torrent απο τη mininova

Install στο laptop kai ολο το ΠΣΚ θα το τρεχω,

θα εχετε τις παρατηρησεις 

 

 

... να ειστε παντα καλα ...

Καλησπέρα σε όλους κατέβασα το Μονομάχο

και μπουτάρο από στικάκι αλλά μου ζητάει κωδικούς

μήπως έχει κανείς καμια ιδέα?

Από dvd rom ανεβένει κανονικά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

anton12]

Καλησπέρα σε όλους κατέβασα το Μονομάχο

και μπουτάρο από στικάκι αλλά μου ζητάει κωδικούς

μήπως έχει κανείς καμια ιδέα?

Από dvd rom ανεβένει κανονικά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Άρχισαν τα όργανα !!! Αυτό με τον κωδικό συμβαίνει σε PC με RAM λιγότερη από 512 ΜΒ ... Τώρα να τρέχει από Live DVD και όχι από το USB !!!! Με ποιό τρόπο έφτιαξες το USB αλήθεια ??? Οι δοκιμές που έχουμε κανει με τον Startup USB Creator πήγανε όλες καλά (εν αντιθέση με τον Μονομάχο 4 που είχαμε κάποιες δυσκολίες ...)

 

www.monomaxos.gr

Καλησπέρα emcpn. RAM 3GB το usb το έφτιαξα με το

πρόγραμμα που είναι ενσωματωμένο στο Μονομαχο 4.

Ευχαριστώ!!!

 

Οι δοκιμές που έχω κάνει είναι boot από το Monomaxos 5 (με το Live DVD) και με χρήση του Startup USB Creator που υπάρχει στην έκδοση 5 (έχει διαφορά από αυτή του Monomaxos 4 και δουλεύει καλύτερα ...)

www.monomaxos.gr

 empcn μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις τι θα παιχτεί με το πέρασμα από τον monomaxos 4 στον 5? Θα γίνεται με update? Θέλει install από την αρχή?

...και σε μενα τα ιδια προβληματα ...με το usb   ενω δουλειει ως live οταν παω ν το κανω εκατασταση κολαει....  μου λει πως ο κωδικος δεν ειναι επιτρεπτος«ειναι με κεφαλαια ....κατι τετοιο...."    καποιες φορες στο boot ζηταει κιωδικο   

θα δοκιμασω να καψω  dvd....

 

 

 

να ειστε παντα καλα ...

...και σε μενα τα ιδια προβληματα ...με το usb   ενω δουλειει ως live οταν παω ν το κανω εκατασταση κολαει....  μου λει πως ο κωδικος δεν ειναι επιτρεπτος«ειναι με κεφαλαια ....κατι τετοιο...."    καποιες φορες στο boot ζηταει κιωδικο   

θα δοκιμασω να καψω  dvd....

κατα τα αλλα  ....οσο το δουλεψα...πανεμορφο...πολυ πιο  'οριμο' το interface...

 

 

 

να ειστε παντα καλα ...

Sebulba]

 empcn μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις τι θα παιχτεί με το πέρασμα από τον monomaxos 4 στον 5? Θα γίνεται με update? Θέλει install από την αρχή?

Το Update ειδικά αυτή την φορά είναι από αδύνατο εως ακατόρθωτο !!! Μιλάμε για εντελώς διαφορετικά πράγματα .... μα πολύ διαφορετικά όμως .... Δεν έχει καμμία σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις του Μονομάχου ...

www.monomaxos.gr

Γειά και πάλι το έκανα και έτσι όπως το περιγράφεις

boot από το live dvd του Μονομάχου

και μετά με το usb creator που υπάρχει στο

Μονομάχο 5

αλλά μου ζητάει πάλι κωδικούς!!!

Ευχαριστώ!!!

Πάντως λίγο που το είδα πάρα πολύ καλό το Μονομάχος 5.

Στα προγράμματα που θα ενσωματώσετε θα έχετε και το

Devede?Krusader?Winff?Imagination?

Κάνετε καταπληκτίκη δουλεία παιδία!!!

Respect respect!!!!

καλημερα,

προσπαθωντας να το στεισω σε acer travelmate 371   CPU pentium M 1,4GHz  me 1 G ram   βγαζει το μυνημα......    this kernel requires the following featursnot present on CPU: pae     Unadle to boot   please use a  kernel appropriate for your CPU.

 

... να ειστε παντα καλα ...

anton12]

Γειά και πάλι το έκανα και έτσι όπως το περιγράφεις

boot από το live dvd του Μονομάχου

και μετά με το usb creator που υπάρχει στο

Μονομάχο 5

αλλά μου ζητάει πάλι κωδικούς!!!

Ευχαριστώ!!!

Πάντως λίγο που το είδα πάρα πολύ καλό το Μονομάχος 5.

Στα προγράμματα που θα ενσωματώσετε θα έχετε και το

Devede?Krusader?Winff?Imagination?

Κάνετε καταπληκτίκη δουλεία παιδία!!!

Respect respect!!!!

Αυτό το χαζό με τους κωδικούς νομίζω ξέρω πως θα το διορθώσω ενόψει της τελικής έκδοσης... Έχει να κάνει με την RAM καθαρά της οποίας οι απαιτήσεις πρέπει να μειωθούν αρκετά τελικά ...

www.monomaxos.gr

Για σας ,

στο τελικο iso δεν θα υπάρχει wibi?

Aν όχι τοτε καλο θα ήταν στην σελιδα οπου ειναι η πληροφορίες για την εγκατάσταση του να βαλεις και πληροφοριες πως να εγκατασταθεί παράλληλα με τα windows.

Δεν ειναι ολοι εμπειροι στο θεμα του ανοιχτου λογισμικου.

emcpn]

Sebulba]

 empcn μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις τι θα παιχτεί με το πέρασμα από τον monomaxos 4 στον 5? Θα γίνεται με update? Θέλει install από την αρχή?

Το Update ειδικά αυτή την φορά είναι από αδύνατο εως ακατόρθωτο !!! Μιλάμε για εντελώς διαφορετικά πράγματα .... μα πολύ διαφορετικά όμως .... Δεν έχει καμμία σχέση με τις προηγούμενες εκδόσεις του Μονομάχου ...

www.monomaxos.gr

δηλαδη εμεις με τον monomaxo4 πρεπει να κανουμε απο την αρχη καθαρη εγκατασταση?

συμπεριλαμβανεται το remastersys backup ξανα στον monomaxo5?

jdownloader?αν ναι υπαρχει η καινουρια εκδοση να αναβαθμιζεται?(εγω βρηκα ακρη,λεω για τα παιδια που δεν μπορουν να βαλουν το καινουριο)

emcpn,αν γινεται βαλε και το gparted να συμπεριλαμβανεται,ειναι φοβερος partition manager.

ειμαι σιγουρος οτι παλι ζωγραφισες,και απο οτι ειδα βασιζεται στο καινουριο ubuntu οποτε θα ειναι φρεσκο πραγμα ο monomaxos5.

 

 

emcpn]Αυτό το χαζό με τους κωδικούς νομίζω ξέρω πως θα το διορθώσω ενόψει της τελικής έκδοσης... Έχει να κάνει με την RAM καθαρά της οποίας οι απαιτήσεις πρέπει να μειωθούν αρκετά τελικά ...

www.monomaxos.gr

Επιβεβαιωνω οτι ειναι προβλημα με την RAM.

Το δοκιμασα με 512Mb, ειχα αυτο το προβλημα με τους κωδικους, μετα προσθεσα και μια 256Mb, και μπηκε μια χαρα!

Καλημέρα έφτιαξα πάλι το στικάκι αλλά αυτή

τη φορά έδωσα παραπάνω MB στο στικάκι από

τη  μπάρα που υπάρχει στο usb creator

μπουτάρισε κανονικά μπήκα στο

internet με το firefox

και όταν θέλησα να κάνω login στη σελίδα του forum

γράφωντας τα στοιχεία μου και πατώντας enter

πάλι το ίδιο κλείδωσε και μου ζητούσε κωδικούς!!!

 

  καλησπερα  και  απο   εμενα     ειμαι   ενας    χρηστης   σε  ολλα   ουμποτοιδη  μεσα  σε  αυτα  και  ο  μονομαχος     απο  την   πρωτη   διανομη    απο  κονσολες  και   τετοια

  δεν  ξερω  γιατη   δεν   ξερω  αγγλικα .  λοιπον  παμε   εχω  ενα   λαπτοπ  aser  aspire  5739g   και   προσπαθησα   να  κανω  εγκατασταση   απο   usb  αδηνατο    μου

  ζητουσε   συναιχεια   κωδικω   το  εχω   γραψη  το    φλασακι  με   παρα   πολλες  διανομες  τιποτα  ολλες   τα  ιδια   και   καταφευγω   στο  dvd    μπουταρη  κανονικα   και

  παω  να  κανω   εγκατασταση    και   μολλης   φθανω   στο   παρτισιον    και  το   βαζω   να  γυνη   με    εχτ   4   μου   κοδικους   ωσ   υπερχρηστης   και    μετα    απο

  παρα   πολα    νευρα  βαζω   εχτ3   και  ολλα  μια    χαρα  γυναιτε  η   εγκατασταση   κανω   επανακηνηση  και   χανονται  τα   προγραματα  sκype    play  onlinux   pitini

  media  center   vlc    μερικα   ακομα   δεν  θημαμε  και   πανω   στην   απελπησια  λεω   δεν   κανω   εννα   απδειτ    και   ου  το  θαυμα    ολλα   ρωλοι  τα   προγραματα

  ολλα  γυρισανε   και  δουλευη   μια   χαρα   με  μικροκολιματα  οταν  νευριαση   κληνη  και  μου   ζηταη  κωδικο   και   αναγκαζωμαι  να  το   κλεισω   απο   το  κουμπη

  αυτα   δεν   ξερω   αν  βοηθησα    για  να  γυνη   καλητερη  διανομη  η   καλητερη

 βωίθοισαις πάρρα πωλή φείλαι μου ήμε σήγουρως πος η ντηβαίλωπαιρς θα λάββουν ιπ ώψιν της παρρατειρροίσυς σου

τελικα ποια ειναι παρουσα κατασταση?, 

 Εγω εχω κατεβασει τη διανομη 2 φορες (προ εβδομαδος και δεν μπορω να την εγκαταστησω σε κανενα απο τα 3 laptop μου,

  Αλλωτε ζηταει κωδικους , αλλωτε   στη κατατμηση κολαει...γενικα μονο σαν live usd παιζει....

 Υπαρχουν καποιοι που το εχουν εγκαταστησει και λειτουργει?

Θα βγει αλλη beta version  ωστε να την δοκιμασουμε και εμεις?

ευχαριστω

 

.. να ειστε παντα καλα ...

Φίλε Sebulba να είσαι πάντα καλά. Τόσο γέλιο (μόνος μου μπροστά στην οθόνη) έχω να το ρίξω πολλά χρόνια !!!!!!

αίγραπσαις !

Τελικα εγκατεστησα τον monomaxo5 beta σε φλασακι και ολα πηγαν ρολοι.δεν συναντησα καποιο προβλημα με κωδικους που προαναφερθηκαν ποιο πανω γιατι το δουλευω με 3GB μνημη.

αποθηκευει κανονικα ολες τις αλλαγες που κανεις στο φλασακι.

emcpn,μια συμβουλη,αν ειναι να βαλεις στην τελικη εκδοση κατω μπαρα εφαρμογων βαλε το docky που ειναι ελαφρυ και πιο ευκολοδουλευτο απο το cairo-dock.

με το cairo-dock παιδευτηκα και μετα εβαλα το docky με 3d look και ολα ok.

εγκατεστησα και το jdownloader (αφου πρωτα εγκατεστησα το sun-java6-jre) και δουλευει κανονικα.

εδω μονο συναντησα ενα προβληματακι,δεν μπορεσα να το βαλω ελληνικα γιατι φαινονται κατι κουτακια αντι για επιλογη ελληνικων.

ριξε το μια ματια αν θελεις :)

versys650]

εγκατεστησα και το jdownloader (αφου πρωτα εγκατεστησα το sun-java6-jre) και δουλευει κανονικα.

εδω μονο συναντησα ενα προβληματακι,δεν μπορεσα να το βαλω ελληνικα γιατι φαινονται κατι κουτακια αντι για επιλογη ελληνικων.

ριξε το μια ματια αν θελεις :)

Το έχω κοιτάξει ... δεν υπάρχει σωτηρία !!! υπομονή για κάποιο Update ...

www.monomaxos.gr

Ερωτήσεις..

1)Σε φλασάκι απο winXP το γράφουμε με το unetbootin; edit: Ναι, μια χαρά παίζει.

2)Γενικά σε φλασάκι το "καίμε" με εντολές όπως dd if=mnonomaxos.iso of=/dev/sdx; Χωρίς δηλαδή την χρήση εργαλείων;

3)Να πάρω και DVD drive με την αναβάθμιση; Ρητορική ερώτηση, αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι η πηγή του προβλήματος...

 

Οι εντυπώσεις μου:

1)Χserver και σχετικά: Μπούταρε κανονικά, με μια onboard ATI x1250 τα γραφικά ήταν άψογα, στη σωστή ανάλυση και με εφέ απο την αρχή. Α, και δεν είχα σπασίματα στην κίνηση, παρά τις σχετικά περιορισμένες δυνατότητες της κάρτας. 3D εφαρμογές δούλεψαν καλά. Εντός των ημερών θα έχω και feedback απο hd4850.

2)Το προεπιλεγμένο θέμα στον VLC δεν είναι καθόλου φιλικό προς τα εφέ σε αδύναμες κάρτες. Απο codecs, οτι και αν δοκίμασα έπαιξε.

3)Αφού έχουμε firefox 3.6 θα είχε ενδιαφέρον να είχαμε persona "Μονομαχος".

4)Στον firefox πάλι, γιατί η μηχανή αναζήτησης (πάνω δεξιά) είναι προεπιλεγμένη στο Bing;

5)Υπόθεση (PCI) κάρτας ήχου: Κλασσικά δεν παίζει. Είναι η m-audio audiophile 2496, με το τσιπάκι ice1712 που εδώ και αρκετό καιρό το pulseaudio δεν το γουστάρει. Και κοιτώντας σήμερα και τα σχετικά bug reports δεν το κόβω να το φτιάχνουνε, και μάλλον δεν τους πολυενδιαφέρει, όπως και άλλα bugs με αυτή την δημοφιλή οικογένεια καρτών. Λύση υπάρχει, αλλά χειροκίνητα, δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να εφαρμόσεις κάτι μόνιμο στον Μονομάχο (έχω πάντως την διάθεση να το κοιτάξουμε). Έστω να δούμε αν μπορούμε να βγάλουμε εύκολες οδηγίες για την απεγκατάστασή του. Σε mandriva υπάρχει επιλογή να μην χρησιμοποιηθεί το pulseaudio (ρυθμίζεται εύκολα, γι'αυτό το αναφέρω), οπότε η κάρτα μπορεί να δουλέψει, ενώ σε suse που δεν έχει pulseaudio δουλεύει με την μια. Παρεπιπτόντως η onboard δουλεύει, αλλά είναι μη συζητήσιμη λύση.

Teddy]

1)Χserver και σχετικά: Μπούταρε κανονικά, με μια onboard ATI x1250 τα γραφικά ήταν άψογα, στη σωστή ανάλυση και με εφέ απο την αρχή. Α, και δεν είχα σπασίματα στην κίνηση, παρά τις σχετικά περιορισμένες δυνατότητες της κάρτας. 3D εφαρμογές δούλεψαν καλά. Εντός των ημερών θα έχω και feedback απο hd4850.

Στις σύγχρονες κάρτες καίγομαι να σου πω την αλήθεια να δω τι γίνεται ... Υποτίθεται πως έχει γίνει πολύ δουλειά πάνω σε αυτό το θέμα .... ΌΣον αφορά το boot αυτό το ρημάδι το plymouth κάνει πολλά νούμερα ακόμα και δημιουργεί πρόβλημα σε πολύ κόσμο ... (που να το είχαμε και με εφέ που με πρήξανε οι άλλοι !!!)

Teddy]2)Το προεπιλεγμένο θέμα στον VLC δεν είναι καθόλου φιλικό προς τα εφέ σε αδύναμες κάρτες. Απο codecs, οτι και αν δοκίμασα έπαιξε.

Ούτε στις δυνατές κάρτες είναι φιλικό είναι η αλήθεια ...

Teddy]

3)Αφού έχουμε firefox 3.6 θα είχε ενδιαφέρον να είχαμε persona "Μονομαχος".

είναι μια άποψη .... όχι άσχημη ...

Teddy]

4)Στον firefox πάλι, γιατί η μηχανή αναζήτησης (πάνω δεξιά) είναι προεπιλεγμένη στο Bing;

Teddy]

5)Υπόθεση (PCI) κάρτας ήχου: Κλασσικά δεν παίζει. Είναι η m-audio audiophile 2496, με το τσιπάκι ice1712 που εδώ και αρκετό καιρό το pulseaudio δεν το γουστάρει. Και κοιτώντας σήμερα και τα σχετικά bug reports δεν το κόβω να το φτιάχνουνε, και μάλλον δεν τους πολυενδιαφέρει, όπως και άλλα bugs με αυτή την δημοφιλή οικογένεια καρτών. Λύση υπάρχει, αλλά χειροκίνητα, δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να εφαρμόσεις κάτι μόνιμο στον Μονομάχο (έχω πάντως την διάθεση να το κοιτάξουμε). Έστω να δούμε αν μπορούμε να βγάλουμε εύκολες οδηγίες για την απεγκατάστασή του. Σε mandriva υπάρχει επιλογή να μην χρησιμοποιηθεί το pulseaudio (ρυθμίζεται εύκολα, γι'αυτό το αναφέρω), οπότε η κάρτα μπορεί να δουλέψει, ενώ σε suse που δεν έχει pulseaudio δουλεύει με την μια. Παρεπιπτόντως η onboard δουλεύει, αλλά είναι μη συζητήσιμη λύση.

Τo pulseaudio πολύ φοβάμαι ότι τα έχει φάει τα ψωμιά του ... Περιττό να σου πω ότι μέχρι τελευταία στιγμή υπήρχε ένα πολύ σοβαρό bug και φάγαμες τρεις μέρες ψάχνοντας για να έρθει στην κατάσταση που το βλέπεις τώρα !!!

www.monomaxos.gr

emcpn]

versys650]

εγκατεστησα και το jdownloader (αφου πρωτα εγκατεστησα το sun-java6-jre) και δουλευει κανονικα.

εδω μονο συναντησα ενα προβληματακι,δεν μπορεσα να το βαλω ελληνικα γιατι φαινονται κατι κουτακια αντι για επιλογη ελληνικων.

ριξε το μια ματια αν θελεις :)

Το έχω κοιτάξει ... δεν υπάρχει σωτηρία !!! υπομονή για κάποιο Update ...

www.monomaxos.gr

δεν πειραζει μικρο το κακο.

Πρωτα απο ολα συνχαρητιρια για την δουλεια που κανετε.

 

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ:

Το boot ξεκινα σωστα σε μενα σε live.

Γιατι αλλαξατε τοσο πολυ την εμφανιση του monomaxou?

Μου φενεται πολυ μεγαλη αλλαγη .

Σαν windows. η μετακινιση της taskbar γιατι εγινε?Γιατι εγιναν μεγαλα τα εικοδια στην επιφανια ? Η εναλλαγη destop που πηγε?

Τέλος θα μπορουσατε να εγκαταστησεται καποιους drivers για ασυρματες συσκευες?

 

Να αμπελοφιλοσοφήσουμε και λίγο... (αρκετά απο αυτά που λεω παρακάτω δεν πρόκειται να απασχολήσουν κανέναν)

Plymouth: Αυτό δεν είναι που υποτίθεται δίνει flicker-free boot experience? Τόσο τρεμόπαιγμα, νόμιζα οτι η οθόνη χάλασε... Κανένα πρόβλημα απο εμένα, αλλά όταν αλλάζουν κάτι με ένα σκοπό και τελικά, εκτός οτι δεν επιτυγχάνεται, δημιουργεί και διάφορα νούμερα είναι όπως και να το κάνουμε προβληματικό..

Αnyway, όταν αξιωθούν να μου αλλάξουν την κάρτα μου που βγήκε προβληματική θα το τσεκάρω με hd4850. (αστείο πρόβλημα παρεπιπτόντως. Όλα καλά, μέχρι που την έβαζα σε ανάλυση 1680x1050, που μου έβγαζε παράσιτα στην οθόνη, ανεξαρτήτως λειτουργικού. 3 κάρτες που δοκίμασα μην έχει πάθει τίποτα η οθόνη, παίξανε κανονικά. Κοντεύει να κλείσει εβδομάδα στο service και ακόμα δεν την έχουνε κοιτάξει. Και αγορασμένη την προηγούμενη ημέρα..)

Θέματα εμφάνισης: Για το προεπιλεγμένο θέμα του vlc αν είναι πάρε και άλλες γνώμες. Μην σε παρασύρω, στην τελική και στα linux και στα windoze έτσι έχω τον vlc (πριν το δω στον Μονομάχο). Για τον firefox νομίζω οτι μια persona θα ήταν οτι πρέπει.

Υπόθεση pulseaudio: Πραγματικά έχω απογοητευτεί, και διέξοδο δεν βλέπω, ειδικά με την κάρτα μου. Η λύση μάλλον βρίσκεται στο να φτιαχτεί πακετάκι και για τις κάρτες αυτές με βάση αυτό (ένα πακετάκι που να έχει μόνο τα δυο αρχεία που αλλάζουν είναι μεγάλη καφρίλα ή όχι;)

 

 καλη σας ημερα , εχω ενθουσιαστει με τον νεο MONOMAXO 5, τον εχβ εγκαταστησει και μου ζηταει κωδικο και χρηστη. Τι κανουμε τωρα? Ευχαριστω εκ των προτερων.

επιτελους να ειμαστε μπροστα!!! πολύ μπροστα!!  πολυ χαιρομαι..

dpdimitris]

 καλη σας ημερα , εχω ενθουσιαστει με τον νεο MONOMAXO 5, τον εχβ εγκαταστησει και μου ζηταει κωδικο και χρηστη. Τι κανουμε τωρα? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αν έχεις κάνει εγκατάσταση δίνεις τους κωδικούς που είχες διαλέξει κατά την διάρκεια της εγκατάστασης .... Μήπως εννοείς ότι τρέχεις το Live DVD και σταματάει και σου ζητάει κωδικούς ???? (αυτό είναι θέμα RAM - μάλλον θέλει 1GByte τελικά για να τρέξει το Live DVD)...

www.monomaxos.gr

 Τελικά φίλε emcpn φαίνεται πόσο σοφή ήταν η επιλογή σας να στηρίζετε τον monomaxos σε προηγούμενες εκδόσεις ubuntu. Τα προβλήματα ακούγονται πολλά και σύνθετα. Καλή υπομονή μάγκες και μπράβο σας

Sebulba]

 Τελικά φίλε emcpn φαίνεται πόσο σοφή ήταν η επιλογή σας να στηρίζετε τον monomaxos σε προηγούμενες εκδόσεις ubuntu. Τα προβλήματα ακούγονται πολλά και σύνθετα. Καλή υπομονή μάγκες και μπράβο σας

Δεν νομίζω οτι κάποιος θα αντιμετωπίσει πολλά και σύνθετα προβλήματα. Το αντίθετο θα έλεγα. Σταθερότατο τον βρίσκω, με σχεδόν άριστη υποστήριξη σε οποιοδήποτε hardware. Το ζητούμενο είναι να αναφερθούν τα προβλήματα και οι προτάσεις μας.

Γνωστά bugs προς το παρόν είναι, ελπίζω να μην ξεχνάω κάτι.

1)το "χαζό" θέμα με τους κωδικούς σε υπολογιστές με μικρή μνήμη. Το βασικό πρόβλημα.

2)τα κορδελάκια του pulseaudio σε κάρτες με συγκεκριμένο τσιπάκι. Οι κάτοχοι on-board δεν θα έχουν πρόβλημα.

3)4-5 προτάσεις υπάρχουν όσον αφορά την εμφάνιση του μονομάχου. (bug τις θεωρούμε και αυτές, έτσι δεν είναι;)

4)Το jdownloader με τα ελληνικά

 

Τώρα τα προβλήματα που αντιμετωπίστικαν απο το team του Μονομάχου ωστε να έχουμε στα χέρια μας μια πολύ καλή (αν και beta) έκδοση, μπορεί να είναι και σύνθετα ή να θέλουν πολλές ώρες-μέρες να λυθούν, αλλά είναι μια τελείως διαφορετική συζήτηση. Δεν νομίζω οτι θα κυκλοφορήσει μια τελική έκδοση που δεν θα ικανοποιήσει σύνολο των χρηστών, δεν θα το αφήσει το ίδιο το team. Θέλω να πω οτι τα προβλήματα που υπάρχουν απο την εισαγωγή νέων πραγμάτων στο ubuntu θα διορθωθούν ή έχουν ήδη διορθωθεί στο μεγαλύτερο δυνατό βαθμό. Αλλά αυτή η διαδικασία έχει και ένα πρόσφορο έδαφος για μια βαθύτερη συζήτηση, μην ξεχνάμε οτι είναι μια beta έκδοση οπότε θα υπάρξουν και συζητήσεις επι τεχνικών θεμάτων.

Sebulba]

 Τελικά φίλε emcpn φαίνεται πόσο σοφή ήταν η επιλογή σας να στηρίζετε τον monomaxos σε προηγούμενες εκδόσεις ubuntu. Τα προβλήματα ακούγονται πολλά και σύνθετα. Καλή υπομονή μάγκες και μπράβο σας

Μπα ... Η αλήθεια είναι ότι μάλλον προέκυψαν πολύ λιγότερα (μα πάρα πολύ όμως...) λιγότερα προβλήματα από ότι περιμέναμε !!! Υπάρχουν και κάποια στο Live DVD που έχω βρει και εγώ αλλά γενικά πάει πάρα πολύ καλά !!! Αν αναλογιστείς φυσικά ότι υπάρχει λύση για τα περισσότερα από αυτά ....

Τώρα όσον αφορά αυτό το πρόβλημα με την RAM σίγουρα θα το βελτιώσουμε κατά πολύ στην τελική έκδοση αλλά όπως και να έχει πρέπει να παραδεχθούμε πως οι αναγραφόμενες ελάχιστες απαιτήσεις συστήματος θα πρέπει να αναφέρουν ως προτεινόμενη RAM το 1GByte από εδώ και πέρα ....

Πάντως σε σύγχρονα PC (τετραπύρηνα με κάρτες γραφικών HD με wireless n κτλ κτλ) τα πάει μάλλον καταπληκτικά .... Μην ξεχνάμε ότι κάπου εκεί απευθύνεται μια τόσο σύγχρονη και ενημερωμένη εκδοχή , όσον αφορά το hardware τουλάχιστον ... 

www.monomaxos.gr

Προσπαθω να κανω εγκατασταση κ παντα ζηταει κωδικους , ζητημα μηνημης δεν ειναι γτ τρεχω με athlon iix3 και 4gb μνημη.

τι παιζει σε αυτη την περιπτωση;

ναι μουταρει μια χαρα και σαν live dvd και σαν live-usb π δοκιμασα . Μολις διαλεξω δισκο εγκαταστασης μετα απο λιγο μ ζηταει κωδικους για να συνεχισω

emcpn]

Στις σύγχρονες κάρτες καίγομαι να σου πω την αλήθεια να δω τι γίνεται ... Υποτίθεται πως έχει γίνει πολύ δουλειά πάνω σε αυτό το θέμα .... Όσον αφορά το boot αυτό το ρημάδι το plymouth κάνει πολλά νούμερα ακόμα και δημιουργεί πρόβλημα σε πολύ κόσμο ... (που να το είχαμε και με εφέ που με πρήξανε οι άλλοι !!!)

Λοιπόν και απο μια ΑΤΙ 4850 μια χαρά εντυπώσεις. Με σωστή ανάλυση, 3D απο την αρχή, με ΚΜS και DRI2 ενεργοποιημένα. Συζητήσιμο το αν θα πρέπει να τα απενεργοποιήσεις, αφού μπορεί να ανέβει η απόδοση. Μειονέκτημα οτι δεν θα τρέχουν καλά openGL εφαρμογές σε παράθυρο, με compiz. Tα ζυγίζεις και αποφασίζεις. Παρεπιπτόντως αφού σχεδόν όλες οι ΑΤΙ (οχι η σειρά 5xxx) και σχεδόν όλες οι intel (πλην poulsbo) έρχονται με 3D "χωρίς drivers" δεν βάζεις και κανένα παιχνιδάκι; Vdrift, Νexuiz (και άλλα εννοείται) τρέχουν πολύ καλά με τους ανοιχτούς drivers.

Το πρόβλημα με τους κωδικούς δεν μου έχει εμφανιστεί.

Mετά την εγκατάσταση "έφυγε" το emesene απο το menu. Είναι τυχαίο; Πως το επαναφέρουμε; (Λύθηκε: Eπανήλθε με απεγκατάσταση/εγκατάσταση)

Ένα πρόβλημα που δεν μου έχει βγάλει καμία διανομή: Σπαμάρει το dmesg με καινούριες γραμμές κάθε 2 δευτερόλεπτα, που λένε τα παρακάτω:

[ 1640.232110] hub 7-0:1.0: connect-debounce failed, port 1 disabled
[ 1640.232215] hub 7-0:1.0: over-current change on port 1

Παρόλα αυτά όλες οι usb δείχνουν να λειτουργούνε κανονικά. O Γούγλης δεν μου είπε κάτι σημαντικό, πλην του γεγονότος οτι αυτό το πράγμα υπάρχει εδώ και χρόνια, απο τον 2.6.10κάτι. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες πες μου.

Το θέμα της κάρτας ήχου λύθηκε (αν και δεν είναι μόνιμη η λύση) έτσι.

Normal
0

false
false
false

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Κανονικός πίνακας";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Καλημέρα σας.

Είμαι νέος στο φόρουμ και αρχάριος στα LINUX.

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΟΜΕ με το μονομάχο από την έκδοση 2,5 σαν απλός χριστής αφού δεν χιάζονται ιδιαίτερες γνώσεις για να το δουλέψεις,και σε αυτό πιστεύω ότι οφείλετε κ η επιτυχία του.

 Δοκίμασα την έκδοση 5beta και τα σπάει. Ακόμα δεν έχω βρει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα απλά θα ήθελα να κάνω κόπιες  βελτιωτικές προτάσεις. Πιστεύω  ότι στην τελική του μορφή θα πρέπει να έχει  το gparted (φοβερός partition manager ) που θα μας δώσει την δυνατότητα καθαρής κ όχι εικονικής εγκατάστασης του μονομάχου σε partition του δίσκου, δημιουργώντας dualboot αποφεύγοντας ενδεχόμενα  προβλήματα..

Επίσης  καλό θα ήταν να συμπεριλαμβάνονται το remastersys backup, jdownloader, Devede, K9DVD Copy για όσους ασχολούνται με video και compiz για περισσότερα εφέ.. με τα παραπάνω προγράμματα πιστεύω ότι ο μονομάχος θα είναι πολύ ποιο ολοκληρωμένος σαν λειτουργικό που μπορεί να κάνει σχεδόν τα πάντα iσος και χωρίς σύνδεση στο internet.

Αγαπάτε emcpn υποθέτω ότι θα έχεις πολλές ακόμα παρόμοιες προτάσεις για προγράμματα. Ελπίζω και εγώ με τις δίκες μου να βοήθησα στην εξέλιξη του progect monomaxos.

Ευχαριστώ για των χρόνο σας.

paidia geia sas kai apo mena to dokimasa os live ola mia xara avto pou thela na rotiso ton filo monomaxo pote tha einai etoimi i teliki ekdosi na nin formaromai to pc tora me tin beta kai se ligo na bgei kai i final ekdosi na ste kala

 

lessin]

paidia geia sas kai apo mena to dokimasa os live ola mia xara avto pou thela na rotiso ton filo monomaxo pote tha einai etoimi i teliki ekdosi na nin formaromai to pc tora me tin beta kai se ligo na bgei kai i final ekdosi na ste kala

 

Κατ'αρχάς έχουμε πει να γράφουμε ελληνικά και όχι greeklish.

Τώρα για την ημερομηνία της τελικής έκδοσης πιστεύω ότι θα πρέπει να περιμένουμε λίγο. Στην προηγούμενη έκδοση μεσολάβησε ένα διάστημα λιγότερο από ένα μήνα μεταξύ της  δοκιμαστικής και της τελικής έκδοσης. Όμως εδώ έχουμε στα σκαριά μια έκδοση που βασίζεται στο Ubuntu 10.04 που από ότι είδα θα κυκλοφορήσει γύρω στις 29/04 πράγμα που σημαίνει ότι το team του Μονομάχου θα έχει αρκετό χρόνο για να διορθώσει όποια προβλήματα παρουσιαστούν μέχρι τότε.

Νομίζω ότι είναι πολύ καλή η επιλογή η επόμενη έκδοση να βασιστεί στο 10.04

Monomaxos up-to-date!!!