Ερωτήσεις ενός ...νουμπά! Source codes και evolution..

Chronicol | Τρί, 02/23/2010 - 14:59 | 1' | 2

Είμαι ολίγον νουμπάς στα Ubuntu και θα ήθελα την γνώμη των ...γκουρού παρακαλώ :)

1. Πού αποθηκεύονται (εάν αποθηκεύονται) τα source codes των νεοεγκατεστημένων προγραμμάτων?

2. Κάνοντας χρήση του evolution για το hotmail μου, διαπίστωσα ότι κάνει λήψη μόνο των νέων μηνυμάτων (φάκελος "εισερχόμενα") και δεν λαμβάνει τα μηνύματα άλλων φακέλων που έχω δημιουργήσει (π.χ. φάκελος "Σημαντικά").

Με το Outlook σε Windows 7 δεν έχω κανένα πρόβλημα - κάνω κανονικά λήψη όλων των φακέλων/μηνυμάτων

Υπάρχει κάποιος τρόπος να χρησιμοποιώ το evolution ανάλογα??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλώς τον στη παρέα!!!

Δεν είμαι γκουρού αλλά θα σου απαντήσω

1. Τα source code δεν αποθηκεύονται πουθενά, γιατί απλά το synaptic δεν τα κατεβάζει(είναι έτσι ρυθμισμένο από τη μάνα του). Για να κατεβάσεις το πηγαίο κώδικα ενός προγράμματος που εγκαθιστάς, πρέπει πρώτα να ενεργοποιήσεις τα κατάλληλα repositories μέσα από το synaptic. Επιλέγεις

Ρυθμίσεις -> Repositories -> κάνεις κλικ σε όσες γραμμές αρχίζουν με deb-src

Αφού τα επιλέξεις, δίνεις οκ, και μετά πατάς το κουμπί "Ανανέωση" πάνω αριστερα. Υστερα κλείνεις το synaptic και ανοίγεις ένα τερματικό και δίνεις:

apt-get source "ονομα_αρχείο_που_θες_πηγαίο_κώδικα"

Για το 2 παίξε με τις ρυθμίσεις του evolution καθώς και με αυτές του hotmail. Περισσότερα δεν ξέρω για hotmail...