Προβλημα με την Εγκατασταση του Fedora 12

warlordfff | Δευ, 02/15/2010 - 11:52 | 3' | 10

Πριν μερικες μερες κατεβασα το Live-cd του Fedora 12 και προσπαθησα να το τρεξω στον σταθερο μου,εβαλα το cd,εκανα Restart και μου ανοιξε η γαλαζια οθονη του Fedora 12 οπου μου ειπε οτι θα κανει επανεκκινηση σε 10 δευτερολεπτα,απο εκει και περα ο υπολογιστης αρχισε να κανει συνεχομενες επανεκκινησεις μεεχρι που καποια λεπτα αργοτερα,το εκλεισα χειροκιννητα και αφαιρεσα το cd.Υπεθεσα οτι μαλλον εκανα καποιο λαθος στο καψιμο του iso,αλλα οταν το εβαλα στο λαπτοπ μου ετρεξε κανονικα.

Χτες πηγα στην παρουσιαση του Fedora 12 που διοργανωσε ο Greeklug και εκει ειχε αυθεντικες κοπιες του Fedora 12,πηρα μια με σκοπο να το εγκαταστησω και να το δοκιμασω αλλα παλι μου εκανε τα ιδια,καποιος μου ειπε να κανω reset τα Settings του BIOS.Το εκανα αλλα παλι τιποτα.Εχει κανεις καμοια ιδεα;

Επιδη η αυθεντικη κοπια που πηρα λεει κατω  'for intel-compatible,32-bit computers κατεβαζω τωρα την κοπια για 64-bit μπας και αλλα δεν νομιζω...

και να τι υπολογιστη εχω:

Summary
-------

-Computer-
Processor        : AMD Athlon(tm) 64 Processor 3200+
Memory        : 2574MB (1107MB used)
Operating System        : Ubuntu 9.10
User Name        : warlord (warlord)
Date/Time        : Δευ 15 Φεβ 2010 11:42:40 πμ EET
-Display-
Resolution        : 1680x1050 pixels
OpenGL Renderer        : GeForce 210/PCI/SSE2
X11 Vendor        : The X.Org Foundation
-Multimedia-
Audio Adapter        : NFORCE - NVidia CK804
-Input Devices-
 Power Button
 Power Button
 Macintosh mouse button emulation
 AT Translated Set 2 keyboard
 Microsoft Basic Optical Mouse
-Printers-
No printers found
-SCSI Disks-
ATA ST3250310AS
HL-DT-ST DVD-RAM GH22LP20
Maxtor Basics Desktop

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αμα δεν σου κάτσει με τη μία η fedora, άστο (το ξέρω ότι πολύ θα πούν το αντίθετο, αλλά that's my opinion)... Πήγαινε σε άλλη διανομή. Οχι ότι δεν υπάρχουν πράγματα να κάνεις για να δουλέψει (ίσως). Είναι κάτι εντολές στην εκκίνηση που πρέπει να δώσεις.

Υ.Σ Σαν διευκρίνηση: Δεν υπάρχουν αυθεντικές και μη εκδόσεις διανομών linux. 'Ολες είναι το ίδιο, είτε τις καταβάζεις από το internet είτε τις παίρνεις από κάποιο lug ή περιοδικό. Εκτός και αν τις έχουν τροποποιήσει για οποιοδήποτε λόγο, αλλά αυτό πάντα αναφέρεται και το ξέρεις εκ των προτέρων.

  Kαι σε μένα τα ίδια στο Desktop μου ενώ στο Laptop με i7 παραδόξως δουλεύει...

 Για κάτι τέτοια και άλλα πολλά μένω πιστός στο Ubuntu εδώ και 4 χρόνια....

Ναι τελικα δεν βλεπω να γινετε τιποτα,οποτε προς στιγμην ubuntu-fedora 1-0

You may say I'm a dreamer But I'm not the only one I hope someday you'll join us And the world will be as one

mitsaras77]

Αμα δεν σου κάτσει με τη μία η fedora, άστο (το ξέρω ότι πολύ θα πούν το αντίθετο, 

δεν νομίζω να είναι πολλοί  

η fedora αν κάτσει είναι τέλεια.

αν δεν κάτσει, ότι καί να κάνεις, αργά ή γρήγορα -σε κάποια αναβάθμιση- θα στην κάτσει αυτή  

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

@warlordfff

Πάντως το αρχικό cd που πήγες να χρησιμοποιήσεις ήταν για 32 bit και εσύ έχεις 64 μπιτο υπολογιστή. Μήπως έφταιγε αυτό;

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

marlene]@warlordfff Πάντως το αρχικό cd που πήγες να χρησιμοποιήσεις ήταν για 32 bit και εσύ έχεις 64 μπιτο υπολογιστή. Μήπως έφταιγε αυτό;

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

 

μπααααα! θα είναι πολυ κουφό. παιχνιδάκια της fedora ειναι 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Βασικα το 64bit εγινε εγκατασταση αλλα μια εγκατασταση μονο με βασικους drivers η κατι τετοιο και δεν μπορουσα να του κανω Upgrade οποτε το παρατησα,μετα ομως με μπριζοσανε στο GreekLug να το βαλω στο Laptop στο οποιο προσφατα ειχα κανει upgrade στην Ram του και ειχε 1300 MB τωρα(1Χ1024+1Χ256) με επεξεργαστη στα 1.5.

 Η εγκατασταση εκει πηγε μια χαρα και πριν 4 μερες πηγα στον Συλλογο να μου λισουν κατι ψιλο-αποριες που ειχα,καπου αναμεσα στον καφε και στην κουβεντα αρχισαμε να ακουμε κατι χρλλλλλλ,αυτο ηταν χτυπησε ο Σκληρος,την ατυχια μου μεσα διλαδη...

 Ο Επιμενων Νικα,χτες πηρα στα χερια μου τον καινουργιο σκληρο και εκανα την εγκατασταση μονος μου και Σωστα απο οτι αποδιχτηκε.Εβαλα το Easy Life,εκανα τα Upgrades καιτωρα ολα δουλευουν Ρολόϊ.Μου αρεσε Πολυ το Fedora Και δεδομενου οτι συντομα για πολούς και διαφορους λογους θα φορμαρω και τον 'μεγαλο' σκεφτομε να αφησω πισω το Ubuntu Και να περασω σε fedora πια,αν τελικα μπορεσω να την κανω εγκατασταση.

You may say I'm a dreamer But I'm not the only one I hope someday you'll join us And the world will be as one

Προσωπικά η Fedora μου είναι αδιάφορη! Χίλιες φορές Mint ή Ubuntu και ακόμα καλύτερα Ultimate Ubuntu

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Καλα αυτα ειναι γουστα,εχει πραγματακια που δεν εχει το Ubuntu και οι αλλες Ubuntu-based διανομες συν οτι στην δικια μου περιπτωση τουλαχιστον αναγνωριζει πιο πολλες συσκευες και πολυ πιο γρηγορα απο οτι τα Ubuntu.Συν οτι μου δινει μια αισθηση οτι ειναι ελαφρως πιο γρηγορη απο τις αλλες διανομες που δοκιμασα μεχρι τωρα.

You may say I'm a dreamer But I'm not the only one I hope someday you'll join us And the world will be as one

Γι αυτο υπαρχουν τοσες διανομες για να βαζουμε οτι κανουμε κεφι και οτι μας καθεται καλα....αλλωστε εμεις δεν πεταμε τους παλιους μας υπολογιστες οποτε ,,,,ορεξη να υπαρχει και απο υλικο μας περισσευει.....με λιγη κατανοηση απο το ετερο ημισυ---τι τα θες τοσα μηχανηματα,δεν φτανει ενα και καλο----ολα βολευονται