Monomaxos Lite no WiFi

Yoshiro | Τετ, 02/10/2010 - 00:21 | 1' | 9

Κατ' αρχάς ευχαριστώ που διαγράψατε το προηγούμενο thread μου.........

 

Κάνω και εγω νεο για να δούμε αν θα διαγραφεί. Το πρόβλημα μου ειναι με το Monomaxos Lite οτι ενώ βρίσκει το WiFi μου το οποιό έχω ξεκλίδωτο, κάνει connected και μετά απο ενα δεύτερο κανει disconected, με τα Windows δουλεύει κανονικά, ποιός μπορει να με βοηθήσει;

Και πάλι ευχαριστώ.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αληθεια δεν μπορω αλλο μου εχει σπασει τα νευρα, μπορει καποιοσ να με βοηθησει παρακαλω, δοκιμασα και σε αλλο WiFi (ασυρματο δικτυο) και παλι τα ιδια σκατα μου κανει, βαζω τον κωδικο και μετα μου ζιταει εναν αλλον κωδικο που δεν τον ξερω, ΕΛΕΟΣ.

 

αρχικη οθονη με τα 2 ασυρματα δικτυα, 1 με κωδικο και 1 ανοιχτο: http://img63.imageshack.us/img63/352/imag0025s.jpg

με κωδικο εχω το εξεις προβλημα: http://img705.imageshack.us/img705/9840/imag0024h.jpg

χωρισ κωδικο εχω το εξεις: http://img8.imageshack.us/img8/2223/imag0026t.jpg

συγνωμη που ειναι θολεσ οι φωτο, [email protected] ειναι το μσν μου καντε με add και βοηθηστε με πριν αυτοκτονισω το laptopακι μου...

Πρωτα απ' ολα κανεις δεν εσβησε το αλλο ποστ σου, οπου εχεις & απαντησεις. Απλα εγινε πιο σαφης ο τιτλος, επειδη ο προηγουμενος παρερμηνευοταν.

Πρωτα απ' ολα ξερεις ποιο ειναι το ασυρματο δικτυο σου???

Οταν σου ζηταει κωδικο για ασυρματο βαζεις τον WAP ο οποιος πρεπει να ειναι γραμμενος στο κατω μερος του ρουτερ σου.

Συνδεσετο πρωτα & με το καλωδιο (ενσυρματα) & δες αν εχεις συνδεση. Που απ'οτι βλεπω στ' αναγνωριζει ολα κανονικα, αρα πιθανολογω, οτι προσπαθεις να μπεις σε αλλα δικτυα & οχι στο δικο σου.

Αν δωσεις http://192.168.1.1 στον browser σου, θα πρεπει να σε βαλει στις ρυθμισεις του ρουτερ σου. Δες αν ειναι τσεκαρισμενο το ασυρματο σου.

 

Για λογους ασφαλειας, δικους σου, το msn σου, σβηστηκε.

Π.Σ.Π.Α

 

 

το ενα το κλιδωμενο ειναι το δικο μου στο σπιτι μου, το αλλο το ανοιχτο ειναι του αδερφου μου που μενει ακριβως απο κατω, και το εκανα για να το δοκιμασω....

 

δεν ειμαι ασχετος με τα δικτυα, με windows μια χαρά δουλευω, αλλα πρωτη φορα βλεπω τετοιεσ περιεργες απαιτησεις... και επιδη θελω να το παλεψω ακομα το προσπαθω

μαλλον δεν θελω να το προσπαθησω αλλο μπορει καποιος να μου πει πωσ διαγραφω τα linux το εκανα install με την μεθοδο του wubi, θα προσπαθισω με τα ubuntu netbook remix και αν και εκει δεν βγαλω ακρη θα το αφησω το αθλημα

Δε διαγραφεις τιποτα. Το εγκαθιστας απο πανω.

Τρεξτο πρωτα live να δεις. Σαφως & εσυ καπου κατι κανεις λαθος. Απο την αλλη απολυτoς δεν ειμαι, ειναι λιγο ιδιορυθμη η εγκατασταση μεσω wubi & βγαζει προβληματα, που σε μια κανονικη εγκατασταση δε θα υπηρχαν, φυσικα.

Οπως σου ειπα & πιο πανω βαλε τον αριθμο που  ειναι κατω απο το κουτι του ρουτερ σου.

Οπως & να εχει στις φωτο που εβαλες τα δικτυα στ' αναγνωριζει & το ενα ειναι ξεκλειδωτο, μαλιστα.

 

Υ.Γ: Μενου>Βοηθηματα>Στιγμιοτυπο Οθονης  (πιο καλη δουλεια κανει απο το κινητο ;) )

Π.Σ.Π.Α

 

 

λοιπον κατελιξα στο εξεις, το απολυτο linux για netbook= monomaxos lite, που το στιριζω? ubuntu netbook remix ποιο βαρυ και ασυκωτο απο vista, εχει ενα ιλιθιο μενου που καθυστερει ολο το συστημα, και εκτωσ αφτου εκανα 3 εγκαταστασει με το wubi για να δουλεψει η μια καλα...., χαναδοκιμαζω το μονομαχο

costantinos το ευχαριστω και η υπομονη σου δεν υπαρχουν :)

Ναι εχεις δικιο εν μερει για το μενου σερνεται, ειναι ομως βολικοτατο για notebooks & για μικρα φορητα μηχανηματα.

Καπου αριστερα αν θυμαμαι στο μενου, εχει & την επιλογη ν' αλλαξεις την επιφανεια εργασιας & να βρεθεις σ' ενα κλασικο Gnome desktop, οπου θα τρχει μια χαρα. ;)

Επι της ουσιας τωρα. Τοσο ο Μονομαχος, οσο & το UNR βασιζονται στο Ubuntu. Αρα τα ιδια θα εχεις σε ολα. Aπο την αλλη κανε αυτα που σου ειπα:

1. Αν εχεις καποιο αλλο μηχανημα που μπαινει & αυτο ασυρματα κλειστο & ασε μονο το laptop σου.(κανε restar & το ρουτερ) Σε καθε περιπτωση ο αριθμος ειναι αυτος κατω απο το κουτι του ρουτερ. Αυτο μπορεις να το τσεκαρεις τηλεφωνοντας & στο παροχο, σε περιπτωση που εχεις αλλαξει κατι & να τα επαναφερεις

2. Οπως & να εχει το δικτυο σου αναγνωριζεται κανονικα. Αρα κατι αλλο θα φταει & ΜΟΝΟ υποθετικα μπορω να πω πως προερχεται απο την εγκατασταση μεσω wubi, οποτε κανε το εξης:

3.Βαλε το dvd του Μονομαχου στο dvdplayer η το usb με το UNR σε μια θυρα & κανε επανεκισηση το μηχανημα σου απο εκει. Θα σου τρεξει live το Linux & εκει θα δεις τι γινεται.

Μπορεις να πειραματιστεις οσο θες, δε χαλας τιποτα απολυτως, ειναι κατι που τρεχει στον αερα.

4. Βγαλε στιγμιοτυπα της οθονης με οτι τυχον μυνηματα λαθους παρεις.

5. Κανε κανονικη εγκατασταση εχοντας duallboot (& windows & linux μαζι & να επιλεγεις εσυ οταν ανοιγεις το pc σε ποιο λειτουργικο θα μπαινεις). Κατα 99,9% σε αυτη τη περιπτωση δε θα εχεις τετοια προβληματα.

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΟΜΩς ΠΡΩΤΑ LIVE, ΟΠΩς ΕΙΠΑΜΕ.

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

οκ θα το κανω αυριο γιατι τωρα περασε η ωρα.... αλλα μου αρεσει και θελω να ασχοληθω...

λοιπον μετα απο πολλα wubi εκανα μια ερευνα στο ιντερνετ, και το προβλημα εξ αρχης ηταν το netbook μου, το HP 2133 Mini  ερχετε μονο με suse linux οπου και αυτα δεν το υποστιρειζουν πληρως, αυτος ηταν και ο λογος ολον των προβληματων μου....