Ερώτηση για kernel

gilux | Δευ, 01/25/2010 - 10:56 | 1' | 6

 Όταν δίνω την εντολή στο τερματικό: sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade μου εμφανίζει το παρακάτω αποτέλεσμα:

Fetched 11.1kB in 1s (6,215B/s)                          

Reading package lists... Done

Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
The following packages have been kept back:
  linux-generic linux-headers-generic linux-image-generic
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 3 not upgraded
 
Ποίες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να αναβαθμιστεί ο kernel??? 
 
(To λειτουργικό μου σύστημα είναι Linux MInt 8)
 
Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

δοκίμασε με apt-get dist-upgrade
προφανώς τα πακέτα έχουν κι άλλες εξαρτήσεις, με dist-upgrade θα μπουν κι αυτές

ArchLinux User

Κάνε υπομονή μερικές μέρες... προφανώς έχει βγει καινούρια έκδοση kernel για το Mint αλλά για κάποιες εξαρτήσεις του δεν έχουν βγει ακόμα αναβαθμίσεις. Μόλις βγουν θα γίνει αναβάθμιση κανονικά...

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

 

LinuxNeophyte] δοκίμασε με apt-get dist-upgrade προφανώς τα πακέτα έχουν κι άλλες εξαρτήσεις, με dist-upgrade θα μπουν κι αυτές

ArchLinux User

 

Ευχαριστώ πολύ. Όλα οκ

Ο μονος τροπος που βρηκα εγω ηταν :

δινεις sudo apt-get install (και το ονομα το πακετου που ειναι restricted)

Στην περιπτωση τωρα των kernel updates δεν σου χρειαζεται η ακριβης εκδοση που σου εμφανιζει οτι πρεπει να εγκατασταθει αλλα

το πακετο που σου συμπληρωνει αυτοματα το apt.

πχ δινεις sudo apt-get install linux-kernel............ και πατωντας το tab αφου συμπληρωθει enter .Αυτο εκανα εγω και μου εκανε κανονικα update to kernel

Ελπιζω να λειτουργησει και σε σενα

Ας αλλαχθεί και στον τίτλο της δημοσίευσης η λέξη kerner που είναι λάθος και ας μπει kernel.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Αν και κάπως καθυστερημένα,για εμένα δουλεύει και το sudo aptitude full-upgrade που περνάει οτι και ο update manager. Τουλάχιστον σε ubuntu...