Fedora Community Remix 12.1 (2010-01-14)

smooth | Τρί, 01/19/2010 - 21:15 | 1' | 6

Είναι το Fedora 12 , "μαστορεμένο" από την κοινότητα του. Παραθέτω:

* based on Fedora 12 * multimedia support out of the box (mp3 playback)

* KDE + GNOME desktops * better hardware compatibility for broadcom wireless cards

* better printer hardware compatibility * GNOME Do – intelligent application launcher (http://tinyurl.com/yntg9l)

* better and interesting games

* Educational and astronomy software installed

* Chromium Internet browser + Firefox

* many other enhancements

Η σελίδα τους: http://fcoremix.wordpress.com/ , θα βείτε torrent και direct download.

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ναμαστε εδω...το fedora το αγαπω γιατι απο αυτο ξεκινησα-redhat7-....εχω εγκατεστημενο στο netbook το 11 και ολα δουλευουν ρολοι..το 12 με ειχε απογοητευσει..ο yumex σε συνδιασμο με κατι bugs τηs python ουδεποτε δουλεψε ,χωρια που τα αποθετηρια κολλουσαν στον yum..και πολλα αλλα...Η παρουσα εκδοση φαινεται οτι εχει απαλλαγει απ αυτα τα κουσουρια..μαλλον τα διορθωσαν οι προσφατες αναβαθμισεις..δοκιμασθηκε σε live ..το πληκτρολογιο γραφει αλλα αντ αλλων επειδη ειναι ρυθμισμενο σε croatia...διορθωνεται ευκολα απο τις ρυθμισεις πληκτρολογιου...ο yum κολλαει γιατι ειναι προβληματικο  το αποθετηριο για τον chrome...εγκατεστησα τον yumex απο την προσθαφαιρεση προγραμματων και μετα δινοντας απο κονσολα yumex -n αφαιρεσα το εν λογω αποθετηριο...εκτοτε ο yumex δουλευει καλα-επιτελους...λεω να το εγκαταστησω για πληρεστερο ελεγχο

εχει φτασει στο 12.3.

αναβαθμιζεται μονο του(upgrade) η πρεπει το κανεις ξανα εγκατασταση?

Την έκδοση 12.3 την εγκατέστησα από την αρχή (φρέσκια) , και μου ζητάει να κάνω updates σε πολλά προγράμματα.
Στην σελίδα τους γράφει: "Community Fedora Remix is 100% compatible with Fedora including packages from Fedora and RPM Fusion software repositories plus some custom packages."
Νομίζω σαν κανονικό fedora αναβαθμίζεται.
Πάντως είναι καταπληκτική έκδοση. Είδικά σε περιβαλλον KDE είναι ασυναγώνιστη. Γρήγορη , πλήρες σε codecs και προγράμμτα , την προτιμώ από το ubuntu (και παράγωγα) , opensuse ή mandiva.

smooth]Την έκδοση 12.3 την εγκατέστησα από την αρχή (φρέσκια) , και μου ζητάει να κάνω updates σε πολλά προγράμματα. Στην σελίδα τους γράφει: "Community Fedora Remix is 100% compatible with Fedora including packages from Fedora and RPM Fusion software repositories plus some custom packages." Νομίζω σαν κανονικό fedora αναβαθμίζεται. Πάντως είναι καταπληκτική έκδοση. Είδικά σε περιβαλλον KDE είναι ασυναγώνιστη. Γρήγορη , πλήρες σε codecs και προγράμμτα , την προτιμώ από το ubuntu (και παράγωγα) , opensuse ή mandiva.

 

ok ευχαριστω,παω να την κατεβασω τωρα και να την δοκιμασω

Διαγραφή περιεχομένου μηνύματος ως off topic που αποσκοπεί αποκλειστικά σε άσχετη διαφήμιση

luckyb 06 Sep 10 14:45