Πληρης εγκατασταση μετα απο wubi εγκατασταση.

warlordfff | Δευ, 01/18/2010 - 23:22 | 1' | 6

Πριν λιγο καιρο εκανα εγκατασταση τα Xubuntu μεσω wubi,εψαξα,σκαλισα,αλαξα και τα εφερα εκει που ηθελα,τωρα πια δεν θελω τα windows μιας και το μονο που κανουν ειναι να πιανουν χωρο ασκοπα,μπορω χωρις να πειραξω την παρουσα εγκατασταση μου να σβησω τα windows και να κρατησω ολο τον σκληρο για τα xubuntu;

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Οτι μπορεις, μπορεις. Ειναι ομως κατι που δεν ειναι & το καλυτερο. Εννοω η εγκατασταση μεσω wibi.

Το πιο καλο ειναι να παρεις το cd του xubuntu η οποιας αλλης διανομης θελεις & εκκινωντας τον υπολογιστη σου απο αυτο. Απλα οταν σε ρωτησεις που θελεις να εγκατασταθει ασε του την επιλογη για ολο το δισκο. Μετα θα τα κανει ολα μονο του. Εσυ μονο το κωδικο που επιθυμεις θα βαλεις.

Καντο ακλυτερα ετσι & σιγουρα με αυτο το τροπο θα εχεις ενα συστημα πολυ πιο γρηγορο ασφλες & σταθερο.

Π.Σ.Π.Α

 

 

κοιτα λογικα αυτα που θες να κρατησεις ειναι τα προγραμματα,πακετα που εχεις ωστε να μην τα ξαναβαζεις απο την αρχη,σωστα?

η λυση(εαν ζητας αυτο-ειναι δοκιμασμενη σε ubuntu-τα xubuntu δεν τα εχω δουλεψει)ειναι η παρακατω:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1057608

με εχει βοηθησει πολλες φορες αλλα οπως ειπα ειναι δοκιμασμενη σε ubuntu(καθαρη εγκατασταση).....δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις ομως.

εαν το κανεις πες μας αποτελεσματα.

 

I'm never gonna work another day in my life
The gods told me to relax

Ναι αυτο θελω να κανω.

Τα εχω στα Ελληνικα τα Xubuntu και συγκρινοντας με το synaptic των Ubuntu ειναι ακριβως το ιδιο,εκανα λοιπον τα εξης:

1)Ανοιξα το Synaptic.

2)Πηγα στο Αρχείο και επελεξα Αποθήκευση σημειώσεων ως...

3)Έδωσα ονομα στο αρχειο(π.χ. Xubuntu111) και στην επιλογη Αποθήκευση στον Φακελο έδωσα το usb μου.Επισεις τσεκαρα την επιλογη Αποθηκευση πληρους καταστασης,οχι μονο αλλαγες

Στην τοποθεσία δημιουργήθηκε ενα έγγραφο απλου κειμενου.

τωρα στα ubuntu μου το δινει και σαν εκτελεσιμο αρχειο κειμενου ενω στα Xubuntu οχι.

...εφτασα λοιπον μεχρι εδω.

Τώρα θα κανω κανονικη εγκατασταση των Xubuntu  και μετα τι θα κανω;

Πως μπορω να εκτελεσω το αρχειο που μου δημιουργησε απο το Τερματικο,δεδομενου οτι αυτο καταλαβα οτι πρεπει να κανω,πειτε μου αν κανω λαθος.

Δεν κανω ακομα Φορματ-εγκατασταση,περιμενω την απαντηση σας.

Παντως βρηκα την ολη διαδικασια μεχρι στιγμης πολυ απλη και αν τελικα πετυχει οτι λεει οτι κανει,παρα πολυ χρησιμη.

 

 

You may say I'm a dreamer But I'm not the only one I hope someday you'll join us And the world will be as one

warlordfff]

Ναι αυτο θελω να κανω.

Τα εχω στα Ελληνικα τα Xubuntu και συγκρινοντας με το synaptic των Ubuntu ειναι ακριβως το ιδιο,εκανα λοιπον τα εξης:

1)Ανοιξα το Synaptic.

2)Πηγα στο Αρχείο και επελεξα Αποθήκευση σημειώσεων ως...

3)Έδωσα ονομα στο αρχειο(π.χ. Xubuntu111) και στην επιλογη Αποθήκευση στον Φακελο έδωσα το usb μου.Επισεις τσεκαρα την επιλογη Αποθηκευση πληρους καταστασης,οχι μονο αλλαγες

Στην τοποθεσία δημιουργήθηκε ενα έγγραφο απλου κειμενου.

τωρα στα ubuntu μου το δινει και σαν εκτελεσιμο αρχειο κειμενου ενω στα Xubuntu οχι.

...εφτασα λοιπον μεχρι εδω.

Τώρα θα κανω κανονικη εγκατασταση των Xubuntu  και μετα τι θα κανω;

Πως μπορω να εκτελεσω το αρχειο που μου δημιουργησε απο το Τερματικο,δεδομενου οτι αυτο καταλαβα οτι πρεπει να κανω,πειτε μου αν κανω λαθος.

Δεν κανω ακομα Φορματ-εγκατασταση,περιμενω την απαντηση σας.

Παντως βρηκα την ολη διαδικασια μεχρι στιγμης πολυ απλη και αν τελικα πετυχει οτι λεει οτι κανει,παρα πολυ χρησιμη.

Δε χρειάζεται να εκτελέσεις το αρχείο, απλά μετά τη νέα εγκατάσταση ανοίγεις πάλι το synaptic και μετά κάνεις μια παρόμοια διαδιακασία διαβάζοντας το αρχείο κειμένου. Ρίξε μια ματιά στο blog του alfi που έχει αναλυτικές οδηγίες.

************************

www.postokano.gr

Εγώ θα πρότεινα τη χρήση του LVPM ... Ρίξε μια ματιά σε αυτόν τον αναλυτικό οδηγό για το πως γίνεται link

www.monomaxos.gr

Ευχαριστω για τις διευκρινισεις Jvarkas,θα το δω και θα σας πω

emcpn θα το δοκιμασω και αυτο να δω πως δουλευει.

Α ρε Μανα,χακερ θα γινω στο τελος σε λεω

You may say I'm a dreamer But I'm not the only one I hope someday you'll join us And the world will be as one