remastersys backup,πως το κανεις liveDVD ?

versys650 | Παρ, 01/15/2010 - 13:14 | 2' | 3

παιδια,ειπα να μην σας ενοχλησω για ψυλλου πηδημα αλλα δεν μπορεσα να βρω μονος μου λυση.

λοιπον,δημιουργησα backup με το remastersys επιλεγοντας την πρωτη επιλογη :

(Backup Complete System Including User Data).

βρηκα τον φακελο στο home/remastersys o οποιος εχει μεσα αυτους τους φακελους :

dummysys-ISOTMP-monomaxos-monomaxos.md5-remastersys.log

εχει τωρα τρεις μερες που καθομαι και τα κoιταω σαν χαζος γιατι δεν ξερω πως να καψω το backup σε liveDVD.

δεν φαινεται τιποτα σε μορφη iso.

αν μου εξηγησετε πως δημιουργεις το liveDVD μετα ποια ειναι η διαδικασια να επαναφερω τον monomaxo στην μορφη του backup αν χρειαστει να το επανεγκαταστησω?

κανω εγκατασταση απο το liveDVD του monomaxou και μετα βαζω το liveDVD με το backup που δημιουργησα?

επισης εχει την δευτερη επιλογη Dist στο remastersys.με αυτη την επιλογη μπορω να κανω εγκατασταση τον monomaxo με τις ρυθμισεις και τα προγραμματα που εβαλα,

στον δευτερο υπολογιστη μου?

sorry παιδια αλλα εψαξα σε διαφορα φορουμ και δεν βρηκα οδηγιες για αυτο,παντου σταματανε μεχρι να δημιουργησεις το backup με το remastersys και που να βρεις τον φακελο στο home

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

versys650]

λοιπον,δημιουργησα backup με το remastersys επιλεγοντας την πρωτη επιλογη :

(Backup Complete System Including User Data).

Πολύ ωραία !!! Σωστή επιλογή ...

versys650]βρηκα τον φακελο στο home/remastersys o οποιος εχει μεσα αυτους τους φακελους :

dummysys-ISOTMP-monomaxos-monomaxos.md5-remastersys.log

εχει τωρα τρεις μερες που καθομαι και τα κoιταω σαν χαζος γιατι δεν ξερω πως να καψω το backup σε liveDVD.

δεν φαινεται τιποτα σε μορφη iso.

Κοίτα λίγο που θα βρείς το ISO ... πρόσεξε πιο καλά το directory που γράφω home/remastersys/remastersys/ ..... η αλήθεια βέβαια είναι πως όπως περιγράφεις τα αρχεία που βρήκες δεν υπάρχει ISO μέσα σε αυτά !!! Μήπως δεν πρόλαβε να ολοκληρωθεί το backup ????

versys650]αν μου εξηγησετε πως δημιουργεις το liveDVD μετα ποια ειναι η διαδικασια να επαναφερω τον monomaxo στην μορφη του backup αν χρειαστει να το επανεγκαταστησω?

κανω εγκατασταση απο το liveDVD του monomaxou και μετα βαζω το liveDVD με το backup που δημιουργησα?

Καμμία διαδικασία δεν υπάρχει ... Το ISO που παράγεται πιο πάνω θα το γράψεις σε ένα DVD και θα έχεις στην κατοχή σου το δικό σου custom live DVD το οποίο λειτουργεί σαν Live DVD/Mπορεί να εγκατασταθεί όπως και ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ είτε κανονικά στον σκληρό είτε μέσω WUBI σε οποιοδήποτε σύστημα με windows , εύκολα ....

versys650]επισης εχει την δευτερη επιλογη Dist στο remastersys.με αυτη την επιλογη μπορω να κανω εγκατασταση τον monomaxo με τις ρυθμισεις και τα προγραμματα που εβαλα,

στον δευτερο υπολογιστη μου?

ΌΧΙ , για αυτό που χρειάζεσαι θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις την BACKUP . H DIST option --- δεν κρατάει καθόλου προσωπικές παρεμβάσεις που έχεις κάνει !!! ---  

versys650]sorry παιδια αλλα εψαξα σε διαφορα φορουμ και δεν βρηκα οδηγιες για αυτο,παντου σταματανε μεχρι να δημιουργησεις το backup με το remastersys και που να βρεις τον φακελο στο home

Να αναφέρω πως αφού γράψεις και το DVD και βεβαιωθείς πως λειτουργεί σωστά πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις ένα sudo remastersys clean για να ξεφορτωθείς όλα τα προσωρινά αρχεία που είναι αρκετά GIGABYTE !!!

SOS: Και φυσικά το remastersys το χρησιμοποιούμε "μόνο" στο εγκατεστημένο σε σκληρό δίσκο σύστημα και όχι στο Live DVD ,ούτε σε εγκατάσταση μέσω wubi !!!!

 

www.monomaxos.gr

OK emcpn,τα καταφερα.

τελικα απο τα λεγομενα σου καταλαβα οτι ενω τελειωνε κανονικα την διαδικασια δεν μου δημιουργουσε αρχειο iso.

ενω τελειωνοντας μου εβγαζε αυτο το μηνυμα :

"Your monomaxos and monomaxos.md5 files are ready in /home/remastersys/remastersys.  It is recommended to test it in a virtual machine or on a rewritable cd/dvd to ensure it works as desired.  Click on OK to return to the main menu."

εκανα 4-5 φορες remastrersys clean και ξανα την διαδικασια αλλα το τελικο αποτελεσμα ηταν στον φακελο remastersys να ειναι αυτοι οι φακελοι :

dummysys-ISOTMP-monomaxos-monomaxos.md5-remastersys.log

τελικα εκανα αυτα και διορθωσε :

1ον- πηγα απο το synaptic package manager και εκανα ολοκληρωτικη απομακρυνση του remastersys

2ον- εκανα καθαρισμο με το bleachBit

3ον-με το Ubuntu Tweak εκανα καθαρισμο Πακετου(εφυγαν ολα τα παρελκομενα του remastersys),

και επισης εκανα και καθαρισμο προσωρινης μνημης chase.

4ον-ξαναεκανα εγκατασταση το remastersys.

εβαλα ξανα να μου κανει backup και επιτελους τωρα δουλεψε σωστα.

μπηκα στον φακελο remastersys και το αποτελεσμα ειναι αυτο :

/home/remastersys/remastersys/dummysys
/home/remastersys/remastersys/ISOTMP
/home/remastersys/remastersys/custombackup.iso
/home/remastersys/remastersys/custombackup.iso.md5
/home/remastersys/remastersys/remastersys.log

τωρα επιτελους ηξερα τι να κανω,πηρα το custombackup.iso και το εκαψα

το δοκιμασα και ολα ειναι οκ.δουλευει και liveDVD  και κανονικη εγκατασταση

ισως εσυ θα καταλαβεις απο τις ενεργειες που εκανα και διορθωσε το προβλημα,τι εφταιγε.

εγω εκανα στην τυχη καποιες ενεργειες και ειχαν θετικο αποτελεσμα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Εκανα το λαθος να προσπαθησω να κανω backup το συστημα μου μη εχοντας αρκετο διαθεσιμο χωρο στο σκληρο μου δισκο ... κ μπηκα σε περιπετειες !

Ψαχνοντας αρκετες ωρες στο νετ βρηκα πως ο δημιουργος του Remastersys σε καμια περιπτωση δεν συνιστα την ολη διαδικασια εκτος κ αν υπαρχει

αρκετα ελευθερος χωρος !!!

Συγκεκριμενα δειτε Run Remastersys with limited hdd space... now I've got none, help!