JDownloader και προβλημα δικτύου(SOLVED)

mitsaras77 | Τετ, 12/09/2009 - 15:45 | 1' | 11

Είμαι σε Debian sid και μέχρι πριν δυο μέρες το jdownloader λειτουργούσε άψογα. Ξαφνικά, έχασε την ικανότητα να βλέπει το διαδικτυο. Βλέπει την ip του router αλλά δεν μπορεί να βγεί στο διαδύκτιο. Εδώ έχω τα log που παίρνω. Εχει κανείς καμιά ιδέα τη παίζει?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκιμασε να τον κανεις ενα update. Η τελευταια εκδοση ειναι 0.9.579

Μηπως εχεις βαλει Ρυθμισεις Proxy? Αν ναι, ξετικαρε το και δες μετα αν ειναι οκ.

Δες μηπως ειναι και απο firewall.

Αυτή την έκδοση έχω. Εν τω μεταξύ στα win δουλεύει τέλεια! Το firewall του router δεν έχει σχέση γιατί μέχρι πριν δυο μέρες δούλευε μια χαρά, και στα win το firewall του router δουλεύει μια χαρά χωρίς να το πειράξω. Δεν έχω πειράξει το firewall του router από τότε το πήρα. Βασικά, εργοστασιακές ρυθμίσεις έχει. Αλλο firewall δεν υπάρχει σε κανένα μηχάνημα, ούτε στα laptop... Proxy δεν υπάρχει. Εγώ υποψιάζομαι την vm του java, αλλά περισσότερα δεν ξέρω. Βέβαια, επειδή και στο λινουξ και στα win έχω ίδιες εκδόσεις java, μάλλον η υποψία μου δεν στέκει.

Δες ποια εχω εγω

:~$ java -version
java version "1.6.0_0"
OpenJDK Runtime Environment (IcedTea6 1.4.1) (6b14-1.4.1-0ubuntu12)
OpenJDK Client VM (build 14.0-b08, mixed mode, sharing)
 

Επισης τον εχεις κανει εγκατασταση τον JDownloader ή απλα τον τρεχεις απο το JDownloader.jar ?? 

Απλά τρέχω το JDownloader.jar. Τι εγκατάσταση να κάνω?

dimitris@destop:~$ java -version
java version "1.6.0_17"
Java(TM) SE Runtime Environment (build 1.6.0_17-b04)
Java HotSpot(TM) Client VM (build 14.3-b01, mixed mode, sharing)

Καλυτερα κανε εγκατασταση για να κανει και αυτοματα ενημερωσεις, και να διορθωνετε το οποιο bug.

Δωσε στο τερματικο

wget -c http://212.117.163.148/jd.sh
chmod +x jd.sh
./jd.sh

και ακολουθησε τις οδηγιες.

Μετα απο αυτο, θα εχεις στο home σου το αρχειο jd.sh (φυσικα το τοποθετεις οπου θελεις μετα) - δεξι κλικ πανω του και το κανεις εκτελεσημο -

και μετα με διπλο κλικ τον ανοιγεις (επιλεξε Εκτελεση οχι εμφανηση) και λογικα θα εισαι ok!

Το είχα κανει αυτό. Το ξακαέκανα και η διαδικασία αποτυγχάνει. Βγάζει συνέχεια <Server busy> και μετά ότι το update απέτυχε. Τα log εδώ

Νομιζω δεν ειναι μονο σε εσενα το προβλημα...

Για ριξε μια ματια εδω http://board.jdownloader.org/showthread.php?t=11646

και εδω http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=560142

οποτε λογικα θα φτιαξει με καποιο update.

Να σαι καλά! Ευχαριστώ πολύ! Το δευτερο link είναι ότι πρέπει! SOLVED! Για την ιστορία πείραξα το αρχείο /etc/sysctl.d/bindv6only.conf
και έβαλα μηδέν στην θέση του αριθμού ένα στο παρακάτω

net.ipv6.bindv6only = 1

Η άλλη λύση είναι να τρέξετε από τερματικό το JDownloader.jar έτσι

java -Djava.net.preferIPv4Stack=true -jar JDownloader.jar

Διαλέγουμε και παίρνουμε!

Όταν χρησιμοποιείτε JDownloader να κατεβάσετε τα πράγματα από το rapidshare, είναι απόλυτα ΟΚ.

Ωστόσο, αν το χρησιμοποιήσετε για να κατεβάσετε τα πράγματα από megaupload, είναι εντάξει μόνο για τα πρώτα δύο αρχεία. Όταν πηγαίνει στο τρίτο αρχείο, πάντα μπορεί να μην κατεβάσετε και να λέει "σφάλμα Plugin (out-of-ημερομηνία)" για όλα τα υπόλοιπα αρχεία ένα προς ένα.

Ελέγχονται οι συνδέσεις στο πρόγραμμα περιήγησης ήδη, ccna security, και οι δεσμοί megaupload είναι απολύτως εντάξει. Μπορώ ακόμα να τα κατεβάσετε με πρόγραμμα περιήγησης. Απλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω JDownloader να τα κατεβάσετε.

Και περιέργως, αν μου κλείσει τον υπολογιστή και να ανάβετε την επόμενη μέρα, JDownloader να κατεβάσετε άλλα δύο αρχεία. Και στη συνέχεια το ίδιο σφάλμα.

Υποθέτω megaupload έχει κάνει κάτι με το site της για την απαγόρευση JDownloader από τη λήψη του δεσμούς. Αλλά είναι μόνο μια εικασία.

Παρακαλείστε να ενημερώσετε μια λύση το συντομότερο δυνατό. Ευχαριστώ.

@Matt John

Δοκιμασε με τον Tucan!

Δες περισσοτερα εδω http://tucaneando.com/index.html

excellent posta and i must say that

Και περιέργως, αν μου κλείσει τον υπολογιστή και handbags να ανάβετε την επόμενη μέρα, JDownloader να κατεβάσετε άλλα δύο αρχεία. Και στη συνέχεια το ίδιο σφάλμα.

Υποθέτω megaupload έχει κάνει κάτι με το site της για την απαγόρευση JDownloader από τη λήψη του δεσμούς. Αλλά είναι μόνο μια εικασία.

Παρακαλείστε να ενημερώσετε μια λύση το συντομότερο δυνατό. Ευχαριστώ.