Βίντεο - Τutorial εγκατάστασης Fedora 7

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 6

Στα παρακάτω link θα βρείτε δύο βίντεο για το πως μπορείτε να κάνετε μια απλή εγκατάσταση του Fedora 7 (test 4) στο PC σας - σε κενό δίσκο.

OGG-Vorbis (4MB, 640x480, 25 FPS)
http://www.linuxinsider.gr/dls/videos/fedora-install-tutorial .ogg

AVI (40MB, 640x480, DivX MPEG-4, 25 FPS)
http://www.linuxinsider.gr/dls/videos/fedora-install-tutorial .avi

Τα βίντεο είναι δίχως ήχο, και το AVI είναι προφανώς καλύτερης ποιοτητας από το OGG.

Οι ίδιες οδηγίες ισχύουν και για το Fedora Core 6, μια και η εγκατάσταση δεν έχει αλλάξει στο νέο Fedora 7.


dimitris2007-5-25 14:18:51

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για τη δημιουργία των παραπάνω βίντεο, χρησιμοποιήθηκαν τα εξής εργαλεία:

VirtualBox, για εγκατάσταση του Fedora7.
Recordmydesktop, για σύλληψη σε OGG Theora.
Kino, για επεξεργασία του βίντεο.
FFMPEG, για εξαγωγή σε AVI
ffmpeg2theora, για εκ νέου μετατροπή (με downscaling) από AVI σε OGG.

 

dimitris2007-5-25 18:26:10

Με αυτό το tutorial μπορώ να εγκαταστήσω τα fedora 7 και να μην παθούν τπτ τα windows μου;Επίσης με την επανεκκίνηση θα εχωτην επιλογή win or fedora?Συγνωμη αν ειναι χαζή ερωτηση αλλα μεχρι τώρα τα έχω εγκαταστισει 3 φορες και τις 3 δεν εβρισκα τα win και χρειαστικε να κανω format.....(κατεστρεψα και 1 δισκο).....
Ζητω βοήθεια με λεπτομέρειες .....

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Όχι. Από τα Windows, βάλε το Partition Magic ή το Paragon Partition Manager (ή πήγαινε στο Control Panel > Administrative Tools) και μείωσε την κατάτμηση των Windows, π.χ. από τα 80GB στα 60GB. Μετά κάνε reboot από το DVD του Fedora 7 και όταν ξεκινήσει η διαδικασία εγκατάστασης και σε ρωτήσει για δημιουργία κατατμήσεων, επέλεξε εκείνη την επιλογή που λέει "Use free space"/"Χρησιμοποίηση ελεύθερου χώρου" ή κάτι τέτοιο (Δεν θυμάμαι ακριβώς την επιλογή, σόρυ :()

το Partition Magic ή το Paragon Partition Manager μπορω να το βρώ κάπου δωρεαν?αν όχι πως γίνετε αυτο μεσο του control panel ton win...
Συγχωρεστεμε αν είμαι κουραστικος αλλα θέλω αυτη την φορα να συλλέξω τα ακριβοι βήματα για την εγκατασταση...θέλω τόσο πολυ να εγκαταστησω τo linux .....Ευχαριστώ και πάλι...

Μεσα απο τα win δεν μπορεις να φτιαξεις ext3 κατατμηση.
Μπορεις ομως να ελατωσεις την κατατμηση των win δημιουργωντας δυο κατατμησεις (μια για τι linux και μια για swap), τις οποιες θα αφησεις αφορμαριστες.
Μετα κατα την εγκατασταση του linux επελεξε αυτα τα τμηματα και φορμαρε τα σαν ext3 και swap (για το swap 1-2 gb ειναι ok).

(για τα παραπανω προγραμματα για κοιτα στο internet. ολο κ κατι θα βρεις)

 Ευχαριστώ πάρα πολύ θα το δοκιμάσω την ερχόμενη βδομάδα (αφού τελειώσει εξεταστική)και εδώ θα είμαστε...