Ποια repositories στο Debian Etch;

marlene | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 2' | 8

Κύριε κύριε μπορώ να κάνω και εγώ μία ερώτηση;;!!!

Εγκατέστησα την debian 4 και αφού τα έφτιαξα όλα προσπαθούσα να βρω ποια είναι τα απαραίτητα repositories για να ενημερώσω τον synaptic. Βρήκα λοιπόν την κεντρική λίστα με ότι repositories έχει η debian και μετά επήλθε η καταστροφή. Διότι ποια είναι εκείνα τα repositories, ( από τα εκατοντάδες που έχει η debian),  που χρειάζομαι για να εγκαταστήσω τις 'κοινές' εφαρμογές ( βλέπε ftp, players κτλ);;;

Και γενικότερα πως θα ξέρω όταν ψάχνω για μία εφαρμογή σε ποιο repository θα την βρω για να την εγκαταστήσω, είτε με το apt είτε με τον package manager  της κάθε διανομής, αφού κανένα από αυτά δεν λέει τι περιέχει μέσα;;

Ίδιο πρόβλημα είχα και με τον portage στο sabayon (όπως θα καταλάβατε έχω πάρει φόρα και εγκαθιστώ λειτουργικά) απλά σε αυτό υπήρχαν προεγκατεστημένες άπειρες εφαρμογές. (που και πάλι δεν είναι χρήσιμο γιατί εκεί αρχίζεις να βγάζεις).

Εγώ όμως θέλω να εγκαθιστώ μόνο τις εφαρμογές που θέλω εγώ.. Πως μπορώ να τις βρίσκω;;;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κανεις μια αναζητηση. Δηλαδη γραφεις το ονομα της εφαρμογης που θελεις, την επιλεγεις για εγκατασταση (π.χ: real player), σου λεει τι αλλες εξαρτησεις χρειαεται & τις εγκαθιστας.

marlene]
Εγκατέστησα την debian 4 και αφού τα έφτιαξα όλα προσπαθούσα να βρω ποια είναι τα απαραίτητα repositories για να ενημερώσω τον synaptic.
Βρήκα λοιπόν την κεντρική λίστα με ότι repositories έχει η debian και μετά επήλθε η καταστροφή. Διότι ποια είναι εκείνα τα repositories, (από τα εκατοντάδες που έχει η debian),  που χρειάζομαι για να εγκαταστήσω τις "κοινές" εφαρμογές ( βλέπε ftp, players κτλ);;;

Όλα εκείνα τα repositories περιέχουν τα ίδια πράγματα (καλά, πάνω κάτω, mirrors είναι).  Εσύ επιλέγεις το κοντινότερο σου, δηλαδή προσθέτεις στο /etc/apt/sources.list το εξής:

deb http://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian stable main contrib non-free

Μετά

apt-get update

και

apt-get install program_name_here

ή αν θες τα "καλύτερα", βάζεις το εξής:

deb http://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian unstable  main contrib non-free

και μετά

apt-get update
apt-get upgrade
apt-get dist-upgrade

και

apt-get install super-duper_program-name-here
marlene]
Και
γενικότερα πως θα ξέρω όταν ψάχνω για μία εφαρμογή σε ποιο repository
θα την βρω για να την εγκαταστήσω, είτε με το apt είτε με τον package
manager  της κάθε διανομής, αφού κανένα από αυτά δεν λέει τι περιέχει
μέσα;;

Ότι  βλέπεις στο debian.org είναι mirrors. Έχουν τα ίδια πράγματα.
Από το synaptic, όμως, με δεξί κλικ σε ένα πακέτο > Ιδιότητες, βλέπεις από που προέρχεται (contrib, non-free, κλπ.) Νομίζω.

marlene]
Εγώ όμως θέλω να εγκαθιστώ μόνο τις εφαρμογές που θέλω εγώ.. Πως μπορώ να τις βρίσκω;;;

Να τι κάνω εγω. Ρωτάω "υπάρχει εφαρμογή που να ασχολείται με ...βίντεο":

sudo apt-cache search video

Μου βγάζει τις παναγιάς τα μάτια. Εντοπίζω κάτι ενδιαφέρον (π.χ. special_video_app) και μετά του λέω: πες περισσότερα για αυτό:

sudo apt-cache show special_video_app

Αυτά.

Μμμμ ... με το apt-cache search σου βρίσκει οποιαδήποτε εφαρμογή υπάρχει ακόμα και αν δε έχεις δώσει το repository στον package manager;;

Ή σου δίνει όποιες εφαρμογές υπάρχουν διαθέσιμες εφόσον έχεις δώσει το source list;; Εγώ έδωσα στην debian μερικά repositories, αυτοσχεδιάζοντας και γιατί είμαι και περίεργο παιδί και ήθελα να δω τι έχουν μέσα, αλλά υπήρχαν εφαρμογές που όταν τις ζήτησα για εγκατάσταση δεν τις βρήκε.

Μα γιατί επιτέλους δεν γράφουν σε μία περίληψη τι περιέχουν μέσα τα repositories;;;

Θα σου περιγράψει εφαρμογές που υπάρχουν στα repos σου.

Για την τελευταία ερώτηση, η απάντηση είναι απλή:
Γιατί το Etch περιέχει 20000 πακέτα.

Όμως νομίζω ότι αυτό που θες εσύ βρίσκεται εδώ: Debian -- Packages

Καλησπέρα, συγνωμη που μπαίνω στα ξενα χωράφια αλλά θελω να ρωτησω κάτι πολύ σχετικό:

Τα αντίστοιχα των "universe", "multiverse" των ubuntu υπάρχουν στα debian?
Αν ναι, που μπορώ να βρώ τις αντίστοιχες διευθυνσεις για το sources.lst?

Ναι, υπάρχουν, λέγονται contrib ("ανοικτά" πακέτα που εξαρτώνται από "κλειστά"), non-free ("κλειστά" πακέτα)και experimental (πολύ καινούρια και ασταθή πακέτα).

Μπορείς να προσθέσεις μια γραμμή σαν κι αυτή:

deb http://ftp.us.debian.org/debian/ testing main contrib non-free

ή και σαν κι αυτή:

deb http://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian stable main contrib non-free

Προφανώς τα testing / stable είναι ανάλογα με τη διανομή σου.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus