Elemental - Ελληνικό light Ubuntu

koulaxizis | Τρί, 11/03/2009 - 22:55 | 2' | 71

Καλησπέρα! Δημιούργησα με την βοήθεια του RemasterSys ένα iso με το Ubuntu έτσι όπως το έχω τροποποιήσει για τον μαθουσάλα υπολογιστή μου ;) και μετά την προσθήκη κάποιον γραφικών από ένα φίλο, είπα να το μοιραστώ μαζί σας... Όσοι θέλετε μπορείτε να το κατεβάσετε από το www.boom-bap.gr/iso/boombuntu.iso

 

Για να το τρέξετε live, γράψτε στο username "boombuntu" (χωρίς τα εισαγωγικά) και το password αφήστε το κενό.

 

Να σας προειδοποιήσω ότι δεν λέει πολλά από desktop effects εφόσον δημιουργήθηκε για pc-παππού! Παρ' όλ' αυτά έχει όλα όσα χρειάζεται κάποιος για να κάνει την δουλειά του καθημερινά, εύκολα και γρήγορα!

 

Όλες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες, απλά έχετε κατά νου ότι δεν έχω ιδέα από προγραμματισμό, ασχολήθηκα καθαρά για προσωπική χρήση και τελικά το έκανα χόμπι, είμαι φουλ αρχάριος και πληγώνομαι εύκολα απ' την κακή κριτική! :P

 

Καλή διασκέδαση! :D

 

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 Λόγω τροχαίου ατυχήματος, δεν ασχολήθηκα καθόλου με την διανομή (ή οτιδήποτε άλλο! :P) τον τελευταίο καιρό... Ξεκίνησα χθες το βράδυ να ψιλό-ασχολούμαι πάλι και θα δώσω την τελική της πριν την αλλαγή του χρόνου. Σίγουρα κάποια πράγματα δεν θα είναι όπως ακριβώς τα ήθελα και κάποια δεν θα είναι όπως ακριβώς αρμόζει σε μια διανομή που έχει ως στόχο να είναι γρήγορη και ελαφριά χωρίς να στερείται ομορφιάς και λειτουργικότητας. Αλλά επειδή το παλεύω πολύ καιρό και είναι κρίμα να το καθυστερήσω κι άλλο, θα την δώσω ως έχει και θα ασχοληθώ πολύ περισσότερο με την δεύτερη έκδοση ώστε όταν με το καλό βγει, να είναι πολύ καλύτερη... Ευχαριστώ όσους ασχοληθήκατε με την επίλυση προβλημάτων και τις ιδέες που δώσατε, χωρίς την βοήθεια σας δεν θα τέλειωνε ποτέ! Μέσα στις επόμενες μέρες θα είναι διαθέσιμη για κατέβασμα, οπότε... το νου σας! :)

 Έτοιμη η πρώτη σταθερή ( ελπίζω! :P ) έκδοση του Elemental. Κατεβάστε την όσοι θέλετε και επιστρέψτε με τα σχόλια σας ώστε η επόμενη έκδοση να είναι καλύτερη! Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας! http://www.boom-bap.gr/iso/elemental.iso

Μια χαρα. Με καταναλωση ram που με δυσκολια ξεπερνα τα 200Mb με browser + chat ανοικτο, αποτελει μια εξαιρετικη επιλογη για αδυναμα pc.
Μονο μια ερωτηση? Γιατι πανω στο jaunty?

paschalis_m]Μια χαρα. Με καταναλωση ram που με δυσκολια ξεπερνα τα 200Mb με browser + chat ανοικτο, αποτελει μια εξαιρετικη επιλογη για αδυναμα pc. Μονο μια ερωτηση? Γιατι πανω στο jaunty?

 

Γιατί το είχα ήδη προχωρήσει πολύ πάνω σε jaunty και όταν το ξανάρχισα σε karmic, είχα το τροχαίο και έμεινε πίσω..οπότε για να μην το καθυστερήσω κι άλλο, τέλειωσα αυτό που είχα πρωτοαρχίσει... ;)

Περαστικά, μεγάλε.  Keep walking!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

ippokratis]

Περαστικά, μεγάλε.  Keep walking!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

 

Να 'σαι καλά φίλε μου! Ευχαριστώ!

Ειναι το ιδιο iso με αυτο που εδωσες στο #52,αν ναι μιας και δεν seedarw πια σε ενα gamato site που το 'επισκευαζουν να αλλαξω το ονομα απο elemental.iso σε elemental_v1.iso και να το Seedarw με χαρα μου,με την ευκαιρια,το δοκιμασα και μου αρεσε πολυ,μπραβο για την προσπαθεια σου.

You may say I'm a dreamer But I'm not the only one I hope someday you'll join us And the world will be as one

warlordfff]

Ειναι το ιδιο iso με αυτο που εδωσες στο #52,αν ναι μιας και δεν seedarw πια σε ενα gamato site που το 'επισκευαζουν να αλλαξω το ονομα απο elemental.iso σε elemental_v1.iso και να το Seedarw με χαρα μου,με την ευκαιρια,το δοκιμασα και μου αρεσε πολυ,μπραβο για την προσπαθεια σου.

You may say I'm a dreamer But I'm not the only one I hope someday you'll join us And the world will be as one

 

Στο #52 είναι download από server, το έδωσα και σαν torrent και ζήτησα να το seedάρουμε για να μην τρώμε το bandwidth των παιδιών που δέχτηκαν να φιλοξενήσουν προσωρινά την διανομή...

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε μου! ;)

Ok κανω μετονομασια το αρχειο που κατεβασα απο τον σερβερ και αρχιζω το seed.

You may say I'm a dreamer But I'm not the only one I hope someday you'll join us And the world will be as one

Παιδιά το ανέβασα και εγώ σε δύο mirrors ακόμα 

http://www.megaupload.com/?d=6QMKYU9L και  http://www.bigandfree.com/11320915/elemental.iso.html

είναι διαθέσιμο ολόκληρο το ISO για direct download με καλές ταχύτητες ...

ΥΣ: username & password τι βάζουμε ????

www.monomaxos.gr

emcpn]

Παιδιά το ανέβασα και εγώ σε δύο mirrors ακόμα 

http://www.megaupload.com/?d=6QMKYU9L και  http://www.bigandfree.com/11320915/elemental.iso.html

είναι διαθέσιμο ολόκληρο το ISO για direct download με καλές ταχύτητες ...

ΥΣ: username & password τι βάζουμε ????

www.monomaxos.gr

 

Ωραίος!! Ευχαριστώ φίλε μου!!

 

userename: elemental

password: κενό

 

Σ' ευχαριστώ και πάλι! 

Υ.Γ.: Αυτή τη στιγμή έχω ανοίξει το Μονομάχος Lite και "παίζω"... Κατεβάζω και το κανονικό... Θα σου πω εντυπώσεις σύντομα! :)

 Καλησπέρα! Έκανα ένα remaster του Elemental χρησιμοποιώντας Enlightenmet (e17) αντί του LXDE που είχα και ενώ όλα λειτουργούσαν μια χαρά στο pc μου, όταν το έτρεξα live μέσω usb, το μόνο που αντίκρισα ήταν η αρχική οθόνη επιλογής λειτουργίας (live, install, boot from hd κτλ) και έπειτα μαυρίλα και το βελάκι του mouse... Γνωρίζει κανείς γιατί; Έχει τύχει σε κανέναν; Υπάρχει κάποια λύση;

Στο PC από πού το έτρεξες;  Από CD ή το έχεις εγκατεστημένο σ' αυτή τη μορφή;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

ippokratis]

Στο PC από πού το έτρεξες;  Από CD ή το έχεις εγκατεστημένο σ' αυτή τη μορφή;

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

 

Το είχα εγκατεστημένο... βρήκα άκρη, εγώ έκανα μ@λ@κί@ στο remaster... 

Βέβαια τώρα έχω άλλο πρόβλημα... ότι αλλαγή κάνω στο γραφικό περιβάλλον, μετά το remaster γυρίζει στο default... θα με ταλαιπωρήσει το enlightenment τελικά...

Το Enlightenment είναι όμορφο αλλά ασταθές.  Θα πρέπει να περιμένεις κάποια προβληματάκια...

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

ippokratis]

Το Enlightenment είναι όμορφο αλλά ασταθές.  Θα πρέπει να περιμένεις κάποια προβληματάκια...

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

 

Ναι, το γνωρίζω, το ψάχνω αρκετό καιρό και θέλω να το δοκιμάσω σε μια έκδοση της διανομής... Με δυσκολεύει λίγο στο remaster αλλά θα το βρω, το αποτέλεσμα αξίζει τον κόπο... ;)

pavlou_antwnis]

file mporis na mou pis pws allazis ta background sto login kai stin ekkinisi  

 

Φυσικά... 

Πως τα αλλάζεις για 'σενα, για την διανομή που τρέχεις ή για να ισχύει και μετά από remaster;

Συγνώμη καταρχάς που είχα γράψει με αγγλικούς χαρακτήρες.
Ευχαριστώ που ανταποκρίθηκες πολύ σύντομα.

Θα ήθελα και για τα δύο αν μπορείς να μου απαντήσεις...   
 

Η login screen όταν αλλάξει, θα αλλάξει και για σένα, στην τρέχουσα διανομή και για μετά το remaster. Ο τρόπος είναι ίδιος και για το gdm και για το slim. Αλλάζεις την εικόνα (κανονική αντικατάσταση - να είναι ίδιο το όνομα και η κατάληξη) στο default θέμα... usr/share/gdm/ο φάκελος του default θέματος (δεν θυμάμαι πιο είναι! :P) και usr/share/slim/ο φάκελος του default θέματος (που επίσης δεν θυμάμαι ποιός είναι!) αντίστοιχα. Αυτό ήταν! ;) Φυσικά αυτό πρέπει να το κάνεις ως διαχειριστής...

 

Στην εκκίνηση τι εννοείς; Το uspash theme;