Εγκατάσταση του root απο backup

Αποστόλης | Κυρ, 08/02/2009 - 21:23 | 1' | 4

Καλησπέρα σε όλους/ες

Εχω μία απορία. Εστω οτι αποθηκεύουμε το root (και όλα τα folders/files που υπάρχουν μέσα) είτε με κάποιο σύστημα backup, είτε με copy paste σε ένα usb, είτε με το κάψιμο ενός cd.

Σε περίπτωση που χρειαστεί να το ξαναρίξουμε στο pc, θα δουλέψει;

Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή τα σημαντικότερα για μένα αρχεία βρίσκονται στο root (κυρίως στο /usr) παρά στο home.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 Το καλητερο που εχεις να κανεις ειναι ενα dump και μετα απο φρεσκο install ενα restore αυτα που θες εκει που θες.

 

Μπορεις να κανεις install απο dump αλλα θα πρεπει να περασεις grub, να κανει chroot κλπ κλπ

http://s3.battleknight.gr/index.php?loc=hire&ref=NTI4OTY=

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\

Οπότε δεν πολυαξίζει δηλαδή γιατί ήδη θα πρέπει να γίνει install κ.λ.π. κ.λ.π.

Σκεφτόμουν μήπως έκανε δουλειά κάτι σε στύλ σβήνω τα αρχεία/φακέλους του παλιού root και βάζω αυτά που έχω πάρει backup.

Δεν πειράζει.

Ευχαριστώ.

Νομίζω το πιο βασικό είναι να διατηρήσεις όλα τα δικαιώματα των αρχείων (read,write,execute για user,group κ others) ανέπαφα. Κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να γίνει με απλές αντιγραφές. Θες ένα εργαλείο σαν το rsync.

Πάντως ακούγεται πολλή φασαρία κ σχεδόν σίγουρο ότι κάτι δεν θα σκεφτείς κ θα σου κλωτσήσει.

Καλύτερα να φέρεις το σύστημα εκεί που το θες κ μετά να κάνεις κάτι σαν live cd + installation με την τρέχουσα κατάσταση του συστήματος.

Αν κάτι τέτοιο σου ακούγεται βολικό κ έχεις deb-based διανομή, ρίξε μια ματιά εδώ.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Μπορεί να μην είναι τόσο βολικό όσο αυτό που σκέφτηκα αλλά κι αυτό θα με γλιτώσει από πολύ κόπο σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, θα το κοιτάξω.

Για το Debian lenny με ενδιαφέρει οπότε μου κάνει.

Ευχαριστώ.