[Λύθηκε] Προσθήκη λειτουργικού στο menu.lst

Αποστόλης | Πέμ, 07/23/2009 - 17:48 | 2' | 11

Καλησπέρα σε όλους.

Εγκατέστησα το Debian 5.02 στον σκληρό που έχω το Mint.

Οταν μου έβγαλε το μήνυμα να επιλέξω που θα εγακτασταθεί ο Grub επέλεξα να μην εγκατασταθεί γιατί δεν ήμουν σίγουρος οτι δεν θα γίνει κάποιο μπέρδεμα με το grub του Mint.

Ετσι λοιπόν τελείωσε η εγκατάσταση και θέλω να "περάσω" την επιλογή για το Debian στο menu.lst του Mint όπου και γράφω τα ακόλουθα:

title        Debian 5.02 64bit
root        (hd1,1)
kernel     /boot/vmlinuz root=/dev/sdb1
quiet

Ομως όταν κάνω επανεκίνηση και επιλέγω το Debian μου βγάζει το μήνυμα: Error17 cannot mount selected partition

Ξέρει κανείς πως μπορεί να διορθωθεί το πρόβλημα; Μάλλον κάτι δεν γράφω σωστά στο kernel /boot/vmlinuz

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν πράγματι έχεις εγκαταστήσει το root στο δίσκο sdb, στο πρώτο partition (sdb1), όπως γράφεις στη γραμμή "kernel", τότε η ονομασία του ίδιου partition στο grub είναι πιθανότατα (hd1,0), γιατί στο grub οι αριθμοί ξεκινούν από το μηδέν (οπότε hd1 είναι ο δεύτερος δίσκος, κ 0 το πρώτο partition).

Οπότε δοκιμάζεις με (hd1,0) στη δεύτερη γραμμή.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον ορισμό των δίσκων και των partition. Ρίξε μια ματιά εδώ για να μάθεις τα βασικά περί ονοματολογίας του grub. Το μιντ είναι εγκατεστημένο στον sdb1? Στο δίσκο sda τι έχεις? Πες λίγο με περισσότερες λεπτομέρειες τη δομή των παρτίσιονς για να έχουμε πλήρη εικόνα.

************************

www.postokano.gr

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι λεπτομερώς τις ρυθμίσεις του grub στο Mint, αλλά σε γενικές γραμμές είναι:

 - sda = Windows Vista και Vista Recovery

 - sdb = Debian και Mint.

 

To απόγευμα που θα είμαι στο Linux θα ποστάρω ακριβώς τις ρυθμίσεις.

 

 Τa windows ειναι στο sda0 & το Debian στο sda1. Αλλαξε & συμπηρωσε αναλογα τις γραμμες.

Ομως σε καθε περιπτωση το Debian, ασχετα αν δεν εγκατεστησες τον Grub εγραψε στο menu list το δικο του & τον εαυτο του & το Mint.

Aρα αν θελεις πιο σιγουρια τοτε χρησιμοποιησε το: Super Grub

 

Aκομα να θυμασαι το εξης:

Οταν στον υπολογιστη μας βαζουμε 2 η παραπανω λειτουργικα ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ το τελευταιο που θα εγκαταστησουμε να ειναι κατι σε deb, ωστε να ειναι σιγουρο πως θα διαβασει ΟΛΑ τα υπολοιπα λειτουργικα που εχουμε εγκατεστημενα (οποια-οσα & αν ειναι)

 

Τι θα εκανα στη θεση σου??

Θα επαιρνα & παλι το δισκακι του Debian & θα εκανα ξανα εγκατασταση μονο το / partition του & θα εγκαθιστουσα ΚΑΝΟΝΙΚΑ τον grub manager του Debian.

Eτσι θα ημουν βεβαιιος οτι στην επανεκινση του υπολογιστη μου θα μπορουσα να επιλεξω σε ποιο απο τα λειτουργικα μου θα ηθελα να μπω (3 στη δικη σου περιπτωση)

Το Debian είναι σίγουρα στο sdb. Στον πρώτο δίσκο (sda) είναι τα Windows μόνα τους και περιμένουν κάποιον να τα επισκεφθεί   Δυστυχώς δεν είμαι στον υπολογιστή μου και δεν μπορώ να κοιτάξω τις ρυθμίσεις για πιο αναλυτική περιγραφή.

Το κακό είναι οτι το Mint δεν βλέπει το partition του Debian, ώστε να δω τι έχει γράψει στο δικό του menu. Προφανώς το Mint δεν μπορεί να το κάνει mount.

(Τώρα μου ήρθε η ιδέα να προσπαθήσω να κάνω mount το partition απο το terminal και να δω ποιό θα "κάτσει".)

 

Αυτό για την επανεγκατάσταση το σκέφτηκα αλλά θέλω  να δω αν μπορώ να λύσω το πρόβλημα με άλλο τρόπο (να μαθαίνουμε και τίποτα  ) οπότε το αφήνω σαν τελευταία λύση.

Εξάλλου φοβάμαι μήπως γίνει κανένα μπέρδεμα με τον grub του Mint.

Αν κάνεις mount το partition του debian ως root θα μπορείς να δεις τα περιεχόμενά του. Κάνε ένα νέο φάκελο κάτω από το /media π.χ. /media/debian με την εντολή

sudo mkdir /media/debian

και μετά

mount /dev/sdbX /media/debian όπου Χ ο αριθμός του partition

και θα έχεις πρόσβαση στα δεδομένα που θέλεις. Πάντως αν θες να μάθεις και κάτι παραπάνω θα έλεγα να προσπαθήσεις μόνος σου να βάλεις τα σωστά νούμερα για τα partitions ώστε να καταλάβεις τη λογική και την ονοματοδοσία του grub.

************************

www.postokano.gr

επίσης μπορείς να δώσεις ένα "fdisk -l /dev/sdX" κ στους 2 δίσκους σου για να δεις τη λίστα με τα partitions που έχουν. Πχ σε μένα, για να δω πόσα partitions έχω στον sda, κ τι μέγεθος κ filesystem έχουν, δίνω:


dimitris@gibbons:~$ /sbin/fdisk -l /dev/sda

Disk /dev/sda: 120.0 GB, 120034123776 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 14593 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x5efb5244

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 1 851 6835626 83 Linux
/dev/sda2 852 14593 110382615 5 Extended
/dev/sda5 852 1226 3012156 82 Linux swap / Solaris
/dev/sda6 1227 14593 107370396 83 Linux

Στην περίπτωση μου, το sda1 είναι το root partition, το 2 είναι το extended, κ μέσα στο extended υπάρχει το swap (sda5) κ το home partition (sda6).

Αυτό ίσως σε βοηθήσει να καταλάβεις πού έχει μπει τι.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Τη λογική του grub για τα partitions την έχω καταλάβει αλλά δεν μπορώ να βάζω ένα νούμερο (π.χ.  hd1,1) , να κάνω reboot, να πηγαίνω να αλλάζω το menu.lst και ξανά απο την αρχή.

Θέλω να κάνω και διακοπές φέτος  .

 

Πάντως τα hd1,5 και hd1,6 είναι ρεζερβέ από το Mint για το root και το home.

 

Σημείωση.

Το  kernel  /boot/vmlinuz root=/dev/sdb1 μου το έβγαλε το debian σαν υπόδειξη για να εγκαταστήσω αργότερα τον grub. Λέτε να μου λέει σαχλαμάρες;

 

Τεσπα, το απόεμα θα τα δω και θα ενημερώσω για να ξέρουμε και τι λέμε και να μην πηγαίνουμε στο περίπου. 

Λοιπόν, κατ' αρχάς ο gnu μάλλον έχει δίκιο. Εβαλα στο menu τη ρύθμιση hd1,0 και μου βγάζει file not found. Που σημαίνει οτι υπάρχει το partition αλλά δεν βρίσκει κάποιο αρχείο για να κάνει boot. Ετσι νομίζω δηλαδή, με τα λίγα που ξέρω. Αν όντως είναι αυτό τότε πιθανότατα δεν αποφεύγω την επανεγκατάσταση γιατί στο /boot/vmiluz θα θέλει κάτι σε στύλ /vmlinuz-2.6.28-11-generic, τρέχα γύρευε δηλαδή. Δεν μπόρεσα να βρώ κάποιο σχετικό αριθμό που να αφορά το Debian.

 

Οι ρυθμίσεις στο menu.lst του Mint είναι:

title        Linux Mint 7 Gloria x64, kernel 2.6.28-13-generic
root        (hd1,6)
kernel        /boot/vmlinuz-2.6.28-13-generic root=/dev/sdb7 ro quiet splash
initrd        /boot/initrd.img-2.6.28-13-generic
quiet

title        Linux Mint 7 Gloria x64, kernel 2.6.28-13-generic (recovery mode)
root        (hd1,6)
kernel        /boot/vmlinuz-2.6.28-13-generic root=/dev/sdb7 ro single
initrd        /boot/initrd.img-2.6.28-13-generic

title        Linux Mint 7 Gloria x64, kernel 2.6.28-11-generic
root        (hd1,6)
kernel        /boot/vmlinuz-2.6.28-11-generic root=/dev/sdb7 ro quiet splash
initrd        /boot/initrd.img-2.6.28-11-generic
quiet

title        Linux Mint 7 Gloria x64, kernel 2.6.28-11-generic (recovery mode)
root        (hd1,6)
kernel        /boot/vmlinuz-2.6.28-11-generic root=/dev/sdb7 ro single
initrd        /boot/initrd.img-2.6.28-11-generic

title        Linux Mint 7 Gloria x64, memtest86+
root        (hd1,6)
kernel        /boot/memtest86+.bin
quiet

title        Debian 5.02 64bit
root        (hd1,0)
kernel        /boot/vmlinuz root=/dev/sdb2
quiet

και

# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/sda1
title        Windows Vista
rootnoverify    (hd0,0)
savedefault
makeactive
chainloader    +1

# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/sda2
title        Windows Vista (Recovery Disk)
rootnoverify    (hd0,1)
savedefault
makeactive
chainloader    +1

# This entry automatically added by the Debian installer for a non-linux OS
# on /dev/sdb1
#title        Microsoft Windows XP Professional
#rootnoverify    (hd1,0)
#savedefault
#makeactive
#map        (hd0) (hd1)
#map        (hd1) (hd0)
#chainloader    +1

 

Αυτές οι τελευταίες για τα XP δεν ισχύουν πιά. Απλώς τις είχα κρατήσει για μπούσουλα.

 

 

Επίσης, με την εντολή fdisk -l /dev/sdX βγάζει:

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1   *           1        6144    49351648+  83  Linux
/dev/sdb2            6145       30401   194844352+   5  Extended
/dev/sdb5            6413        8396    15936448+  82  Linux swap / Solaris
/dev/sdb6            8397       18243    79095996   83  Linux
/dev/sdb7           18244       30401    97659103+  83  Linux
/dev/sdb8            6145        6412     2152647   82  Linux swap / Solaris

 

Τα sdb6-7-8 είναι για το Mint.

Μπορεί να βγάλει κανείς άκρη;

 

+1 και στον jvarkas.

με την εντολή mount /dev/sdbX /media/debian είδα το partition, βρήκα την έκδοση του vmlinuz και ότι άλλο χρειαζόταν, τα έβαλα στο menu.lst και έκανα reboot.

Πήγε να μπεί στο Debian αλλά έβγαλε σφάλματα.

Το /boot/dev πρέπει να "βλέπει" στο root ή στο /home; Δηλαδή στο sdb2 ή στο sdb5;

Οι σωστές ρυθμίσεις είναι:

root        (hd1,0)
kernel        /boot/vmlinuz-2.6.26-2-amd64 root=/dev/sdb1 ro quiet
initrd        /boot/initrd.img-2.6.26-2-amd64

 

Σας ευχαριστώ όλους.