Debian Lenny προβλημα(?) ηχου&web cam

Qbric | Δευ, 07/13/2009 - 21:38 | 1' | 6

Καλησπερα, μεταπηδησα απο Ubuntu σε Debian για να το δοκιμασω. Με Gnome Desktop λοιπον και ολα πανε σχεδον μια χαρα....

Εκτος απο 1) δεν βλεπει την web cam μου. Eνω στο Ubuntu το cheese και το amsn τη βλεπουν στο Debian τιποτα.

Δεν ξερω πως να προσπαθησω να το φτιαξω αυτο.

 

2)Δεν εχω ηχο στο login και σε κανενα απο τα amsn,pidgin. Aυτο πως φτιαχνεται?

Ενω παω στους ηχους και διαλεγω το κουμπι play δεν λειτουργει.Για παραδειγμα οταν ερχεται εισερχομενο μηνυμα δεν ακουγεται ηχος.

Στο youtube & σε αρχεια ηχου δεν υπαρχει κανενα προβλημα

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

για να σε βοηθήσει κάποιος δώσε λίγο παραπάνω στοιχεία
πχ για την κάμερα:

αν είναι usb δώσε ένα
lsusb
να δούμε αν την έχει αναγνωρίσει
ή αν είναι εσωτερική (πχ σε laptop) δώσε
lspci -nn

Λοιπον η καμερα ειναι usb της Creative και την αναγνωριζει

Bus 002 Device 002 ID 041e:4051 Creative Technology Ltd Live Cam Notebook pro

 

οποτε? γιατι εχουμε προβλημα?

 

Οι drivers για τη συγκεκριμένη κάμερα στο linux μπήκαν στον πυρήνα από την έκδοση 2.6.27. Το Debian (εκτός αν έχεις Debian Unstable) χρησιμοποιεί ακόμα τον πυρήνα 2.6.26 άρα λογικά και δεν "βλέπει" την κάμερα - σε αντίθεση με το Ubuntu που απλά έχει νεότερο πυρήνα.

Λογικά και με κάθε επιφύλαξη αρκεί να εγκαταστήσεις το πακέτο
gspca-modules-2.6-686 (μέσω synaptic)

( το ποιο πακέτο θες εξαρτάται από το ποιον πυρήνα έχεις - κάτι που μπορείς να δεις δίνοντας σε μια κονσόλα(terminal) την εντολή uname -r )

=============================

apt-get install boinc-client boinc-manager ή αν θέλετε ανοίξτε το synaptic και κάντε search για boinc...

Eυχαριστω για την καμερα φιλε

Τωρα με τον ηχο μπορει να μου εξηγησει κανεις τι παιζει

Αν και εδω και ενα χρονο χρησιμοποιω λινουξ δλδ Ubuntu, λογω της ευκολιας που παρεχει δεν μπορεις να μεταβεις τοσο ευκολα στην μητερα ολων των διανομων.

Με τον ηχο δεν ειναι σημαντικο αλλα με εξυπηρετει πολυ να εχω ηχιτικο σημα οταν περνω email.

Υποψιν δε μπορω να βαλω ηχο και στο login δε ξερω αν συνδεονται. Παντως το ιδιο το ειχα και σε debian  με KDE 3.5 desktop

 

 

1. Όταν λες ότι δεν έχεις ήχο στο login , εννοείς όταν πρωτοσυνδέεσαι στο desktop;

2. Υπάρχουν κάποια bug reports για τα pidgin / amsn ότι παίζουν ήχο μόνο όταν δεν υπάρχει καμιά άλλη εφαρμογή που να χρησιμοποιεί την κάρτα ήχου. Εκεί σαν λύση προτείνουν να πας (στο pidgin) στην καρτέλα Preferences --> Sounds και να αλλάξεις την επιλογή Method από Automatic σε command και να γράψεις σαν command το
aplay %s

(απαιτεί να έχεις το πακέτο alsa-utils εγκατεστημένο - 99,99% το έχεις)
παρόμοια η επιλογή και για το amsn

sidux forums - pidgin
Ubuntu forums - amsn

=============================

apt-get install boinc-client boinc-manager ή αν θέλετε ανοίξτε το synaptic και κάντε search για boinc...

1) Nαι και οταν παω στους ηχους και ενεργοποιω ενα ηχο δεν αλλαζει κατι

2)Αυτο ηταν ανεξαρτητο απο Desktop, δλδ ο Kopete μου το εκανε (και στο λαπτοπ και στο σταθερο το ιδιο συμβαινει για αυτο υποθετο οτι θα ειναι καποια επιλογη), οποτε θα το δοκιμασω και θα σου πω.