Problhma me ATI 4670 & Wine

MAXX_RS8 | Σάβ, 06/20/2009 - 16:33 | 1' | 14

Kalhspera,

Prin 2 meres egkatesthsta to Ubuntu 8.10 64 se Intel Core 2 Duo E6600 me GPU ATI 4670 512mb GDDR3 Kai Ram 4GB

800Mhz. To Problhma einai me ta thn Anaparagwgh video Kai Thn EKtelesh Ths Efarmoghs WineHQ.

Enw Yparxei o Telefteos Driver Egkatesthmenos h othonh tremopaizei kata thn anaparagwgh video,enw me thn eframogh WineHQ ta paixnidia den ksekinane enw oi efarmoges trexoun kanonika (efarmoges Windows se WineHq).

Den Gnwrizw ti na kanw gia na fygei to problhma,otan eixa valei thn ekdosh 9.10 kata thn energopoihsh 3d to systhma kremouse kai gyrisa pisw sthn 8.10

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

MAXX_RS8]

Enw Yparxei o Telefteos Driver Egkatesthmenos..

Δεν θα έπρεπε να τρεμοπαίζει με τον τελευταίο, οπότε είσαι σίγουρος γι'αυτό? Δες απο το catalyst control center ποιόν driver έχεις, κοίτα εκεί που λέει για πρόγραμμα οδήγησης 2D και πές μας.

Ekdosh Programmatos odhghshs :8.54.3

Ekdosh Catalyst Control Centrer :2.1.

 

Epishs allo ena thema pou antimetwpizw einai me to 3d desktop toN Kybo enw einai energopoihmenos den emfanizei ton kybo apla 2 epiafaneies ergasies.

O 8.54 δεν είναι ο τελευταίος...Είναι εξαμήνου και βάλε (του οκτώβρη 2008, και μάλιστα ανεπίσημη έκδοση), και δεν υποστηρίζει αναπαραγωγή βίντεο ενώ τρέχεις compiz. Οπότε ή περνάς καινούριο driver ή κλείνεις το compiz όταν θέλεις να δεις βιντεάκια.

Αυτό με τον κύβο νομίζω οτι πρέπει να ορίσεις 4 επιφάνειες εργασίας.

Mona tous ta ubuntu to katebasan kai ton egkatesthsan,katebazw apo tin ati twra.pws tha ton egkatasthsw apo to termatiko?

Pws tha orisw 4 Epifaneies Ergaseias Mesa apo to Compiz?

Sygnwmh Alla eimai Kainourgios Sto Linux

Είναι λίγο δύσκολο, μιας και είσαι καινούριος, θα σου συνιστούσα να το αποφύγεις. Δεν έχω ubuntu οπότε δεν ξέρω να σου πω σίγουρα, νομίζω οτι υπάρχει προγραμματάκι που λέγεται Envy και σου περνάει πιο καινούριο driver (περιμένεις οπότε κάποιον άλλο να σου πεί ή το δοκιμάζεις).

Επίσης δοκίμασε να θέσεις στο πρόγραμμα αναπαραγωγής video (πχ mplayer, totem) για έξοδο βίντεο το "Χ11",  παίζει να σου δουλέψει αλλά με μερικά αρνητικά.

Οπότε αποφασίζεις αν θα αποφύγεις ή όχι την χειροκινητη εγκατάσταση και βλέπουμε

 

 

An exw to telefteo Driver tis ati,pws to trexw? apo to termatiko?yparxei kapoios installer ?kai an apo to termatiko tote me poia entolh?

Για αρχή κοίτα εδώ http://www.linuxinsider.gr/forum/ati-drivers-%CF%83%CF%84%CE%BF-ubuntu-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF-kubuntu-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF-%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF

Πάντως έχει λίγη μανούρα.. Θα μπλέξεις... Καλύτερα με το envy. Εγκατέστησέ το απο το synaptic. Δεν το ξέρω όμως καθόλου πως δουλεύει  το envy, γιατί δεν έχω ubuntu.

EDIT: Ή βάλε νεότερη έκδοση ubuntu.

Se neoterh ekdosh 9.4 ubuntu exei tous drivers? den mou eixe anagnwrisei tipota ,htane poly astathes to olo systhma.

Ναι, έχει νεότερους drivers από το 8.10.

MAXX_RS8] den mou eixe anagnwrisei tipota ,htane poly astathes to olo systhma.

Δηλαδή, δεν γίνεται εγκατάσταση?

Egkatastash eixe ginei kanonika me to pou egkatesthse omws mesa apo to synaptic pagkager to catalyst ths ati den ksekinise sthn epomenh ekinish.

MAXX_RS8] Egkatastash eixe ginei kanonika me to pou egkatesthse omws mesa apo to synaptic pagkager to catalyst ths ati den ksekinise sthn epomenh ekinish.

Το λάθος ήταν δικό σου. Δεν πρέπει να εγκαθιστάς τα πακέτα mesa όταν έχεις ήδη εγκαταστήσει τον fglrx. Αυτό γιατί το fglrx αντικαθιστά με δικιά του έκδοση libGL (μέρος των βιβλιοθηκών mesa) την ήδη εγκατεστημένη έκδοση του ubuntu. Θα σου συνιστούσα να κάνεις ξανά εγκατάσταση το 9.04 και να χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά τα γραφικά εργαλεία του ubuntu. Ή δοκίμασε το  λινκ που έδωσα προηγουμένως για χειροκήνητη εγκατάσταση. Ή αγόρασε κάρτα nvidia , αυτό θα κάνω και γω για το desktop μου μόλις βρω τα λεφτά...

Sorry κιόλας αλλά και οι nvidia δεν είναι καλύτερες. Τουλάχιστο με τις ΑΤΙ ξέρουμε που θα δουλέψει και που όχι.

Στα δικά μας τώρα:

Ο χειροκίνητος τρόπος είναι ακολουθώντας το link του mitsara. Απλά εσύ αλλάζεις το όνομα του αρχείου στο αντίστοιχο που κατάβασες σε ati-driver-installer-9-6-x86.x86_64.run όπως επίσης και την έκδοση του λειτουργικού σου. Δηλ θα δώσεις την εντολή

 

sudo sh ./ati-driver-installer-9-6-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/8.10

 

Επίσης ίσως χρειαστεί να κάνεις πρώτα εκτελέσιμο το αρχείο. Δοκίμασε με δεξί κλικ και κάπου στις ιδιότητες θα το βρείς ή διαφορετικά δίνεις την εντολή

chmod a+x ati*

To μόνο πράγμα που έχει αλλάξει είναι οτι δεν χρειάζεται (και δεν πρέπει) να δώσεις την εντολή

sudo aticonfig --overlay-type=Xv

Δοκιμασε να εγκαταστησεις τους drivers χειροκινητα απο το αυτο το link: http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Intrepid_Installation_Guide

Eγω ετσι τους εγκατεστησα και δεν ειχα καποιο προβλημα.