καυτο opensuse :P

barney90 | Κυρ, 06/07/2009 - 16:46 | 1' | 6

καλησπερα παιδια ,
εχω κανει εγκατασταση στο λαπτοπ μου (hp 1030ev) το opensuse 11.1 και εχω προβληματακια με τη θερμοκρασια του καθως υποψιαζομαι οτι συνεχεια χρησιμοποιειται στο φουλ ενω το βαζω απο το kpowersave να ειναι σε powersave mode και το  cpu frequency policy ειναι κ αυτο στο powersave αυτο μετα απο 40-50 λεπτα ζεματαει ολοκληρο ! εχει κανεις καμια ιδεα ???

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

επειδη ειναι πολυ γενικο το ολο προβλημα, εγω θα εψαχνα να βρω ποια διεργασια τρεχει τον επεξεργαστη και ετσι θα προσπαθουσα να λυσω το προβλημα.

Δες ποια διεργασια τρεχει περισσοτερο απο την παρακολουθηση συστηματος

.Αν συμβαινει μονο οταν εισαι στο ιντερνετ τοτε υπαρχει περιπτωση να προκαλειται απο καποιο plugin του mozilla ή απο τα φλασακια στις ιστοσελιδες, οποτε θα πρεπει να επικεντρωθεις εκει.

μονο το xorg και το krunner χρησιμοποιουν πολυ αλλα πανω απο 15-17% δεν πανε ....

Συμφωνω..Κοιτα αν τρεχουν περιττες διεργασιες (πχ beagle) και απενεργοποιησε οποιες δεν χρειαζεσε...

Αν το προβλημα προερχετε απο τον firefox και τα flash χρησιμοποιησε καποιο plug που τα μπλοκαρει..

Παρομοιο προβλημα ειχα και εγω σε φορητο asus για αρκετο καιρο..Τελικα ηταν προβλημα του φορητου και οχι της διανομης...

Κοιταξε μηπως χρειαζετε να καθαρισεις καποιο ανεμιστηρακι....

Δεν ειναι θεμα διεργασιων... απλα εχεις θεμα hardware. πηγαινε απο εκει που το αγωρασες να σου κοιταξουν τα ανεμηστηρακια και να σου κανουν ενα καθαρισμο.

 

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

 

μα ειναι σχεδον καινουριο ρε παιδια τον οκτωβρη το πειρα . και απο τα win δεν ειχα τετοιο προβλημα ....

Δεν νομιζω οτι παιζει καποιο ρολο αυτο....

Το δικο μου σε λιγοτερο απο χρονο αρχισε να ανεβαζει θερμοκρασιες σε σημειο που να μην μπορω να ακουμπισω το πληκτρολογιο

και με τα ανεμιστηρακια να ειναι συνεχεια στο φουλ..

Το εστειλα πισω και σε 4 μερες το ειχα πισω σαν καινουριο,καθαρο,αθορυβο και "παγωμενο"..

Ισως να τηλεφωνουσες στην hp?