Δεν αναγνωριζεται ο κοινος δισκος ntfs

arquiefi | Πέμ, 05/21/2009 - 15:19 | 1' | 19

Χρειαζομαι βοηθεια!

Εχω στο laptop μου windows vista, ubuntu 9.04 και ενα κοινο δισκο.

Στη προσπαθεια μου να εγκαταστησω το pidgin 2.5.6 στο ubuntu δεν ξερω τι συναιβει και δεν μπορουσα να μπω ξανα στο synaptic.

Τελικα, εκανα format μονο στο ubuntu και το ξαναεγκατεστησα. Το προβλημα που παρουσιαστηκε ειναι οτι, ενω τα windows και ο κοινος δισκος δεν εχουν κανενα προβλημα, απο το ubuntu δεν μπορω να κανω mount ουτε το κοινο  δισκο, ουτε τα windows αλλα ουτε και σε κανενα εξωτερικο δισκο που συνδεω.

θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει?

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πρώτον πρέπει να τσεκάρεις αν έχεις εγκατεστημένα τα πακέτα ntfs-3g και ntfs-config (το δεύτερο είναι ένα γραφικό περιβάλλον για ρύθμιση του πρώτου, το οποίο είναι απαραίτητο για να διαβάσεις και να γράψεις σε ένα δίσκο με NTFS σύστημα αρχείων). Από κει και πέρα ένα πρόγραμμα που μου άρεσε για ρύθμιση των δίσκων, πώς και ποιοί θα κάνουν mount κ.λ.π. είναι το mount manager (ή κάπως έτσι). Ψάξε στο synaptic ή από το Add/Remove Applications. Με το εργαλείο αυτό θα κάνεις τη δουλειά σου με γραφικό τρόπο.

Τώρα αν υπάρχει άλλο πρόβλημα θα φανεί οπότε βλέπουμε μετά τι γίνεται

************************

www.postokano.gr

Επίσης ξέχασα να σου πω ότι δε χρειάζεται να κάνεις με το παραμικρό φορμάτ, όλα τα προβλήματα αντιμετωπίζονται. Ζήτα βοήθεια πριν επιλέξεις φορμάτ

************************

www.postokano.gr

Καταρχην σε ευχαριστω.

Λοιπον τα ntfs-3g και ntfs-config ηταν εγκατεστημενα.

Εγκατεστησα και το mountmanager. Εκει εμφανιζονται ολα τα patition μου αλλα δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω. Θα μπορουσες να με βοηθησεις παλι?

 

Για το format εχεις απολυτο δικιο.

Βασικά στα δεξιά έχει όλους τους δίσκους διαθέσιμους και αν επιλέξεις κάποιον σου εμφανίζει αριστερά όλες τις επιλογές γι'αυτόν. Εκεί μπορείς να επιλέξεις σε ποιο directory θα γίνεται mount κ.α. διάφορα. Δυστυχώς τώρα είμαι στο γραφείο και είμαι μπροστά σε παράθυρα. Όταν θα βρεθώ μπροστά στο πισι μου θα σου πω με λεπτομέρειες. Προς το παρόν ψάχτο λίγο όλο και κάτι θα βρεις δεν είναι και πολύ δύσκολο.

************************

www.postokano.gr

κάνε δεξί κλικ στην επάνω μπάρα καί πρόσθεσε το "disk mounter".

λογικά θα εμφανίσει τούς σκληρούς καί (λογικά πάλι) τούς κάνεις από εκεί mount - open - unmount.

αν όχι θα το δούμε.

 

====

the hamster's is out there

Βασικα το προσπαθησα με mountmanager αλλα δεν καταφερα τιποτα.

Αν μπορειτε να με βοηθησετε θα χαιρομουν ιδιαιτερα...

 

ευχαριστω

Οπ! Συγνωμη ειμαι λιγο ασχετη. Οταν λες στην πανω μπαρα που ενοεις???

Επισης, θελω να κανω καποιες αλλες ερωτησεις σχετικες με την εγκατασταση του skype στο ubuntu 9.04 και του pidgin 2.5.6 .

Πρεπει να ανοιξω αλλο θεμα ή μπορω και απο εδω?

 

Καταλαβα ποια πανω μπαρα ενοουσες. Αρχικα νομιζα οτι αναφεροσουν στο mountmanager.

Προσθεσα το disk mounter αλλα ουτε απο εκει ανοιγει.

 

από εκεί, όταν επιλέγεις κάποιο partition γιά προσάρτηση (mount) τι μήνυμα παίρνεις?

 

====

the hamster's is out there

Μου λεει cannot mount volume και μετα απο κατω στο details λεει cannot get volume.fstype.alternative

καθυστερώ γιατί .... έπεσες σε bug.

δες εδώ.

προσπαθώ να βγάλω άκρη.

 

====

the hamster's is out there

Δες αυτόν τον οδηγό για την ενεργοποίηση των medibuntu αποθετηρίων όπου μετά μπορείς να εγκαταστήσεις skype, google earth κ.α.

Όσο για το πρόβλημά σου βρήκα ότι οφείλεται σε bug και υπάρχει μια προτεινόμενη λύση. Το τερματικό το φοβόμαστε? Θα χρειαστεί μάλλον να πληκτρολογήσεις κάποιες εντολές....

Το bug και η προτεινόμενη λύση είναι εδώ αλλά δεν ξέρω αν θα καταλάβεις και πολλά, όταν μπορέσω θα βοηθήσω και πάλι.

************************

www.postokano.gr

κάτι "παίζει" στο αρχείο

/usr/share/hal/fdi/policy/10osvendor/20-ntfs-3g-policy.fdi

αλλά δεν έχω αντίστοιχη εγγραφή με αυτήν πού αναφέρουν (επειδή δεν έχω ntfs?)

μπορείς να κάνεις το δικό σου copy-paste εδώ?   (πήγαινε στον φάκελο, βρες το αρχείο, δεξί κλικ, άνοιγμα με editor καί κάνε copy - paste)

 

====

the hamster's is out there

εμ πού νάξερα ότι θα σε αφήσει ο μπέμπης (ή μπέμπα?). να σού ζήσει.  :)

----------

από sydtem > admin > ntfs.config, μάλλον μπορείς να τούς κάνεις mount.

 

====

the hamster's is out there

Λοιπον, πηγα και το ανοιξα με το text editor και μου δινει αυτο

 

type="strlist">show_sys_files</append>
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">silent</append>
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">force</append>
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">remove_hiberfile</append>
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">locale=</append>
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">streams_interface=</append>
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">debug</append>
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">no_detatch</append>              
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">sync</append>
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">dirsync</append>
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">nodiratime</append>
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">noexec</append>
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">quiet</append>
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">remount</append>
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">exec</append>
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">recover</append>
           <append key="volume.mount.valid_options" type="strlist">norecover</append>
           <merge key="volume.unmount.valid_options" type="strlist">lazy</merge>
           <merge key="volume.policy.mount_filesystem" type="string">ntfs-3g</merge>
    </match>
  </device>
</deviceinfo>

ΠΟΠΟΠΟ!!!!!

Ενταξει, τι να πω ??? Ολα τελεια! Απο το sydtem > admin > ntfs.config τα ανγνωρισε ολα. Επιτελους!!!!

Ειστε ΘΕΟΙ!

Σας ευχαριστω πολυ.

Τωρα θα δοκιμασς αυτον τον οδηγο για το skype...ελπιζω να μην εχω προβλημα.

Ευχαριστω παρα πολυ....

πάω τα σκυλιά μου βόλτα!     :)

(πάντως καί το αρχείο πού έβαλες παραπάνω δεν μού αρέσει αν το έχεις ολόκληρο. το δικό μου .... γράφει κι άλλα  :)   αλλά αν είναι όλα εντάξει, δεν τα πειράζουμε βέβαια!)

====

the hamster's is out there

alfisti]

εμ πού νάξερα ότι θα σε αφήσει ο μπέμπης (ή μπέμπα?). να σού ζήσει.  :)

----------

Μπέμπης είναι ευχαριστώ πολύ! Ένας νέος χρήστης του λινουξ προστέθηκε στη λίστα.Κάνω ότι μπορώ!

************************

www.postokano.gr