Μια μικρή βόηθεια για mythtv

chrish | Πέμ, 05/14/2009 - 21:15 | 3'

Καλησπέρα σας....Έχω εγκαταστήσει εδώ και λίγες μέρες το Kubuntu 9,04... Έχω κάποια προβληματάκια και για το καθέ ένα θα κάνω ένα νέο post...

Ξεκίνάω με το βασικότερο για εμένα...εχτές με λίγη βοήθεια απο net και googlισμα βρήκα οδηγίες-κατευθύνσεις για το πώς να δώ tv με τη linuxαρα μου...

Έτσι εγκατέστησα απο terminal το mythtv δίνοντας apt-get install mythtv. Ακολούθησα όλες τις σχετικές οδηγίες για τις ρυθμίσεις κατα την διάρκεια της εγκατάστασεις και τις ρυθμίσεις μετά την εγκατάσταση...έγινε το log out και στην συνέχεια το log in και όταν συνέχισε το setάρισμα κάπου χάθηκα με τα settings....

Η tv tuner που έχω είναι της pinaccle και είναι η usb 2.0 pctv100 την οποία η linuxάρα μου την βλέπει μια χαρά από ότι είδα σε κάποιες ρυθμίσεις του mythtv αλλά και σε κάποια φάση που πήγα να setάρω μία web camera που έχω εκεί το linux είδε πρώτα την tuner και μετά την camera...

Σε μια πολύ παλαιότερη εγκατάσταση ubuntu ενώ είχα το tv viewer σαν εφαρμογή και μου έβλεπε την κάρτα δεν είχα ήχο...και όπου και να έψαξα δεν βρήκα ποτέ καμία άκρη με το θέμα αυτό...Τώρα το tv viewer δεν μου αναγνωρίζει καν την tuner ή τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ και έβαλα το mythtv γιατι από ότι είδα θεωρήτε καλύτερο...

Εδώ είναι και οι οδηγίες που ακολούθησα για την εγκατάσταση και παραμετροποίηση http://parker1.co.uk/mythtv_about.php

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)