[SOLVED] Lenny install (netinst cd) [SOLVED]

foobar | Τρί, 05/12/2009 - 23:55 | 2' | 18

Καλησπέρα κ πάλι!

Εφόσον ξεκινάω το install κάνω το παρόν θέμα στο οποίο θα παραθέτω απορίες και τα βήματα τις εγκατάστασης..
(κ αν βγάλω άκρη γτ όχι να χρησιμοποιηθεί για να δημιουργηθεί και ένας οδηγός από μέρους μου για την εγκατάσταση του debian lenny)

 

Πρώτα να πω πως το install το κάνω στο laptop (HP Pav. 1080ev) και κάνω καθαρό ιnstall εβελπιστώντας να φτιάξω σωστά και τα partitions :D

Το λαπτοπ το χρησιμοποιώ καθημερινά και θέλω να αποδίδει σε ταχύτητα και όχι και τόσο σε γραφικό περιβάλλον .. αν και πιστεύω πως δεν ειναι μεγάλο το "κόστος" για το γραφικό περιβάλλον...

Λοιπόν .. πρώτο ερώτημα... Ποιο DE (Desktop Enviroment) προτείνετε;

Ανάμεσα στα Gnome/KDE/LXDE/Xfce που είναι διαθέσιμα..

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

συγνώμη, αλλά ξεκινάς "λάθος".

αυτό είναι θέμα γκάλοπ καί όχι βοήθειας. θα πάρεις τόσες διαφορετικές απαντήσεις πού θα μπλεχτείς.

δεν θα τολμήσω να απαντήσω λοιπόν. αυτό είναι κάτι πού θα το αποφασίσεις μόνος σου μετά από καιρό.

(Σολομώντας: κανείς δεν σε ενοχλεί να βάλεις δύο ή καί τρία desktop)

 

====

the hamster's is out there

Χμ συγνώμη απλά αυτές είναι οι διαθέσιμες επιλογές.. το install τώρα το κάνω σιγά σιγά αλλά δεν θα περιμένω πχ κ μέχρι αύριο!!

σύντομα... διάβασα πως το lxde είναι σχετικά καινούριο... αλλά λέει πως είναι και το πιο ελαφρύ ταχύ κλπες πληροφορίες..

το gnome γνωρίζω πως είναι το πιο "stable" .. το KDE θυσιάζει πολλά σε ταχύτητα και ασφάλεια... για να έχει αυτά τα γραφικά..

το xfce μου άφησε μια εντύπωση πως δεν πρόκειται για κάτι παραπάνω από το gnome..

μην μου πεις ποιο προτίνεις αλλά αν έχω κάπου λάθος θα χαρώ να με διορθώσετε!!

μια ερώτηση όμως.. και διαγράφουμε" την παλιά... μπορώ τώρα να βάλω gnome και στην συνέχεια να αποφασίσω να βάλω LXDE κάνοντας ένα "απλό" install?

δύο παρατηρήσεις μόνο.

το kde πιό βαρύ ίσως. αλλά η ασφάλεια καμία σχέση.

το xfce δεν πρόκειται γιά κάτι παραπάνω από το gnome, αλλά γιά κάτι λιγότερο από το gnome -προσοχή όμως. αυτό δεν είναι κακό. έχει κρατήσει βασικά στοιχεία τού gnome καί είναι αρκετά πιό ελαφρύ.

απάντηση: ναί μπορείς. βάζεις τώρα ότι θες καί προσθέτεις όποιο ή όποια άλλα θες καί μάλιστα μπορείς να μπαινοβγαίνεις με logout - login από το ένα περιβάλλον στο άλλο.

 

====

the hamster's is out there

φοβερό!

ευχαριστώ πολύ :)

επόμενη ερωτησούλα... και βασική γτ χάθηκα προς το παρών... δεν βρίσκω που να φτιάξω τα partitions :/

βασικά δεν ξέρω κ πως να μπω στην κονσόλα..

μήπως πρέπει να τρέξω ένα live cd και να τα φτιάξω από εκεί; ευχαριστώ..

http://www.linuxinsider.gr/forum/debian-lenny-rc-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7

πιστεύω να βοηθήσει λίγο.

αν δεν έχεις τίποτα άλλο στον δίσκο, βάλτο σε όλον τον δίσκο καί μετά από το εγκατεστημένο debian κάνε ότι θες.

αλλοιώς ένα livecd είναι η καλύτερη λύση.

 

====

the hamster's is out there

ευχαριστώ για τα λινκς..

χμ... δεν βρίσκω επιλογή για ext3, ext4 παρά μόνο extend... τι κάνω;; :(

Edit: Καμία πρόταση ή παρατήρηση;

Ευχαριστώ..

Κάνεις γραφική εγκατάσταση; Στην οθόνη του "partitioning" διάλεξες Guided ή Manual;

Ο υπολογιστής στον οποίο το εγκαθιστάς έχει κ άλλο λειτουργικό σύστημα, ή θα χρησιμοποιήσεις όλο το δίσκο (δίσκους) για το Linux;

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

για να τμηματοποιήσω τους δίσκους μου χρησιμοποιώ το live CD του ubuntu 9.04.. ποιο συγκεκριμένα χρησιμοποιώ το fdisk από την κονσόλα..

πρόκειται για καθαρή εγκατάσταση και όχι για εγκατάσταση πάνω διαφορετικό OS..

Και η τμηματοποίση που έχω "σχεδιάσει" είναι..
*primary*
/boot 150ΜΒ [ext4]

/repos 10GB [ext4]

/swap 5GB [swap]

*logical*

/home 45GB [ext4]

/data 100GB [ext4]

5 GB swap??? Σαν πολύ δεν είναι? Στο desktop έχω 2 GB και πάλι πολύ είναι γιατί δε χρησιμοποιείται καθόλου από το σύστημα...

Το /repos τι είναι? (μήπως εννοείς το root directory / ?)

Έφαγα φλασιά...Το lenny υποστηρίζει ext4? Νόμιζα ότι το ubuntu 9.04 έκανε την αρχή. Κάνω λάθος?

************************

www.postokano.gr

to /repos einai gia ta paketa p 8a katevazw...
 

xm as to kanw 3GB to swap part.. alla to 8ema einai pws 8a to kanw?? :/

giati mesa apo to fdisk den eixe epilogi ext 3 h ext 4 klp klp..

alla mono linux kai linux extended, swap k alla polla..

3exasa kai to "/" partition p einai kai to poio must?! :P

den upostirizoun ext4? mallon ta testing mono ta upostirizoun ... prokeitai gia diko m la8os..

Ερώτηση... τα κάνω mount στα αντίστοιχα dirs πχ το /boot π θελω να φτιαξω το κανω mount sto /boot ή στο "/" και βαζω label "boot"?? Ευχαριστώ..

Το κάνεις mount στο /boot.

Απ'όσο γνωρίζω, το debian δεν έχει υιοθετήσει το ext4 ακόμα. Σίγουρα ο installer δεν έχει επιλογή να φτιάξει ext4 partitions. Ίσως για αυτό το λόγο να ταλαιπωριέσαι.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

ευχαριστώ για την παρατήρηση :)

ξεκίνησα και γω το install... και αναμενω να κατεβασει τα αρχεια..

το /repos π ειχα κατα νου ειναι το αντιστοιχω /opt σωστά; (αρχεία π κατεβαίνουν από τον package manager)

ακόμη αν παρατήρησα σωστά όποιο "partition" δεν είχα φτιάξει για να κάνω mount το έκανε μόνο του;

"είμαι τιτανοτεράστιος" χαχα :P έβαλα κωδικό ροοτ κ δεν τον θυμόμουν :/ κ ξανά από την αρχή το install :P

(2 μέρες άυπνος δεν δικαιολογούμαι;! :D)

Ό,τι κατεβάζεις από τον package manager αποθηκεύεται στο /var/cache/apt/archives. Οπότε αν θες ξεχωριστό partition, είτε το κάνεις mount σε αυτό το φάκελο, ή απλά κάνεις όλο το /var ξεχωριστό partition.

Πάντως εγώ δεν έχω ξεχωριστό partition για το σκοπό αυτό. Ό,τι κατεβαίνει εκεί είναι προσωρινό, κ ανά τακτά χρονικά διαστήματα δίνω ένα "apt-get clean" που σβήνει ό,τι έχει κατεβάσει ο package manager στο παρελθόν. Δε βλέπω ακριβώς το νόημα του να τα κρατάς.

Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα partition που δεν δήλωσες κ φτιάχτηκε μόνο του; Γιατί δεν σε πιάνω ακριβώς...

Επίσης, σχετικά με το ext4, υπάρχει τρόπος να μετατρέψεις ένα ext3 σε ext4, οπότε μπορείς να το κάνεις μετά την εγκατάσταση.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

με χαρά ανακοινώνω πως η εγκατάσταση ήταν succesfull :)

σας ευχαριστώ..!

Ωραίος!

Α, ναι: αν το λέει η καρδιά σου, είσαι "διαβαστερός", κ θες να μάθεις πραγματικά να στήνεις το debian (κ όχι μόνο), ρίξε μια ματιά στα κείμενα που αναφέρω σε αυτό το post. Είναι όλα τους πολύ καλά κ με ιδιαίτερα χρήσιμες πληροφορίες κ συμβουλές.