Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.. ( πρόβλημα με τα updates σε Debian testing) [Λύθηκε]

marlene | Παρ, 05/08/2009 - 04:06 | 2' | 5

Το πιο κουφό πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει ποτέ.

Πάω στον synaptic. Του κάνω reload. Του λέω mark all updates.

Μου βγάζει ας πούμε δέκα πακέτα για αναβάθμιση, 3 για εγκατάσταση, 2 για να φεύγουν.

( προσέξτε αυτό το να φεύγουν..! )

Πάω στην κονσόλα.

Δίνω sudo apt-get update

Sudo apt-ge update

και μου βγάζει δέκα πακέτα για αναβάθμιση, ΑΛΛΑ από αυτά που δίνει ο synatpic, κανένα για νέα εγκατάσταση κανένα να φεύγει;;

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί παίρνει άλλες αναβαθμίσεις το apt και άλλες ο synaptic;

Αφού στις ίδιες sources list πάνε και τα δύο για ενημέρωση γιατί μου βγάζει άλλα το ένα και άλλα το άλλο;;;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το να εμφανίζουν τελείως διαφορετικά πακέτα για αναβάθμιση είναι περίεργο, αν όμως τα updates που εμφανίζει ο synaptic αντιστιχούν στην εντολή aptitude full-upgrade/apt-get dist-upgrade δεν είναι παράλογο να μην εγκαθιστά τίποτα το apt-get upgrade ενώ βρίσκει "ανανεωμένα" πακέτα... Επίσης, έχω την εντύπωση πως το synaptic εμφανίζει για εγκατάσταση και τα recommended (όπως και το aptitude).

Δοκίμασε να κάνεις upgrade με μία ανανέωση του καταλόγου των πακέτων  και δες ποσα και ποιά είναι τα διαφορετικά.

Δεν μου τα λέει καλά

Από τον synaptic αφού έχω κάνει reload για να πάρει τα καινούργια πακέτα και mark all updates.

To be installed
javascript-common
libjs-jquery
libmpd1
wwwconig-common
xfce4-screenshooter

To be upgraded
apt
apt-utils
aptitude
at-spi
file
gedit
getid-common
ligapt-pkg-perl
ligatspi1.0-0
ligdbus-glib-1-2
libdbus-glib-1-dev
libept0
libmagic1
libmail-boc-perl
libvte-common
libvte9
lintian
python-apt
python-pyatspi
python-vte
synaptic
tzdata
xfce4-screenshooter-plugin
xfmpec

 

 

 

 

Από την κονσόλα με sudo apt-get update +upgrade

The following packages have been kept back:
  apt apt-utils aptitude libapt-pkg-perl libept0 python-apt synaptic
  xfce4-screenshooter-plugin xfce4-session xfmpc

The following packages will be upgraded:
  at-spi file gedit gedit-common libatspi1.0-0 libdbus-glib-1-2
  libdbus-glib-1-dev libmagic1 libmail-box-perl libvte-common libvte9 lintian
  python-pyatspi python-vte tzdata
15 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 10 not upgraded.

Βγάζει κανείς κανένα νόημα από όλα αυτά; Πως γίνεται αυτό; Στο ένα να μου κρατάει πακέτα χωρίς να τα αναβαθμίζει και στο άλλο να τα προτείνει αναβάθμιση;

 

 

Είναι η διαφορά του apt-get upgrade με το apt-get dist-upgrade....

Με upgrade στο testing δεν αναβαθμίζονται κάποια πακέτα,

  • όταν χρειάζεται να εγκαστασταθούν γι αυτά νέες εξαρτήσεις που δεν υπάρχουν στο σύστημα ή
  • όταν χρειάζεται να αφαιρεθούν πακέτα.

Με dist-upgrade αναβαθμίζονται τα πάντα.

Το synaptic εμφανίζει όλα τα νέα πακέτα, δοκίμασε όμως να επιχειρήσεις εγκατάσταση.

To ;έφτιαξα αλλά μέχρι να το φτιάξω ... Έκανα τελικά χθες ενημέρωσε μέσα από τον synatptic και μου πέταξε τον synaptic από το σύστημα. Τελικά για να το φέρω άλλαξα το sources.list με ένα που βρήκα online και το έβαλα να πάρει μέσα από την κονσόλα και ενημερώσεις από τα sid. Τελικά ίσιωσε αλλά μέχρι να το κάνει αυτό.. ( άστο ας μην το συζητήσω).

Προσωπικά δεν καταλαβαίνω την λογική του να κάνει ο package manager dist upgrade .. Κανονικά θα έπρεπε να δίνει απλά το upgrade και για την περίπτωση που κάποιος θέλει dist-upgrade να έχει ξεχωριστό option. Ενίοτε και πάλι δεν κατάλαβα γιατί μου έβγαλε από το σύστημα τόσο σημαντικά πακέτα κατά την διάρκεια της αναβάθμισης. ( τον synaptic ;; Έλεος.. ) .

 

Αnyway.. ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.. Στο μέλλον μόνο από κονσόλα.. :)

 

Πρότεινα αναβάθμιση από το synaptic γιατί θυμόμουν οτι ούτε από εκεί γίνονται εγκατάσταση των πακέτων που "αγνοεί" το apt-get upgrade. Μάλλον κάνω λάθος -έχω πολύ καιρό να το χρησιμοποιήσω για updates. Το dist-upgrade υπάρχει για να μας θυμίζει οτι η Debian είναι διανομή με εκδόσεις και το - σταθερότατο για home desktop- testing είναι απλά μια ευχάριστη παρενέργεια της διαδικασίας ανάπτυξης του stable.. Μπορείς απλά να αγνοείς όσα πακέτα δεν αναβαθμίζονται με το upgrade ή να έχεις ενεργοποιημένο με pinning  το sid και να τραβάς από εκεί ότι χρειάζεσαι ή θέλεις, Ως... οπαδός του dist-upgrade, έχω επιλέξει την δεύτερη λύση -αφού την πάτησα μια φορά... Για pinning/preferences δες τα σχετικά άρθρα του Debian wiki: