Γραμματοσειρες MS Office

pluto | Τετ, 05/06/2009 - 17:17 | 1' | 5

Eχω Fedora 10 Gnome και ΟΟ 3.0.1. Θελω να εγκαταστησω τις γραμματοσειρες του MS Word. Τι θα μπορουσα να κανω; Απλως παρακαλω λιγο πιο αναλυτικα η ορολογια γιατι δεν το κατεχουμε ακομα το αθλημα... 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δες στα παρακάτω λινκς:

http://benperove.com/howto/install-microsoft-truetype-fonts-in-fedora-and-ubuntu/

http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-f10.html#ttf

 

Εαν εκτός απο τα ms fonts που όπως σου είπε πιο πάνω ο linuxas βρείς και κάτι άλλο που δεν είναι πακέτο rpm η deb μπορείς να κάνεις την εγκατάσταση με τον εξής τρόπο. Ανοίγεις σύστημα αρχείων (και στην προβολή να σου δείχνει και τα κρυφά αρχεία) - usr  - share  - fonts και εκεί κολλάς το φάκελο που π.χ. έχεις αντιγράψει απο το partition των win έτσι έχεις και στο νέο σύστημα τις ίδιες γραμματοσειρές. Ίσως χρειαστεί να έισαι root η sudoer για να κάνεις τα πιο πάνω ανάλογα με τις ρυθμίσεις που χεις κάνει. Αν κάποιος έχει καλύτερο τρόπο άς γράψει για να το μάθω.

skep]

 Αν κάποιος έχει καλύτερο τρόπο άς γράψει για να το μάθω.

Αντιγραφή των αρχείων ttf στο /home/username/.fonts . Ο φάκελος είναι κρυφός.

Στην πρωτη σελιδα που μου εδωσες linuxas εχει 3 βηματα. Στο πρωτο εγκατασταθηκε κατι φυσιολογικα και στα αλλα δυο μου εβγαλε τα εξης:

# yum install rpm-build cabextract
Loaded plugins: refresh-packagekit
Setting up Install Process
Parsing package install arguments
Package rpm-build-4.6.0-2.fc10.i386 already installed and latest version
Package cabextract-1.2-1.fc9.i386 already installed and latest version
Nothing to do

και

]# yum localinstall –nogpgcheck \
> /usr/src/redhat/RPMS/noarch/msttcorefonts-2.0-1.noarch.rpm
Loaded plugins: refresh-packagekit
Setting up Local Package Process
Cannot open file: /usr/src/redhat/RPMS/noarch/msttcorefonts-2.0-1.noarch.rpm. Skipping.
Nothing to do

Δεν ξερω βεβαια αν ειναι τα σωστα αυτα που σας δινω. Δηλαδη αυτα που πραγματικα θελετε για να καταλαβετε τι κανω λαθος.

Στη δευτερη σελιδα που μου εδωσες δε μπορεσα να καταλαβω τι ζηταει. Ρε παιδια, δεν ξερω αν ειμαι αδικος, αλλα πως γινεται να σου λεει σε οδηγια το λινκ "You have to build the RPM using the chosen SPEC file" οταν εσυ δεν ξερεις ουτε τι εννοει ουτε πως γινεται αυτο;

Εχω προσπαθησει πολλες φορες να διαβασω οδηγιες εδω για το  yum και για διαφορα αλλα πραγματα, αλλα πρεπει να γνωριζετε οτι για καποιον που ειναι εντελως αρχαριος και δεν εχει κενεναν να του δειξει ορισμενα πραγματα, αυτες οι οδηγιες ειναι ηδη δυσκολες...

Αναφερονται μεσα καποιες υποδειξεις για το πως θα γινει τι, οι οποιες ομως προυποθετουν να ξερεις καποια πολυ βασικα πραγματα, οπως για παραδειγμα πως ανοιγεις τη γραμμη εντολων! (ευτυχως μου το ειπε καποιος απο εσας). Ειναι σα να βρισκομαι σε μια μεγαλη αιθουσα, με 3.000 κοσμο, και να μου πεις οτι "ο Γιωργος εχει την απαντηση σ' αυτο που ζητας". Ποιος απ' ολους ομως ειναι ο Γιωργος ρε παιδια!!!...

Υπαρχει εδω καποιος χωρος που να κανει παρα μα παρα πολυ νια νια μια οδηγια, απο την αρχη, γι αυτους που ακομη δε γνωριζουν τιποτα..; Αν υπαρχει και δεν εχω κανει σωστη αναζητηση, τοτε φταιω εγω. Συγγνωμη που κουραζω αλλα δεν εχω αλλο μερος βοηθειας.

 

οι οδηγίες που ακολούθησες είναι παλιές ή λάθος.

αυτές είναι απλές και δουλεύουν

http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-f10.html#ttf