βοηθεια

manos962 | Τετ, 04/29/2009 - 19:45 | 1' | 9

Εχω το εξης προβλημα
ενω εχω ηχο μου βγαζει αυτο το μυνημα
sound server fatal error cpu overload
και ενω εχω ανοιχτο ενα προγραμα πχ
konqueror η synaptic (τωρα το στεινω)
με πεταει εξω (κλεινει το προγραμα)
καμμια ιδεα τι συμβαινει?
πως μπορω να αλλαξω το mountpoint σε uuid??

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεν μας είπες :

1) Ποιά διανομή έχει

2) Ποιά εκδοση είναι

3) Τι κάρτα ήχου έχεις

4) Κάνεις μια ή δύο ερωτήσεις ? Μην μπλέκεις τις ερωτήσεις.... για να μπορεί κάποιος να καταλάβει που βρίσκεται το πρόβλημα..

5) Μην γράφεις απλά "βοήθεια"... όλοι θέλουμε βοήθεια....  να γράφεις "Τάδε πρόβλημα"

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

Sorry για την καθηστερηση. Η διανομη ειναι Debian Lenny με Kde 3.5

Η καρτα ηχου ειναι πανω στην motherboard (MSI 694D Pro)

με chipset VIA chip ηχου δεν φαινεται πιθανον της Via soundblaster compatible

Στην εκκινηση μου βγαζει το εξης μηνυμα

[       7.629376] 8139 cp 0000:00:10.0: This (id 10ec:8139 rev.10) is not an 8139c+ compatible chip

[       7.629376] 8139 cp 0000:00:10.0: Try the "8139 too driver instead

Μετα φορτωνει κανονικα κανω login στο Kde και μετα καθε 5, 10 λεπτα περνω το εξης μηνυμα

sound server fatal error cpu overload aborting και συχνα για να μην πω συνεχεια

κλεινει τα προγραματα μονο του (κανει κατι το προγραμα σε ενα λεπτο το πολυ εχει κλεισει)

καλησπερα,

μπες απο ενα τερματικο σαν root και δωσε την εντολη alsaconf απο εκει διαλεξε την καρτα ηχου που θα σου βγαλει και πατα ΟΚ

Λογικά δεν θα εχεις αλλο προβλημα. Επισης δωσε και lsmod|grep snd για να δεις αν σου φορτονει τους οδηγους για τον ηχο, και κανε paste τα αποτελεσματα εδω.

 

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

 

manos@Aries-server:~$ lsmod|grep snd

snd_via82xx            20664  2

gameport               10700  1 snd_via82xx

snd_ac97_codec         88484  1 snd_via82xx

ac97_bus                1728  1 snd_ac97_codec

snd_pcm_oss            32832  0

snd_mixer_oss          12320  1 snd_pcm_oss

snd_pcm                62596  4 snd_via82xx,snd_ac97_codec,snd_pcm_oss

snd_page_alloc          7816  2 snd_via82xx,snd_pcm

snd_mpu401_uart         6368  1 snd_via82xx

snd_seq_dummy           2660  0

snd_seq_oss            24992  0

snd_seq_midi            5728  0

snd_rawmidi            18528  2 snd_mpu401_uart,snd_seq_midi

snd_seq_midi_event      6432  2 snd_seq_oss,snd_seq_midi

snd_seq                41456  6 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_seq_m               idi_event

snd_timer              17800  3 snd_pcm,snd_seq

snd_seq_device          6380  5 snd_seq_dummy,snd_seq_oss,snd_seq_midi,snd_rawmi               di,snd_seq

snd                    45604  13 snd_via82xx,snd_ac97_codec,snd_pcm_oss,snd_mixe               r_oss,snd_pcm,snd_mpu401_uart,snd_seq_oss,snd_rawmidi,snd_seq,snd_timer,snd_seq_               device

soundcore               6368  1 snd

δοκιμασε να τρεξεις το alsaconf και μετα τεσταρε τον ηχο σου.

Απο modules εισαι ΟΚ και εγω τις via εχω περασμενα και δεν εχω κανενα προβλημα...

 

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

 

Καλύτερα να μην χρησιμοποήσει το alsaconf στο debian... Μπορεί να γίνει μεγάλο μπέρδεμα. Τώρα θα μου πεις τι πρέπει να κάνει. Αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι(έχω χρόνια να ασχοληθώ με conf ήχου), θα το ψάξω και θα ενημερώσω

mitsaras77]

Καλύτερα να μην χρησιμοποήσει το alsaconf στο debian... Μπορεί να γίνει μεγάλο μπέρδεμα. Τώρα θα μου πεις τι πρέπει να κάνει. Αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι(έχω χρόνια να ασχοληθώ με conf ήχου), θα το ψάξω και θα ενημερώσω

Γιατι οχι το alsaconf??? Σε debian δεν ειχα θεμα ουτε σε ubuntu ουτε σε Slackware...

 

 

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

 

To alsaconf έχει βγεί από τα επίσημα πακέτα debian γιατί δεν συνεργαζόταν σωστά με τα αρχεία conf (ή και προγράμματα) του πακέτου module-init-tools. Δεν έχω και στην διάθεση μου τα σχετικά links σε threads άλλων φορουμ που τα εξηγούσαν καλύτερα. Τώρα, για να φτιάξει τον ήχο πρέπει κανείς να δώσει σε μια κονσόλα(ως root):

dpkg-reconfigure linux-sound-base

Αν και πάλι δεν καταφέρει να έχει ήχο, τότε κάτι άλλο συμβαίνει( π.χ δεν φορτώνεται το σωστό module).

Ακυρο καμμια σχεση!!!!!!!!!!!!!
Τελικα εφταιγε η cpu.
Η motherboard εχει 2 επεξεργαστες και εχει παραδοσει πνευμα ο ενας
με αποτελεσμα να γινεται κανονικα εγκατασταση και μετα
να κτυπανε ολα!!!!!!!!!!
Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση ολων σας