Adobe Flash Help: Kubuntu

Mr Bigglesworth | Σάβ, 04/25/2009 - 22:46 | 4' | 5

Καλησπερα σε ολους

 

ειπα να το μεταφερω καλυτερα στο θεμα "Βοηθεια" μιας και οντως χρειαζομαι βοηθεια

 

Παρακατω κανω paste απο το αλλο αρθρο το προβλημα μου για να μην το ξαναγραφω οολο απο την αρχη.

Θα κανω και αργοτερα post καποιεw pic που ελπιζω να βοηθησουν

 

ο "αγαπημενος" μου flash player ξαφνηκα με το ετσι θελω επαψε να δουλευει στον Opera και οτιδηποτε ανοιγει με flash player(οπως π.χ. Youtube,διαφημησεις κτλ) δεν περνει μπρος Προσπαθησα οτι ηξερα : Uninstall του Opera και νεα εγκατασταση, απεγκατασταση του firefox γιατι κατι πηρε το ματι μου πως αν δουλευουν συνχρονος μπορει να παιξει προβλημα, νεα εγκατασταση του flash player 10 , αλλα τιποτα....

(....

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει. konqueror και firefox δεν ειχαν (ουτε εχουν) προβλημα, Το opera ξαφνηκα χωρις λογο φρικαρισε. οταν παταω about plugins λεει πως τα εχει εγκαταστημενα, αλλα δεν μπορω να δω τπτ με FLASH Εχω κανει reinstall flash και opera καμια 7ρια φορες αλλα τπτ . Οταν μπαινω με opera χωρις to plugin μου βγαζει κανονικα warning οτι του λοιπει το plugin. Του κανω εγκατασταση, μπαινω στις σελιδες αλλα flash πουθενα,και κανενα warning επισης.
Ηλπιζα οτι θα λυνοταν ισως με κανενα update μιας και βγηκε το official σημερα,αλλα ουτε ετσι ειδα φως

(...)

Ενα μικρο update, προσπαθησα και με οτι flv alternative και gnash κτλ μπας και σε εμενα εκατσε αλλιως αλλα τzιφος...μετα απο απειρο purging και reinstalling συνεχιζει ο opera να μην δειχνει flash videos.... ειτε με synaptic, ειτε με packetmanager δεν βλεπω φως

(...)

Κοιταξα στα preferences αλλα τιποτα.για μια στιγμη η ιδεα σου μου ανοιξε μια πορτα ελπιδας επειδη ειδα οτι το opera επερνε το plugin απο δυο διαφορετικες θεσεις, οποτε εσβισα το ενα απο τα δυο μιας και νομιζα οτι το ενα δημιουργουσε προβλημα στο αλλο λογο της διπλης παρουσιας....αλλα ουτε κι αυτο βοηθησε....στο about plugins λεει κανονικα οτι εχω το shockwave player κτλ, αλλα συνεχιζω να μην μπορω να δω τπ.

 

Καληνυχτα και ελπιζω να μπορειτε να με μου δωσετε κανα tip γιατι πραγματικα δεν τρελενομαι για firefox

 

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μετα απο απειρα διαβασματα απο ubuntu/kubuntu forum τελικα...βρηκα μονος μου τι εφταιγε! Για καποιον λογο παιζει ενα μικρο προβλημα με το mozilla/plugin που υπαρχει εκει μεσα ηδη απο την αρχη του install. Το εσβησα (ηταν ενα alternative-flashplugin) και εβαλα το opera να χρησημοποιει το plugin που υπηρχε στο folder firefox/plugins. τωρα γιατι χρειαστηκε να σβησω απο το mozilla το plugin για να δουλεψει 100% το opera πραγματικα δεν καταλαβα

τέλος καλό όλα καλά!  ?

(από τις λίγες φορές πού μας βρίσκει κάποιος -όλους- με τα χέρια ψηλά. ας είναι. όλοι μαζί μαθαίνουμε  )

====

the hamster's is out there

Δεν σας κακοχαρακτυριζω, εγω που "υποτιθετε" πως το ελυσα, δεν καταλαβα "τι ακριβως εκανα" με αυτο που εκανα και διορθωθηκε....αβυσσος η ψυχη του pc....

 

τωρα ομως βαλθηκε να μ βγαλει την ψυχη στον ηχο 

Χαιρετώ,

 

επειδή αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μήπως θα μπορούσες να γράψεις λίγο πιο αναλύτικα πως το έλυσες;

Βεβαιως(θα προσπαθησω). Λοιπον,καταρχην να σου πω οτι ειχα στο Linux μου και το adobe flash 10 (απο την σελιδα της adobe) αλλα και απο το firefox / plugins εγκατεστημενα μεσα στο pc.

Αμα πας στο Opera- Tools - Preferences-Content- Plugins ,θα δεις οτι περνει το flash απο 2-3 διαφορετικες πηγες.

Για αρχη, ξετσακαρισε ολα τα plugins εκτως απο αυτο που ειναι στο Opera/Plugins(με την προυποθεση οτι εχεις κανει install to adobe flash 10 απο την σελιδα τους). 

Αμα δεις οτι παλι δεν δουλευει, τοτε πηγαινε στο usr -> lib και ψαξε για το αν υπαρχει φακελος FIREFOX. εκει θα μπεις στο Plugins και θα σβησεις οτι εχει μεσα. 

Μετα απο ενα restart του opera εαν παλι δεν δουλευει, πας παλι στο Opera- Tools - Preferences-Content- Plugins ,ξετσεκαριζεις το Opera/plugins και τσεκερνεις ΜΟΝΟ το Mozilla / plugins . κατα 99% θα δουλευει!

3 μερες ψαχνομουνα στο net και μετα απο αυτο ακριβως το procedure που γραφω απο πανω εκατσε. Απ'οτι καταλαβα εαν εχεισ πολλους φακελους με διαφορα flashplayer αρχειακια μεσα στο συστημα τραβαει φρικη το browser