Περίεργο μήνυμα όταν ανανεώνονται οι πηγές λογισμικού

jvarkas | Τετ, 04/22/2009 - 23:55 | 2' | 3

Καλησπέρα σε όλους,

μια ίσως χαζή ερώτηση θέλω να κάνω. Είμαι σε debian lenny stable και όταν κάνω refresh στα repositories καθυστερεί αρκετά και μετά μου εμφανίζει το παρακάτω μήνυμα λάθους:

"Could not download all repository indexes

The repository may no longer be available or could not be contacted because of network problems. If available an older version of the failed index will be used. Otherwise the repository will be ignored. Check your network connection and ensure the repository address in the preferences is correct.

ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian/dists/lenny/updates/main/source/Sour… Unable to fetch file, server said 'No such file. ' [IP: 147.102.222.211 21]
ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian/dists/lenny/updates/non-free/source/… Unable to fetch file, server said 'No such file. ' [IP: 147.102.222.211 21]
ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian/dists/lenny/updates/contrib/source/S… Unable to fetch file, server said 'No such file. ' [IP: 147.102.222.211 21]"

Και με άλλο mirror που δοκίμασα τα ίδια και χειρότερα γίνονται. Όχι ότι έχει δημιουργηθεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι στιγμής αλλά είμαι πολύ περίεργος. Έχει κανείς καμιά ιδέα?

πυρήνας 2.6.26-2-686.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

μιά καί δοκίμασες καί σε άλλον mirror, δεν θα πω το ... γνωστό.

άρα καί επειδή όλα είναι ftp μήπως έχεις κάποιο firewall το οποίο επιτρέπει μόνο http?

====

the hamster's is out there

 Δεν νομιζω οτι εχεις καποιο προβλημα σε κατι, γιατι πολυ απλα οντως δεν υπαρχει το αρχειο που δινεις ως link. Δες εδω :

ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian/dists/lenny/   Δεν υπαρχει καποιος φακελος update οποτε μαλλον το προβλημα ειναι στο link αυτο καθ αυτο.

Ναι όντως δεν υπάρχει ο φάκελος updates κάτω από τον φάκελο lenny. Αν αφαιρέσω την εγγραφή αυτή από το sources.list λέτε να υπάρχει πρόβλημα; Ποια η διαφορά μεταξύ updates και proposed-updates; Κάτω από τον φάκελο lenny υπάρχει ξεχωριστός φάκελος lenny-proposed-updates.

Alfie εκτός από το hardware firewall του router δεν έχω κάτι άλλο. Απλά σκέφτομαι μήπως χάνω κανένα update.

************************

www.postokano.gr