Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope.

alfisti | Δευ, 04/13/2009 - 21:42 | 8' | 45

Aυτά τα τελευταία χρόνια, από τότε πού αποχαιρέτησα τα windows καί βρέθηκα στον χώρο τού linux, είναι κάποιες φορές πού έχω αισθανθεί, ότι "κάτι τρέχει εδώ".
Πρώτη φορά ήταν με το ubuntu dapper καί στην συνέχεια η γνωριμία μου με το mint.
Πέρασαν δύο σχεδόν χρόνια καί έζησα την καταπληκτική εμπειρία τού sidux (καί την ζω ακόμη!).
Το περσινό καλοκαίρι, ήμουν από τούς πρώτους πού πίστεψαν το opensuse.
Λένε όμως ότι η πρώτη αγάπη είναι η πιό δυνατή, δεν ξεχνιέται ποτέ κλπ τέτοια ρομαντικά.
Αναρωτιόμουνα τα τελευταία χρόνια, τι αλλαγές μπορεί να "υποστεί" μία διανομή σαν το ubuntu. Δεν τού έλειπε τίποτα, ήταν εύκολο γιά τον χρήστη, στην περίπτωσή μου τουλάχιστον σταθερό κλπ.
Το τελευταίο όμως διάστημα, ζω -πάλι- μία εμπειρία σαν τις παραπάνω.
Ναί. Το σημείο αναφοράς της canonical, το dapper, μόλις "πέθανε".
Το νέο σημείο αναφοράς, το Jaunty Jackalope, είναι εδώ, μαζί μας.

Έτρεξα το livecd καί δεν μού θύμισε σε τίποτα τα προηγούμενα live της διανομής.
Ναί εντάξει, δεν ήταν καί από τα πιό γρήγορα, όμως ήταν αισθητά πιό γρήγορο από τα προηγούμενα.
Καί δεν αρνήθηκε να φορτώσει την σωστή (1366x768) ανάλυση γιά το λάπτοπ (δεν το έχει κάνει κανένα άλλο live).
Εγκατάσταση με τον ίδιο τρόπο όπως πάντα γιά το ubuntu, εξηντατετράμπιτο iso, κανα τεταρτάκι καί ext4 σύστημα αρχείων.
Επανεκκίνηση καί ξεχάστε (όπως καί εγώ) όσα ξέρατε.
Κατ' αρχάς ... δεν θα δείτε grub.
Eίναι κρυμένος (hide επιλογή στο menu.list).
Έχετε τρία δευτερόλεπτα γιά να πατήσετε το esc καί να εμφανιστεί, αλλοιώς θα φορτώσει την πρώτη διανομή τού menu.list.
Προσωπικά μού άρεσε έτσι καί ακόμη δεν το έχω πειράξει.
Εκκίνηση λοιπόν με ubuntu. Ή μήπως ήταν sidux?
20 δευτερόλεπτα γιά να δω το desktop? Σε ubuntu? Απίστευτο.
Προχωράω στις πρώτες ρυθμίσεις πού πάντα κάνω στο ubuntu, σύνδεση στο internet, κατέβασμα codecs κλπ, καί ... γιά να ανοίξουμε τον firefox.
Επιλογή από το εικονίδιο στην μπάρα καί ... τι έγινε ρε παιδιά?
Καμία αναμονή? Ούτε 3-4 δευτερολεπτάκια?
Δεν πρόλαβα να πατήσω το εικονίδιο καί τσούπ! Firefox.
Το ίδιο σε ότι κι αν άνοιξα. Gimp καί open office αφού τα άφησα την πρώτη φορά να "ψάξουν" plugins κλπ, από την επόμενη φορά ...
3 δευτερόλεπτα gimp καί λιγότερα από 5 γιά να δω το office.
Ο firefox? Ανοίγεις ... 15 tabs χωρίς να δείς σκιά σε κανένα, καί βλέπεις το ένα video στο youtube μετά το άλλο καί μέχρι όπου αντέξεις.
Προσπαθείστε να αποσυμπιέσετε ένα μεγάλο αρχείο πολλών εκατοντάδων mb καί ... δεν έχω σχόλια.
Ούτε μία φορά δεν έχω πάρει από αυτήν την beta έκδοση, μήνυμα ότι κάτι κράσαρε.   
Οί λεπτομέρειες πού μού είχαν λείψει σε κάποιες εκδόσεις είναι εδώ. Ναί έχω πάλι προεπισκόπιση στα mp3 μόλις αφήσω το ποντίκι πάνω τους.
Δεν ξέρω. Φταίει το ext4, φταίνε οί άνθρωποι πίσω από την διανομή, φταίνε όλα μαζί?
Εγώ πάντως καμαρώνω όπως καί αυτό.

=====================

Οσοι πιστοί λοιπόν, ελάτε να διορθώσουμε μαζί , τις "παραξενιές" των νέων εκδόσεων (καί όχι μόνο τού ubuntu από ότι μαθαίνω).

Στο αρχείο /boot/grub/menu.lst υπάρχει η εγγραφή πού είναι υπεύθυνη γιά την η εμφάνιση τού grub.

## timeout sec
# Set a timeout, in SEC seconds, before automatically booting the default entry
# (normally the first entry defined).
timeout        3

## hiddenmenu
# Hides the menu by default (press ESC to see the menu)
hiddenmenu

Δεν έχουμε λοιπόν, παρά να "σχολιάσουμε" την τελευταία γραμμή:
Την αλλάζουμε σε
#hiddenmenu

To ctrl+alt+backspace δεν λειτουργεί γιά logout.
Γιά να το ενεργοποιήσουμε κάνουμε εγκατάσταση από το synaptic το πακέτο

dontzap

καί στην συνέχεια δίνουμε σε τερματικό την εντολή

dontzap --disable

=========================

Προσωπικά, είναι κάποια πραγματάκια πού ρυθμίζω μετά από εγκατάσταση τού ubuntu.

Γιά να ανοίγω φακέλους καί αρχεία με δικαιώματα root με δεξί κλικ, αρκεί η εγκατάσταση από το synaptic τού πακέτου
nautilus-gksu

Γιά να ανοίγω Τερματικό σε οποιδήποτε σημείο, βάζω το πακέτο
nautilus-open-terminal

Από System > Administration > Software Sources ενεργοποιώ τις πηγές

καί επιλέγω τον server πού θα χρησιμοποιεί το synaptic (υπάρχει επιλογή καί γιά Αυτόματη Επιλογή τού ταχύτερου server).

Aπό System > Administration > Login window ενεργοποιώ την είσοδο σαν root

(allow local system administration login).

Γιά να ισχύσει η ρύθμιση, πρέπει να ρυθμίσουμε καί τον root λογαριασμό.
Από System > Administration > Users and Groups.
Eπιλέγουμε Unlock καί δίνουμε τον κωδικό μας.


 

Επιλέγουμε root καί properties.
Στην συνέχεια θα δώσουμε κωδικό γιά τον root.
(Προσωπικά, στο ubuntu -πιό πολύ από συνήθεια- δίνω γιά τον root ίδιο κωδικό με τού user).


 

 

Δεξί κλικ πάνω στο Applications καί ... edit menu.
Πάμε στο System καί επιλέγουμε γιά εμφάνιση το Control Center καί από το System Τools το configuraton editor.
Kάθε ρύθμιση από δω καί πέρα θα είναι υπόθεση ενός κλικ στο control center

 ή στο configuration editor

 

Καμαρώστε το!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεξί κλικ πάνω στο Applications καί ... edit menu.
Πάμε στο System καί επιλέγουμε γιά εμφάνιση το Control Center καί από το System Τools το configuraton editor.
Kάθε ρύθμιση από δω καί πέρα θα είναι υπόθεση ενός κλικ στο control center

 

Xιλια ευχαριστω,ζωγραφισες παλι!Κανενα αλλο κολπο για να κανουμε πιο Mint το καταστημα;

 

ναί αμέ!

το ... κόλπο γκρόσο: βάλε mint   :)

(ξέρω εγώ? γιά ρίξτε καμιά ιδέα. εξάλλου μην ξεχνάς πως -σχεδόν- ότι υπάρχει στο mint είναι καλά κρυμένο στο ubuntu!!)

====

the hamster's is out there

έγραψα τα παραπάνω, τα οποία κάνω χρόνια τώρα καί τα θεωρώ δεδομένα. Γιά κάποιους όμως, όσο εύκολο καί ασήμαντο μας φαίνεται κάτι, μπορεί να είναι απλά άγνωστο.

 

Δεξι κλικ στην μπάρα καί προσθέτουμε το cpu frequency scaling monitor.

Μπορείτε στο εξής να παίξετε με την συχνότητα τού επεξεργαστή σας.

Προσωπικά το αφήνω σε Ondemand γιά να επιλέγει το σύστημα το καλύτερο.

 

====

the hamster's is out there

Μα καλά δεν το καταλαβαίνω.Τόσο δύσκολο είναι να βάλουν ένα ωραίο γραφικό bootloader.Σχεδόν όλες οι άλλες κορυφαίες διανομές έχουν κάτι βρε παιδί μου.Θα ήθελα κάτι σαν και αυτό.

http://www.j6o3s6e.com/blog/wp-content/uploads/2006/08/Capture-ubugrey.png

μκάρι να ήταν μόνο αυτό το μειονέκτημα όλων των κορυφαίων διανομών.

====

the hamster's is out there

Κάτι που έχουν αλλάξει στο Jaunty φαίνεται να είναι η λειτουργία του συνδιασμού Ctrl-Alt-Backspace

"Παλιά" έκανες restart έτσι τον Xserver, τώρα το έχουν "κλειδώσει" για ασφάλεια (?)

Για να επαναφέρουμε στο Jaunty την λειτουργία του ctrl-alt-backspace όπως την έχουμε όοολοι αγαπήσει, κάνουμε edit ως root το etc/X11/xorg.conf αρχείο και προσθέτουμε την εξής γραμμή:

Section "ServerFlags"
        Option          "DontZap"               "false"
EndSection

 

To ctrl+alt+backspace δεν λειτουργεί γιά logout.
Γιά να το ενεργοποιήσουμε κάνουμε εγκατάσταση από το synaptic το πακέτο

dontzap

καί στην συνέχεια δίνουμε σε τερματικό την εντολή

dontzap --disable

μάλλον δεν διάβασες όλο το παραπάνω 

====

the hamster's is out there

Το Ubuntu tweak είναι πλέον "διαθέσιμο" καί γιά το Jaunty.

 

Aπό Τερματικό κάνουμε εισαγωγή το κλειδί:

sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com FE85409EEAB40ECCB65740816AF0E1940624A220

καί ανοίγουμε σαν root το αρχείο με τις πηγές λογισμικού

sudo gedit /etc/apt/sources.list

καί προσθέτουμε τις γραμμές

deb http://ppa.launchpad.net/tualatrix/ubuntu intrepid main
deb-src http://ppa.launchpad.net/tualatrix/ubuntu intrepid main

Κάνουμε εγκατάσταση από το Synaptic ή από Τερματικό με

sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-tweak

 

====

the hamster's is out there

γεια χαρα, νωριτερα εκανα αναβαθμιση το 8.10 σε 9.04.αν εξαιρεσουμε καποια κοληματα του νεου amarok κατα τα αλλα γρηγορο και ωραιο.

 

 

 

 

 

 

''να απελευθερωσουμε την καθημερινη ζωη,απο την αθλιοτητα αυτης της κοινωνιας.''

Εγώ παιδιά απο χθές που το έβαλα(θυσίασα τον χώρο partition που είχα το debian 5, 64) , την 64bit έκδοση και ext4, στον

AMD Phenom 9950, μιλάμε οτι κόλλησα άσχημα...

Ήρθε για να μείνει για πολύ πολύ καιρό..

 

 

" Hellas United " team

www.worldcommunitygrid.com  , help change the world.

 

"Παλιά" έκανες restart έτσι τον Xserver, τώρα το έχουν "κλειδώσει" για ασφάλεια (?)

αυτό ήταν μια απόφαση του gnome και όχι του ubuntu, πάντως και εμένα δεν μου άρεσε αλλά οκ μικρό κακό που διορθώνετε :)

 

 

 

<_______{R|Z|T|S}______>
http://oliveoil.homedns.org
\\\~~~~~`````#`````~~~~~///

rizitis]

"Παλιά" έκανες restart έτσι τον Xserver, τώρα το έχουν "κλειδώσει" για ασφάλεια (?)

αυτό ήταν μια απόφαση του gnome και όχι του ubuntu, πάντως και εμένα δεν μου άρεσε αλλά οκ μικρό κακό που διορθώνετε :)

 

 

 

<_______{R|Z|T|S}______>
http://oliveoil.homedns.org
\\\~~~~~`````#`````~~~~~///

 

Ναι αλλά απενεργοποίηθηκε και στο kubuntu, που εκεί που κολλάνε οι αποφάσεις του gnome project?

 

~~~~~~~~~~~~~


Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

απενεργοποιήθηκε καί στο kubuntu διότι δεν είναι "θέμα" τού gnome, αλλά τού xorg.

====

the hamster's is out there

 Τη διανομη τη δοκιμασα, η οποια συμφωνα με τους ιδιους δεν ειναι τπτ αλλο, απομια εισαγωγη για τη πολυαναμενομενη εκδοση 10.

Θα διαφωνησω με τον εκθειασμο της διανομης απο τον Δημητρη πιο πανω, καθ' οτι πολλα απο τα αναφερομενα οφειλονται αποκλειστικα & μονο στο νεο κερνελ.

(τον οποιο & φυσικα δε το κανουν οι.... ανθρωποι πισω απο το Ubuntu.

Για μενα ειναι μια καλη συγχρονη διανομη Linux, η οποια & στεκεται επαξια πλαι σε αλλες.

Καποιες διορθωσουλες ακομα για τα παραπανω, αφου υποτιθεται & η διανομη μα & τα γραφομενα παραπανω  αφορουν επι το πλειστον νεους χρηστες.

-Για να εχετε δικαιωματα root στο δεξι κλικ σε καθε αρχειο, δεν ειναι αναγκη να εγκαταστησετε τα πακετακια απο το Synaptik. Φτανει το πολυ καλο Ubuntu Tweak.

(Μενου> Εργαλεια συστηματος>Ubuntu Tweak & απο εκει: Συστημα> Nautilous & απλα τικαρετε τις επιλογες>  Nautilous με ανοιχτο τερματικο (κονσολα)

& Nautilous με δικαιωματα root.

- Oσο αφορα τον Firefox, ολα αυτα με τα 15 διαφορετικα tabs πιθανοτατα να συνβαινουν (& συμβαινουν) σε εναν ff  xωρις κανενα addon & σε ενα μεσο & πανω συγχρονο συστημα.

Πουθενα δεν λενε οι devs της διανομης πως μπορει να συμβει κατι τετοιο. Αρα μην εκπλαγειτε οσοι δειτε & κρασαρισματα σε εναν ff που εχετε βαλει διαφορα χρηστικα (& αναγκαια προσθετα)

-Το Open ofice ανοιγει πανω απο ενα χρονο σχεδον ετσι γρηγορα σε ολες σχεδον τις συγχρονες διανομες & αυτο οφειλεται αλλου & οχι στη διανομη & μονο.

Αν το δουλεψετε κιολας, θα δειτε ισως τα συνηθισμενα κολληματακια & καθυστερησεις μερικες (σπανια ειναι η αληθεια) φορες.

Το αυτο ισχυει φυσικα & για το Gimp, οπου καιρο & αυτο ειναι πολυ πιο γρηγορο απο παλαιοτερες εκδοσεις του.

Γενικοτερα ειναι μια πολυ καλη διανομη & ειμαστε απλα εν αναμονη του 10.

Απλα δοκιμαστε τη, σχηματιστε τη δικη ΣΑΣ γνωμη στο δικο ΣΑΣ μηχανημα & μη βασιζεστε οτι ειναι πανακεια τα γραφομενα τα δικα μου, του Alfisti η οποιουδηποτε.

Γνωμες ειναι αναλογα το μηχανημα μας, το τι & πως το χρησιμοποει ο καθενας το συστημα του.

Δοκιμαστε το λοιπον & περιμενουμε & τη δικη σας γνωμη.

 

Υ.Γ: Αυτο που δεν ανφερθηκε & ειλικρινα ειναι αξιολογοτατο τελικα, ειναι τα πολυ χρησιμα & διακριτικα notifications, τα οποια ειναι ταχυτατα & ελαφρυνουν το συστημα επειδη ακριβως δε χρησιμοποιει η καθε εφαρμογη το δικο της, μα ειναι ας πουμε, σε ενα ολα.

 

 

Ένα ένα τώρα, γιατί μού έβαλες πολλά  :)

Καί βέβαια στέκεται πλάι σε άλλες καί είμαι ο τελευταίος πού θα εκθειάσει αποκλειστικά καί μόνο μία διανομή.

Γιά αυτόν τον λόγο γίνεται λόγος στην αρχή καί γιά το suse καί γιά το sidux (καί σχεδόν τα ίδια έγραφα πέρσι καί γιά την mandriva).

To ότι κάτι ή όλα, οφείλονται στον kernel δεν μού λέει κάτι, διότι κάποια άλλα οφείλονται στο xorg, στο gnome, στο ίδιο το open office καί πάει λέγοντας.

Το "πακετάρισμα" είναι πού με αφορά σε μία διανομή.

----------------

Το πακετάκι από το synaptic θα το εγκαταστήσει κάποιος (εγώ) πού δεν βλέπει τον λόγο να έχει το ubuntu tweak.

Έτσι, έδωσα καί τις δύο λύσεις. Έξάλλου είναι πιό δύσκολο να εγκαταστήσεις tweak (δικά του repos καί key) παρά τα δύο πακετάκια.

----------------

Ο firefox μου έχει 8-9 addons τα οποία θεωρώ απαραίτητα (εγώ). Καί βέβαια δεν θα συμπεριφέρεται έτσι με 40 addons, όμως, δεν μπορούμε να μετράμε έτσι την απόδοση τού firefox. Έτσι δεν είναι? Αυτό πού είναι σαφές πέρα από ταχύτητα είναι ότι ο firefox πλέον στο ubuntu (πού έχω) είναι πιό γρήγορος καί σταθερός από τον iceweasel (πού επίσης έχω) στο sidux.

-------------

Nαί. Αυτό πού με εντυπωσίασε είναι ότι πλέον το ubuntu ΔΕΝ παρουσιάζει κολληματάκια καί καθυστερήσεις. Το μειονέκτημα δηλαδή πού είχε -κατά πολλούς- έπαψε να υφίσταται.

Συγκρίνω το ubuntu σε σχέση με το ubuntu, δεν θέλω να πείσω κανέναν -μακριά από μένα αυτό- καί βέβαια πρέπει ο καθένας να σχηματίσει την δική του γνώμη. Εννοείται.

Έγραψα το post όπως κάνω -όταν δεν βαριέμαι!!- γιά μπόλικες διανομές, πιστεύοντας ότι εχοντας απέναντί μου μία από τις καλύτερες διανομές πού είχα ποτέ (καί το ότι είναι ubuntu της δίνει -γιά διάφορους λόγους- άλλο "βάρος").

Ούφ! Αυτά!

====

the hamster's is out there

m2c:

Λοιπόν, ο υποφαινόμενος σας γράφει από το σαλονάκι του αραγμένος στα 2μ. απέναντι από το Jaunty που εγκατέστησε το ΣΚ στο «ηρωικό» Athlon 3700+ με 1GB και ATi X300.

Του κότσαρα μια Netgear 311v3 wireless PCI κάρτα που ...σκονιζόταν και τώρα ο παλιός Athlon μου «γουργουρίζει» στο σαλόνι συνδεδεμένος με την 32άρα τηλεόραση. Ανάλυση άψογη (16:9 παρακαλώ δίχως καμία ρύθμιση από εμένα), αρκετές επιμέρους ρυθμισούλες (θα blogάρω επ' αυτού...) για να το μετατρέψω σε media/download center όπου θα κάθεται ο οποιοσδήποτε να βλέπει ταινίες, να κατεβάζει torrents και να σερφάρει (πολλά απ' όσα είχα γράψει σε παλιότερο αφιέρωμα του περιοδικού είναι απλώς passe πλέον) αλλά ένα μεγάλο μέρος της επιτυχίας του project οφείλεται  στο Ubuntu. Δοκίμασα να κάνω παρόμοια κατάσταση με το νέο Mandriva, αλλά μια δεν έπαιζε με την wireless, μια η ανάλυση δεν μου φαινόταν το ίδιο καθαρή (είναι άλλο να βλέπεις σε 32'' ...) οπότε το άφησα.

Μου κάνει εντύπωση, ξεκινάει με 500 κάτι MB RAM, και πάει σφαίρα ακόμα και στους παλιούς 80άρηδες δίσκους μου.

  --ΔΚ

Λοιπον εκαψα σε ενα cdακι το 9,04 beta για να το δοκιμασω στο pc μου.

Ξεκιναει κανονικα,ωραια η καινουρια μπαριτσα και τα χρωματακια αλλα αμεσως μετα απογοητευση.

Μια μαυρη οθονη και καπου στην οθονη λιγα χρωματα διασπαρτα και κολλημα.Περιμενω μηπως απλα φταιει επειδη ειναι το livecd αλλα τπτ.

Μονο μαυρη οθονη,ουτε μπρος ουτε πισω μπορουσα να παω.

Δυστυχως σε μενα δεν δουλεψε με αναλυση 1440*900 και καρτα γραφικων ASUS AH3650.Δεν ξερω τι μπορει να φταιει,θα περιμενω και την κανονικη εκδοση μηπως και αλλαξει κατι.

Ερωτηση:αν κανω upgrade απο 8.10 και δεν δουλεψει θα μπορω να γυρισω πισω χωρις format?

Οι drivers της καρτας γραφικων θα πρεπει να εγκατασταθουν ξανα ή μετα το upgrade θα ειναι ολα ενταξει και θα δουλευουν οπως στο 8.10 με τα καινουρια features κτλ καλουδια που λετε?

καί μετά το "ψάρωμα" πού μας έκανε ο κυρdimitris, τώρα τι να πω?

ας είναι. έφτιαξα καί ένα liveusb, πάει σφαίρα, κρατάει ρυθμίσεις, προγράμματα, κλπ κλπ.

πλήρες ubuntu σε usb.

-------

tek640, είναι μονόδρομος το upgrade καί δεν υπάρχει επιστροφή. κανονικά, πριν το upgrade, οί drivers πρέπει να αφαιρεθούν καί μετά να ξαναμπούν.

λέω κανονικά, γιατί ποτέ δεν έκανα την παραπάνω κίνηση καί ποτέ δεν είχα πρόβλημα. όμως ... η μαμά εταιρία, άλλα λέει.

 

====

the hamster's is out there

Ασε alfi, από την ώρα που έγραψα το σχόλιο, λες και με ματιάσανε! Με τα σκόρδα έχω τον Athlon μπας και φύγει το μάτι :P

Σε κάτι άσχετες περιστάσεις, τραβάει ένα γενικό κόλλημα που μόνο με SysRQ (+ALt+Ctrl+RSIUB) κάνει reboot. Έχω φάει τον κόσμο. mkfs.ext4 με -cc  για να διπλοτσεκάρει το δίσκο, όλα οκ. Επανεγκατάσταση, ξανά κόλλημα όταν έπαιζα torcs. Τώρα, το έχω βάλει να τσεκάρει όλη τη μνήμη...

Αν δεν είναι ούτε και η μνήμη, έχω ακόμα 2-3 options: ή είναι η παλιο ATi (με τους open drivers παρακαλώ!) ή το Logitech wireless πληκτρολόγιο. H' η NetGear...

 

 

--ΔΚ

Δουλεύει προς το παρόν (μια χαρά) αλλά άκρη δεν έχω βγάλει με τα κολλήματα. Ίσως να είναι ο 80άρης δίσκος. Μου κάνει κάτι κολλήματα στην εκκίνηση (στο BIOS) που και που, πράγμα που μου λέει ότι ίσως είναι στα τελευταία του. Από την άλλη, έχω και τους Windows drivers της NetGear στην εξίσωση και δεν ξέρω με σιγουριά ποιος είναι ο άγνωστος χ...;(

--ΔΚ

 -Alfi,  δε κανω reply, μη βγει σεντονι.

Οκ δε το γραψα καλα επανω.

Απλα καποιες φορες ειχα ερωτησεις απο αρχαριους εντελως, αν του οτι λεμε (γραφουμε) εδω ειναι.... επισημο (defacto, ας πουμε) σχετικα με καποια/ες διανομες.

Αυτο εξηγησα, οτι εμεις παραθετουμε οτι νεο εχει η καθε διανομη & τις εντυπωσεις μας απο αυτα. Να μη θεωρει κανεις ομως κατι δεδομενο, λογω πολλων συγκυριων, αν δε το δοκιμασει & ο ιδιος.

-Dimitri, γιατι σ'εκπλησει πως δουλευει ετσι? Αυτο το πραγμα, ενα media center (να το πω?), συνδεδεμενο στη tv μου, το εχω εδω & χρονια με το Linux μου & μαλιστα & με rpm διανομη. (Θυμαστε εκεινα τα μικρα κουτια τα Dauphin, που εδινε καποτε ο ΟΤΕ?)

Επιμενω παντως, πως το 9.04 δεν ειναι τπτ αλλο, παρα ενας προαγγελος του 10.

Εκει θα χυθουν τονοι μελανι για τη διανομη. Πιστευω, με αυτα που διαβαζω & εχω δει θα μας φυγει το σαγονι.

Αυτο εκριβως εννοουσα με  το να μην εκθειαζουμε το 9.04. Περιμεντε το 10...  ;)

 

Μετά από δύο χρόνια στο kde και opensuse, με ψήσατε και δόκιμασα το νέο ubuntu, και μέχρι τώρα είμαι ενθουσιασμένος. Μόνο ένα ψεγάδι χαλάει την εικόνα! Έχετε δοκιμάσει τον amarok 2 να δείτε αν δουλεύει ; Γιατί με το που πατάω play, δείχνει να παίζει για μερικά δεύτερα χωρίς ήχο, και μετά σταματάει. Το έχετε αντιμετωπίσει ;

όχι εγώ μιά καί δεν βάζω amarok σε gnome -τελευταία-.

είσαι σε ubuntu ή σε kubuntu?

αν είσαι σε ubuntu δεν δοκιμάζεις το exaile (amarok γιά gnome)?

 

====

the hamster's is out there

Σε ubuntu... Στο 8.04 o amarok 1 έπαιζε μια χαρά... Και το rhytmbox μια χαρά είναι αλλά ας όψεται η συνήθεια ! Κατεβάζω το exaile τώρα. Ευχαριστώ

Γενικά, για Amarok2 παίζει άγχος με το Phonon backend. Δοκίμασε τον Amarok1 ή εγκατάσταση του Phonon-xine backend.

--ΔΚ

Καλημέρα και χρονια πολλα σε ολους,

 Εχω κανει την αναβαθμιση σε 9.04 απο την Alpha 4 release. Η αρχική μου παρατήρηση ηταν τα πολλα προβλήματα με το kde. Δεν καταφερα να δουλεψω σωστα , ωσπου το γυρισα σε gnome με την Alpha release 5. Απο τοτε τα προβληματακια που αντιμετωπισα ηταν μηδαμινα, περισσοτερο σε κατι widgets του screenlet και κατι τετοια. Amarok 2 παιζει κανονικα, ασυρματο, bluetooth (διορθωθηκαν προβληματα που υπηρχαν), ταχυτητα κτλ.

 Φυσικα ειναι και θεμα hardware αλλα σε εναν hp dv 6000 δουλευουν μεχρι και τα κουμπια για ηχο και multimedia, ενω σε εναν Athlon 3800+ με 4gb και GeForce 7600 ο τελευταιος πυρηνας απλα δεν ξεκιναει, με τον παλιοτερο ολα δουλευουν ρολοι. (σιγουρα υπαρχει λυση αλλα πασχαλιατικα δεν ασχοληθηκα).

  Γενικα παντως ειναι σταθερο, ικανοποιητικο και θα ελεγα σε οσους δεν το εχουν δοκιμασει να το κανουν αμεσα. Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης ειμαι ubuntu fun απο την 6.04 και δεν βαζω τιποτα αλλο οποτε μαλλον δεν ειμαι και πολυ αντικειμενικος...:)

Καλησπέρα σε όλους!! Έχω βάλει το Ubuntu 9.04 64bit από την beta έκδοση(και τα μυαλά στα blender) και είχα και έχω ενα προβληματάκι που νόμιζα ότι θα φτιάξει αλλά τπτ ακόμα...Όταν υπάρχουν διαθέσιμα updates δεν μου εμφανίζει το εικονίδιο στην task bar και πρέπει να πηγαίνω κάθε φορά χειροκίνητα να ανοίγω τον update manager για να δω οτι υπάρχουν!! Μήπως είναι δυνατόν να φτιαχτεί με μια εντολή ή κατι παρόμοιο??Αν δεν φτιαχτεί θα βάλω "πατζούρια" και θα χρησιμοποιώ internet explorer...

Πάω να βάλω 2 ubuntu σε φίλους τώρα οπότε θα δω αργότερα την απάντηση

p.s. Αν δεν υπάρχει λύση θα πάω να τους τα ξηλώσω και θα το πω και στους γονείς τους να το πουν στους φίλους τους!!

Να είστε καλά και ελπίζω να μην φάνηκα πιεστικός ή κατι τέτοιο...χαχα

Γιά να μην διαρεύσεις λοιπόν σε όλον τον κόσμο τα στραβά τού συστήματος, αντιγράφω από το "release notes":

 

Ubuntu 9.04 introduces a change to the handling of package updates, launching update-manager directly instead of displaying a notification icon in the GNOME panel. Users will still be notified of security updates on a daily basis, but for updates that are not security-related, users will only be prompted once a week.Users who wish to continue receiving update notifications in the previous manner can restore the earlier behavior using the following command:

gconftool -s --type bool /apps/update-notifier/auto_launch false

====

the hamster's is out there

Λοιπόν το εγκατέστησα εχθές σε ext4 εξαρχής !!

Προέρχομαι και έμαθα στο 8.1ο το Λινουξ άρα νεούδι!!

Ως προς το 9.04 εκτός από μία ελαφρώς παραπάνω ταχύτητα όλα τα άλλα παραμένουν ίδια ,κατ'εμαι πάντα!!

Απορίες!!

Τα notifications πού είναι?
Είναι default ή πρέπει να τα βάλω εγώ!!!

Εν τέλει βλέπω άλλο ένα σταθερό σύστημα όπως το 8.10 και αυτό είναι που με ευχαριστεί ιδιαίτερα!!!

Για όλα τα άλλα ας είναι καλά το sudo;)

Τα notifications είναι ενεργοποιημένα και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Αν θες στα γρήγορα να δεις πως δουλεύει, άνοιξε το Pidgin με το λογαριασμό σου, μίλα με κάποιον και την ώρα που περιμένεις την απάντηση απο τους φίλους σου, κάνε minimize το παράθυρο επικοινωνίας για να δεις τα μηνύματα να εμφανίζονται και στα notifications... :)

 

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

CORTEXlinux64]

Τα notifications είναι ενεργοποιημένα και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Αν θες στα γρήγορα να δεις πως δουλεύει, άνοιξε το Pidgin με το λογαριασμό σου, μίλα με κάποιον και την ώρα που περιμένεις την απάντηση απο τους φίλους σου, κάνε minimize το παράθυρο επικοινωνίας για να δεις τα μηνύματα να εμφανίζονται και στα notifications... :)

 

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

 

Ναι φίλε το είδα ,και μου άρεσε!!!!!!!!

το καταβασα και εγω, σε ενα acer laptop 1,73 1gb ram,και 80gb δισκο τα παει μια χαρα.

τωρα δεν ξερω αν στο μελλον μου σκιαζεται ο firefox γιατι το εκανε οταν ανοιγα πολλες καρτελλες και ειχα και το compiz sto medium.

Οσο για το amarok που λετε ναι μεν πολυ ωραιο αλλα βαρυ πολυ βαρυ οσο για την νεα εκδοση δεν μου αρεσε καθολου.

Υπαρχουν τοσοι πολλοι και ωραιοι audio players για gnome γιατι ολοι τετοιο κολημα με το amarok δεν μπορω να καταλαβω, επισης ειμαι της γνωμης οτι το gnome ειναι gnome και το kde ειναι κde και καλυτερα να δουλευουμε το καθενα με τα δικα του προγραμματα.

Έχω το 9.04 4 μερούλες !!

Τις 2 πρώτες το είχα με ext4 και εκτός ότι δεν είδα τρελή διαφορά στην ταχύτητα σε σχέση με την 8.10 ,είχα και κάτι παγώματα στα οποία δεν άκουγε το λαπτοπ σε καμιά εντολή ,νέκρωναν όλα και φυσικά το έκλεινα βίαια!!

Έτσι απόειδα και μιας και το είχα φορμάρει λέω να το ξανά εγκαταστήσω με ext3 ,και έτσι έκανα!!

Αποτέλεσμα ? Σταθερότατο ,γρήγορο και χωρίς το παραμικρό κρασάρισμα ή κόλλημα !!!

Τελικά το ext4 μάλλον δεν είναι σταθερό ακόμα!!

Και όσο για το 9.04 μπορώ να πώ ότι είναι αρκετά αξιόπιστο !!

Αυτά!!

Τη βοήθειά σας... Πριν την εγκατάσταση και κατα το live session ειχα αποθηκεύσει στην επιφάνεια εργασίας κάτι αρχεία. Είχα την εντύπωση πως μετά την εγκατάσταση θα είναι εκεί, όπως είναι και κάτι ρυθμίσεις που έκανα. Τα μεταφέρει σε κάποιο φάκελο ή χάθηκαν τα αρχεία?

 

Απο οτι ξερω οταν αποθηκευεις ή εγκαθιστας καποιο προγραμμα σε live session αυτο χανετε στην πρωτη επανεκκινηση.

 

linuxas]

Τη βοήθειά σας... Πριν την εγκατάσταση και κατα το live session ειχα αποθηκεύσει στην επιφάνεια εργασίας κάτι αρχεία. Είχα την εντύπωση πως μετά την εγκατάσταση θα είναι εκεί, όπως είναι και κάτι ρυθμίσεις που έκανα. Τα μεταφέρει σε κάποιο φάκελο ή χάθηκαν τα αρχεία?

Δυστυχώς χάθηκαν.... Επειδή ειναι live session τα πάντα τρέχουν απο την RAM οπότε για να αποθηκεύσεις κάποιο αρχείο πρέπει να το κάνεις στον σκληρό σου ή σε κάποια εξωτερική πηγή...

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

Καλώς... Τελικά στο Mandriva ήταν που είχα δημιουργήσει συντομεύσεις και είχα κάνει κάποιες ρυθμισεις στο live session και έμειναν μετά την εγκατάσταση...

Ευχαριστώ παιδιά!

 

Καλησπέρα για πρώτη φορά....είμαι μέλος στο forum αυτό εδώ και ένα χρόνο και βρίσκω πρώτη φορά το θάρρος να γράψω, να εκφράσω και να ζητήσω και μια μικρή βοήθεια. Έχω ubuntu linux εδώ και 3 χρόνια...δεν θυμάμαι ποια έκδοση είχα τότε αλλά σιγα σιγά έφτασα και εγώ στην έκδοση 9.04... πρώτα σαν upgrade και στην συνέχεια σαν fresh installation...γενικά από την πρώτη (εδώ και 3 χρόνια) εγκατάσταση είχα πάντοτε μικροπροβληματάκια που κάποια τα έλυνα από άφθονο googlίσμα και κάποια άλλα λυνόντουσαν από τα upgrade... έτσι έφτασα στην 9.04 με αρκετά προβλήματα τα οποία διαπίστωσα πως είναι πλέον πολλά όταν έκανα, μια fresh installation ή from scratch όπως κάποιοι μπορεί να λέτε, σε έναν κολλητό μου και δεν έιδα κανένα πρόβλημα να υπάρχει εκεί...έτσι πείρα την απόφαση να κάνω ενα τεράστιο back up και να κάνω και εγώ μια εντελώς νέα εγκατάσταση και μάλιστα διάλεξα kubuntu αντί για ubuntu έτσι για αλλάγη...το νέο προβληματάκι μου πλέον ειναι το εξής... εγκατέστησα τον firefox και διαπίστωσα πως ότι κάνω download, δεν μπορώ να το ανοίξω μέσω του firefox αν κάνω δεξί click πάνω του....γενικότερα ο firefox δεν έχει κανένα πρόγραμμα associate για να εκτελείτε για κάθε τύπου αρχείο ή άκομα και για το άνοιγμα του/των φακέλων....Στον φίλο μου το έλυσα εγκαθυστώντας ταυτόχρονα και το gnome desktop(ubuntu κοινος) και του δικαιολογήθηκα και καλά πως καλό είναι να έχει και τα δύο...Μήπως κανείς έχει καμια ιδέα για το πως μπορώ να λύσω αυτο το θέμα...γιατι αυτό που έκανα εγώ ειναι ολιγον τι εως πολύ κομπογιαννιτικο - μπακαλίστικο....

Υ.Γ. μέσα σε αυτα τα 3 χρόνια χρήσης ελπίζω να μην νομίζετε πως έγινα guru...παραμένω noob αφού το μόνο που κάνω είναι να χειρίζομαι το linux και όχι να το ψάχνω αφου διαπίστωσα πως αν πειραματιστώ σε πράγματα που δεν πολυ ξέρω στο linux, χρειάζετε να κάνω είτε επανεγκατάσταση είτε επανεγκατάσταση :)

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων