που ειναι τo Mint?

warlordfff | Κυρ, 04/12/2009 - 22:40 | 1' | 9

Εκανα επιτελους εγκατασταση τα  μιντ στο σταθερο μου,σε ξεχωριστο σκληρο απο τα windows,οταν ομως ανοιγει ο υπολογιστης δεν βλεπει ουτε mint ουτε σκληρο,μπορει να μου πει κανενας γιατι?Ρωταω γιατι σκοπευω να βαλω και αλλες διανομες στον ιδιο σκληρο για να τις δω ολες,ειμαι σχεδον αρχαριος,οποτε θα σας παρακαλουσα να ειστε αναλυτικοι.

Μεχρι στιγμης δοκιμασα xubuntu και dreamlinux στο λαπτοπ.περιπου 2 μηνες την καθε μια.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

έχεις δύο σκληρούς.

στον πρώτο βρίσκονται τα win καί στον δεύτερο το mint.

σωστά?

το πιό πιθανό είναι η εγγραφή τού grub να έχει γίνει στον δεύτερο δίσκο.

δοκίμασε να μπείς στο bios -συνήθως πατώντας το delete κατά την εκκίνηση τού pc- καί να αλλάξεις την σειρά (boot priority) των δίσκων.

θα "ζητήσεις" να εκκινεί από τον δεύτερο καί είσαι ok.

 

====

the hamster's is out there

Σωστα,αλλα σιγα μην μου το εκανε τοσο ευκολο,δεν μπορω να βρω στο βιος τον 2ο σκληρο,

ισως εχει να κανει με το οτι ο σκληρος με τα windows ειναι sata ενω ο αλλος οχι,εχετε καμοια ιδεα?

Οταν πηγα παντως να τα ξανα-εγκαταστησω τα μιντ μηπως και εκανα καποιο λαθος αυτα βλεπανε το 2 σκληρο.

Ειναι αργα,καποια στιγμη θα τσεκαρω μπας και υπαρχει κανα θεμα με τα jumperakia του σκληρου,αλλα δε νομιζω

Το πιο πιθανο ειναι οταν εκανες την εγκατασταση του Mint, να ειχες αποσυνδεδεμενο το δισκο με τα win.
Ντακσει, ερχεται στα ισα του με διαφορους τροπους.
Η βαζεις το Grub for windows & κανεις απο εκει τη ρυθμιση
ειτε κανεις τη δουλεια το δισκακι του super Grub,
ειτε ξανακανεις εγκατασταση καθαρη το Mint, εχοντας συνδεδεμενο ΚΑΙ τον αλλο δισκο.

εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μην βλέπει το bios τον έναν σκληρό. (αν δεν υπάρχει εκεί, πως να εκκινήσει?)

'επειτα -κι αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

έχω την εντύπωση πως αν ο ένας είναι sata καί ο άλλος ide, θα φαίνεται πάντα σαν πρώτος ο ide ότι κι αν κάνεις.

====

the hamster's is out there

Στην δικη μου μητρικη απο αλλου οριζω πτωτο δευτερο δισκο κτλ και απο αλλου απο που θα μπουταρω οι επιλογες του οποιου ειναι συμφωνα με τις αλλαγες που εκανα στη ρυθμιση 1, 2 δισκου. μπορει να παιζει κατι τετοιο θελει λιγο παραπανω ψαξιμο. Το λεω γιατι και εμενα μου ειχε τυχει να ψαχνω τους δισκους για boot αλλα τιποτα εως οτου αλλαξα πρωτα καποιες αλλες ρυθμισεις στο bios

Κι εγώ που έχω μια μητρική ΑΒ-9 της ΑΒΙΤ έχει ξεχωριστή επιλογή για τη σειρά των συσκευών απ'όπου θα γίνει εκκίνηση και σε άλλη επιλογή παραπάνω επιλέγεις την προτεραιότητα των σκληρών δίσκων που έχουν αναγνωριστεί, οπότε όταν θα πάει το σύστημα να ξεκινήσει από τον σκληρό δίσκο θα κοιτάξει ποιος δίσκος έχει δηλωθεί ως πρώτος και θα ξεκινήσει από κει. Ξερεις αν υπάρχει κάποιος ξεχωριστός controller που αναγνωρίζει τις IDE συσκευές? Τσέκαρε και το εγχειρίδιο της μητρικής. Στη δική μου υπεύθυνος είναι ο jmicron controller (μεγάλη ιστορία...)

************************

www.postokano.gr

Εγω μικρος κινεζος,εψαξα ρωτησα διαβασα αυτα που μου ειπατε ακρη δεν βρηκα,τωρα περιμενω ενα φιλο που ξερει κατι απο βιος μπας και βρει ακρη.

το μονο που δεν κοιταξα ηταν αυτο το grab for windows γιατι παλι ο ΟΤΕς με αφησε 2 βδομαδες χωρις νετ....

Telika ekana egkatastash ta ubuntu 9.04 pernontas 30 g apo ton sklhro twn windows,twra ta ubuntu blepoyn ton sklhro poy den blepoyn ta windows

alla den kserw pws na ton kanw format apo ta ubuntu,kai pws allazw glossa giati env olo to programa einai sta ellhnika den mporw na grapsw ellhnika.

To kako einai pws me ta greeklish oyte anazhtish mporw na kanw.

Exei kaneis kamia idea?

Παιδιά στους σταθερούς μου είναι το αγαπημένο νου κολπο αυτό ειδικά επειδή το linux έχω καταλάβει ότι δεν αγαπαέι και πολύ το raid. Αφού έχω φτιάξει τους δύο σκληρούς με raid και δουλεύουν τα παράθυρα, μετά τους αποσυνδέω από τη μητρική και στον άλλο σκληρό βάζω ότι linux θέλω και τον grub βάζω  μόνο εκεί και δεν μπλέκει καθόλου με τα παραθύρια. Μετά με  f11 επιλέγω από ποιό σκληρό θα ξεκινήσει και όλα πρίμα, Δεν νομίζω κάποια σχετικά νέα πενταετίας ας πούμε μητρική να μην έχει επιλογή για ποιον δίσκο θα εκκινήσεις.